SISA5
05.10.12,12:05
Ahojte,
prosím Vás o radu, obdržali sme faktúru z iného členského štátu EÚ. Dňom vyhotovenia faktúry je deň 8.6.2012, dátum dodania 8.6.2012. Keďže ide o faktúru z iného členského štátu, dátumom vzniku daň. povinnosti je deň vyhotovenia faktúry, t.j. 8.6.2012. Je možné uplatniť odpočítanie dane (samozdanenie), aj keď sme ju prijali až dnes? Teda s dátumom 05.10.2012? Kolegyna ma presvieča, že pri zahraničnej faktúre došlej po dátume daň. povinnosti nie je možné odpočítať daň.
Moc ďakujem.
fue
05.10.12,10:36
Ja si myslím, že na výstupe bolo potrebné uviesť dph v deň kedy vznikla daňová povinnosť a to bolo 15.7.2012 ( nie 8.6.2012 - pretože do 15.7.2012 ste fyzicky faktúru nemali k dispozícii, hoci na nej je uvedený dátum vyhotovenia 8.6.2012 ).
Paragraf 51/1c rieši kedy je zase právo na uplatnenie odpočítania dane - platiteľ musí mať faktúru od dodávateľa z iného členského štátu. Keďže vy ju máte až 5.10.2012 tak máte nárok na odpočet dane až v 10 2012.
Teda nie vždy platí pri samozdanení, že daň uplatním na vstupe a zároveň aj na výstupe a výsledok je nula - je potrebné splniť aj povinnosti zákona, hlavne pri tom odpočítaní dane.
Problém je v tom, že §19/8 nehovorí o tom, že na výstupe sa daň uplatňuje na základe faktúry - teda vy nemusíte mať faktúru ale na výstupe daň musíte uplatniť ak bol tovar dodaný a to najneskôr 15 deň nasledujúceho mesiaca po mesiaci kedy bol tovar dodaný - o faktúre sa tu nehovorí nič. Ale pri uplatnení odpočtu dane už je podmienka mať k dispozícii faktúru od dodávateľa do dátumu podania DP !!!
mondes
05.10.12,11:01
Ahojte,
prosím Vás o radu, obdržali sme faktúru z iného členského štátu EÚ. Dňom vyhotovenia faktúry je deň 8.6.2012, dátum dodania 8.6.2012. Keďže ide o faktúru z iného členského štátu, dátumom vzniku daň. povinnosti je deň vyhotovenia faktúry, t.j. 8.6.2012. Je možné uplatniť odpočítanie dane (samozdanenie), aj keď sme ju prijali až dnes? Teda s dátumom 05.10.2012? Kolegyna ma presvieča, že pri zahraničnej faktúre došlej po dátume daň. povinnosti nie je možné odpočítať daň.
Moc ďakujem.

Podľa mňa, ak by ti tá faktúra prišla načas, tak robíš klasické samozdanenie. Ale v Tvojom prípade musíš podať DDP k DPH za 2.Q., v ktorom uvedieš daň na výstupe a daň na vstupe (odpočet) si uplatníš v 4. Q. (ak ste kvart. plátcovia DPH).
JAJA11
05.10.12,11:05
Ahojte,
prosím Vás o radu, obdržali sme faktúru z iného členského štátu EÚ. Dňom vyhotovenia faktúry je deň 8.6.2012, dátum dodania 8.6.2012. Keďže ide o faktúru z iného členského štátu, dátumom vzniku daň. povinnosti je deň vyhotovenia faktúry, t.j. 8.6.2012. Je možné uplatniť odpočítanie dane (samozdanenie), aj keď sme ju prijali až dnes? Teda s dátumom 05.10.2012? Kolegyna ma presvieča, že pri zahraničnej faktúre došlej po dátume daň. povinnosti nie je možné odpočítať daň.
Moc ďakujem.

prečo ste si uvedenú faktúru nevyžiadali? prečo ste ju dostali až teraz ? :o
Paula
05.10.12,11:13
prečo ste si uvedenú faktúru nevyžiadali? prečo ste ju dostali až teraz ? :o


Stáva sa, že dodávateľ zašle zoznam nehradených fa po splatnosti a odberateľ fa neobdržal, resp. škriatok (či šéf)zapotrošil...následne sa vyžiada opis fa a potom už len dodatočné. Asi tak ;). Možno i toto je taký prípad.
maxipc
05.10.12,11:16
Prosím možte mi potvrdiť, či som to dobre pochopila, učtujem to prvýkrát. Zakupili sme od anglickej firmy materiál cez internet(naša spoločnosť je platca dph a anglicka firma je tiež je platca dph), my zaplatili sme ho cez paypal z firemného účtu, platba prebehla v eurách, materiál došiel poštou, kde bol dodací list- sumy bez dph -datum zaplatenia aj odoslania materiálu je totožný13.09.2012, na ňom sú rozpísané položky, materiál+poštovné-cena v librách.
A teraz:
1. ja som zaučtovala doklad z paypalu ako fakturu v librách, kurz som dala ECB predchadzajuci den12.09.2012 ako bola vystavená, vyšla mi iná suma ako uhrada -menej, lebo na doklade z paypal je iný kurz -neviem či dobre?
2. samozdanila som celú sumu materiál+poštovné, ktorá mi vyšla po prepočítaní kurzom ECB-neviem,či dobre?
3. rozdiel, ktorý vyšiel po prepočítaní kurzom ECB, zaučtovat ako kurzový-lebo po zaučtovaní uhrady mi svieti rozdiel?
4. alebo neriešiť nič a všetko nahodiť v eurách,či?
Ja viem,že veľa otázok, ale prosím skusenejšich o pomoc