alušik
22.02.06,11:38
Poraďáci, poraďte. Firma z ČR dodáva slovenskej firme službu - ide o manažerskú činnosť, ktorú na základe zmluvy fakturujú. Myslím, že by som sa tu mala začať zaoberať asi aj zrážkovou daňou pri platení za tieto služby. Je to tak?:eek:
alušik
23.02.06,06:27
posúvam...
alušik
24.02.06,06:01
Nikto nerozumie problematike zrážkovej dane? Mám s tým naozaj problém, neviem, či zraziť, alebo nie. Čítala som aj zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s ČR a nemôžem povedať, že by som v tom mala jasno.:confused:
Milan Benka
24.02.06,06:12
Manažérsku činnosť, kt. fakturujú, vykonávajú v ČR, alebo SR??? Bližšie to popíš.
alušik
24.02.06,06:21
V zmluve je presne uvedená činnosť takáto:
Mandatár sa zaväzuje vyhladavat a analyzovat investicne prilezitosti v oblasti vystavby v Slovenskej republike a posobit v roli projektoveho manžéra projektu vystavby s cielom komplexneho riadenia stavebno-technickej casti projektu v celom jeho rozsahu, pricom sa jedna hlavne o:
- komplexne vedenie a zaistenie stavebno-technickej casti projektu vo vsetkych jeho fazach,
-zaistenie projektovej cinnosti na pozadovanych stupnoch projektovej pripravy,
- priprava podkladov pre potrebne vyberove konania,
- uskutocnovanie vyberovych konani, vratane zpracovania podkladov pre vyhodnotenia a vlastne vyhodnotenie ponuk... atd.
Je tam este viac veci, ktore su vymenovane, ale toto je podstata vsetkeho.
Milan Benka
24.02.06,06:27
Myslím, že je to zdroj príjmov daňovníka podľa §16 / 1 c, a preto by som daň vyberal zrážkou podľa §43/ 2 ZDP.
alušik
24.02.06,06:37
No áno, podľa zákona o dani z príjmov to aj ja vidím na tú zrážku. Lenže nie je mi jasné, kedy sa mám pozerať do zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. V nej by som to napríklad zaradila pod zisky podnikov a tam je napísané toto:
Zisky podnikov jedneho zmluvneho statu podliehaju zdaneniu len v tomto state ak podnik nevykonava svoju cinnost v druhom zmluvnom state prostrednictvom stalej prevadzkarne, ktora sa tam nachadza.
Ak tomu dobre rozumiem, tak zase je to vlastne zisk podniku CR a v SR nema stalu prevadzkaren???
Milan Benka
24.02.06,06:42
Ako dlho poskytujú túto službu ? Je v zmluve uvedené aj obdobie, na ktoré je zmluva uzavretá ??
alušik
24.02.06,07:04
Zatiaľ to nebude potrebných 183 dní. Zmluva je uzatvorená 8.11.2005 a je uzatvorená na dobu neurčitú. Podľa môjho názoru o možnosti zriadenia stálej prevádzkárne by som rozmýšľala až po tých 183 dňoch, nie?
Milan Benka
24.02.06,07:13
Tým si nie som taký istý.
Skúsim sa pozrieť do svojich múdrych knižiek.

Haló, kde ste ostatní, zapojte sa.
alušik
24.02.06,07:21
Veď práve... Už ma to trápi celý týždeň. Ani na daňovom mi zatiaľ nevedeli dať jednoznačné stanovisko.
Len uvažujem, že hoci je zmluva uzavretá na neurčito, môžu ju kedykoľvek zrušiť a môžu tak v pohode urobiť aj o mesiac a podmienky pre zriadenie stálej prevádzkárne neboli naplnené... Len úvaha.;)
alušik
24.02.06,07:30
Aháááá, volala som práve s daňovým úradom, či mi už k tomu vedia niečo povedať. Takže výsledok - možno pomôže aj niekomu inému:
Zrážku robiť nebudem, kým mi nevznikne povinnosť zriadenia stálej prevádzkárne. Vysvetlené je to tak, že § 16 ods. 2 písmeno c sa týka tých štátov, s ktorými nemáme zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia... Ak ju máme, je prioritná. A v nej táto činnosť bola zaradená pod zisky podnikov, pri ktorých sa zrážka nerobí, ak nie je zriadená stála prevádzkáreň - tak ako som písala v príspevku vyššie.;)
alušik
24.02.06,12:12
Aby som bola úplne presná - nebude to tých 183 dní - tie sa, ako pozerám zákon vzťahujú na FO, čiže to mi povedali zle. Ale ide v podstate o to isté obdobie, keď si vezmem zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia - je tam napísané v úhrne šesť mesiacov.