fifo81
05.10.12,20:42
Dobrý deň,

som zamestnaný na plný úväzok a popri zamestnaní prenajímam byt. Som zaregistrovaný na daňovom úrade a teda mám DIČ (len pre účely prenájmu bytu).
Neviem aký bude mať táto registrácia vplyv na odvody ktoré za mňa platí zamestnávateľ.
Prosím poraďte, neviem sa nikde dopátrať k odpovediam na tieto otázky:

- od daňového úradu som dostal kartičku a vlastné číslo účtu v Štátnej pokladnici, kde budem odvádzať všetky dane ako daňový subjekt. Otázka je, či na ten "svoj" účet mám odvádzať len daň z prenájmu, alebo tam treba odvádzať aj daň z príjmu ? Totiž môj zamestnávateľ za mňa platí preddavky na daň z príjmu FO na iný účet a tak neviem či nebude neskôr problém.

- je potrebné sa registrovať kvôli prenájmu aj v Sociálnej alebo Zdravotnej poisťovni ? Ak áno, treba im odvádzať niečo ? Ovplyvňuje prenájom odvody od môjho zamestnávateľa?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Ice dive
05.10.12,18:57
daň z prenájmu neexistuje... je to príjem ako každý iný t.j. platí sa daň z príjmu...

okrem daňového úradu sa nemusíš nikde registrovať t.j. táto registrácia nemá žiaden vplyv na tvoje odvody..... príjem z prenájmu je tzv. pasívny príjem t.j. keďže si zamestnaný neplatíš žiadne odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne... len daňové priznanie si budeš musieť robiť na konci roka sám... v daňovom priznaní za tento rok si môžeš posledný krát uplatniť 40 % paušálne výdavky, od budúceho roka už len skutočné, alebo celý príjem zdaňovať 19% daňou z príjmu...
fifo81
06.10.12,16:06
Super Ďakujem pekne :)
roja2
12.10.12,04:52
Je mozne si odpocitat yo yakladu dane danove zvyhodnenie na danovnika? tj. 500 EUR na osobu... Myslim tym.

Cena rocneho najmu 3000 EUR...
Naklady 1200 EUR...
Prenajima sa byt ktory vlastnia 2 vlastnici
Danove zvyhodnenie 500 + 500 EUR,
Zaklad dane 800 EUR?

Chcem sa spytat, ak prenajimaju 2 osoby, jedna je zamestnana a druha nie, musi ta druha davat odovdy do socialnej a zdravotnej poictovne?

Diki
katka s.
12.10.12,05:22
500 EUR si môžeš uplatniť jedenkrát, a druhykrát si uplatní 500 EUR druhý vlastník pri podaní DP. V tom prípade náklady 1200 EUR sa musia alikvotne ponížiť, keďže ponižuješ aj príjem.
K druhej otázke: ak je osoba nezamestnaná príjem z prenájmu nezakladá povinnosť platiť odvody. Prikladám časť odpovede na moju otázku ohľadne príjmov z prenájmu zo social. pois.. Pracovník DÚ moju klientku okamžite poslal do SP s tým, že si musí doplatiť odvody z prenájmu aj spätne. Nie je to pravda.
"...ak ste registrovaná na daňovom úrade výlučne len podľa § 6 ods. 3 zákonao daní z príjmu t. j. z dôvodu príjmov z prenájmu nehnuteľností, potom tieto príjmy a táto registrácia na daňovom úrade Vám nezakladajú právne postavenie SZČO. Fyzickej osobe, ktorá nemá právne postavenie SZČO, nemôže vzniknúť resp. trvať povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO."
S pozdravom Mgr. Adriana J á r o š i o v á, v. r. vedúca oddelenia metodiky výberu poistného
ivustek
12.10.12,05:28
Je mozne si odpocitat yo yakladu dane danove zvyhodnenie na danovnika? tj. 500 EUR na osobu... Myslim tym.

Cena rocneho najmu 3000 EUR...
Naklady 1200 EUR...
Prenajima sa byt ktory vlastnia 2 vlastnici
Danove zvyhodnenie 500 + 500 EUR,
Zaklad dane 800 EUR?

Chcem sa spytat, ak prenajimaju 2 osoby, jedna je zamestnana a druha nie, musi ta druha davat odovdy do socialnej a zdravotnej poictovne?

Diki

Predpokladám, že chceš využiť paušálne výdavky 40%. Teda ak by ste si chceli tie prijmy obidvaja rozdeliť napríklad na polovicu/môžte aj ináč/ - každý postupuje nasledovným spôsobom:
Príjem: 1500€ - 500€ je 1000€
Výdavky 40% musia byť tiež krátené pomerom: - teda budú 400€ /1000:1500 x 600/
Základ dane: 600€

O krátení výdavkov poštuduj sem:
http://www.123peniaze.sk/dane/ako-zdanit-prenajom-bytu/
roja2
16.10.12,08:21
Predpokladám, že chceš využiť paušálne výdavky 40%. Teda ak by ste si chceli tie prijmy obidvaja rozdeliť napríklad na polovicu/môžte aj ináč/ - každý postupuje nasledovným spôsobom:
Príjem: 1500€ - 500€ je 1000€
Výdavky 40% musia byť tiež krátené pomerom: - teda budú 400€ /1000:1500 x 600/
Základ dane: 600€

O krátení výdavkov poštuduj sem:
http://www.123peniaze.sk/dane/ako-zdanit-prenajom-bytu/

Diki za radu, chcem sa spytat, ako to bude buduci rok. Ked uz nebudu pausalne vydavky mozne odpocitat. Ako sa potom realne vydavky daju do nakladov (respektive z vypisov z uctu sa da ziskat informacia o najme, o elektrine, plyne, vodnomstocnom... tieto vydavky sa len spocitaju a mame realne vydavky?).

Je mozne ak bude v najomnej zmluve klauzula ze byt je v rekonstrukcii si dat do vydavkod aj realne vydavky na rekonstrukciu? - vymane okien, vymena podlahy, rekonstrukcia jadra...

AKo je to z vydavkami? Mozem si do vydavkom dat vymenu okna za plastove, ked to prenajimam bez zivnosti?

Dakujem
Jessica255
21.10.12,18:22
Prajem pekný deň,
poprosím o informáciu ohľadom prenájmu bytu, daňoveho priznania, ukončenia najmu.
Prenajimam byt a na budu rok chcem ukončit prenajom, lebo tam bude bývat rodinny prislušnik a ten si bude platiť všetko sám. Uvažujem správne: - po ukončeni najomnej zmluvy oznámim daňovému úrade písomne ukončenie nájmu a vrátim identifikačnú kartičku? Alebo ako mám postupovať?
V tomto roku som bol PN, od marca prenajímam byt (chcem si uplatniť paušalné výdavky, od juna som dôchodca, od októbra brigadnik. Čo všetko treba zahrnuť do daňoveho priznania v tomto roku? Koľko si môžem uplatniť odpočet alebo ako mám postupovať aby som sa dopracoval k správnemu výpočtu dane.
Vďaka za informáciu.
Katy a R
21.10.12,18:39
Prajem pekný deň,
poprosím o informáciu ohľadom prenájmu bytu, daňoveho priznania, ukončenia najmu.
Prenajimam byt a na budu rok chcem ukončit prenajom, lebo tam bude bývat rodinny prislušnik a ten si bude platiť všetko sám. Uvažujem správne: - po ukončeni najomnej zmluvy oznámim daňovému úrade písomne ukončenie nájmu a vrátim identifikačnú kartičku? Alebo ako mám postupovať?
V tomto roku som bol PN, od marca prenajímam byt (chcem si uplatniť paušalné výdavky, od juna som dôchodca, od októbra brigadnik. Čo všetko treba zahrnuť do daňoveho priznania v tomto roku? Koľko si môžem uplatniť odpočet alebo ako mám postupovať aby som sa dopracoval k správnemu výpočtu dane.
Vďaka za informáciu.
Spravíš si normálne daňové prizbnanie - ako každý iný daňovník - zo všetkých príjmov .
NČZD môžeš uplatniť len z aktívnych príjmov. Oslobodený príjem (z prenájmu) = 500 eur, pre výpočet výdavkov použiť koeficient ... ale to určite vieš (podľa údaja v profile;))
A v budúcom roku to isté - a možno ani nebudeš musieť robiť - to už záleží od príjmu :confused::confused: ..
ešte doplním - áno - po ukončení prenajímania treba vrátiť DIČ - môžeš aj poštou poslať.
Jessica255
22.10.12,16:48
Ďakujem. Do aktívnych príjmov sa započitáva aj dôchodok a PN? Nie som zbehlý v tejto problematike, tak preto sa informujem. To zrátam príjem z prenájmu - 500 €ur - 40%, príjem z brigády, dôchodok a tak sa dopracujem k dani?
Vďaka za usmernenie.
Tweety
22.10.12,16:49
Ďakujem. Do aktívnych príjmov sa započitáva aj dôchodok a PN? Nie som zbehlý v tejto problematike, tak preto sa informujem. To zrátam príjem z prenájmu - 500 €ur - 40%, príjem z brigády, dôchodok a tak sa dopracujem k dani?
Vďaka za usmernenie.
Dôchodok ani nemocenské nie sú zdaniteľnými príjmami. Do DP ich nedávame.
Jessica255
26.10.12,17:57
Vďaka. Takže budem dávať iba príjem z dohody a prijem z prenájmu do DP?