matulo
06.10.12,21:01
Ahojte,

rad by som Vas poprosil o radu z pohladu danovej optimalizacie. Som zamestnanec a zaroven aj majitel/konatel sro (platca DPH). Chcem si kupit auto a zvazujem moznost ho bud kupit ako zamestnanec a nasledne firme prenajimat alebo ho kupit ako sro a uplatnit odpocet dph?

Ktora moznost je na konci dna pre mna vyhodnejsia?
Dakujem za odpovede,
Mato
Sarlotka
07.10.12,11:31
V stručnosti:
Kúpa auta sro - platiteľ DPH

ak ide o kúpy auta s DPH - Odpočítanie dane platiteľom

v nákladoch sro:
- odpis auta
- PHM - v prípade evidencie knihy jázd - v daňových nákladoch PHM vyčíslená podľa počtu km a spotreby uvádzanej v technickom preukaze, nedaňové náklady - nadspotreba, z PHM odpočítanie DPH,
v prípade neevidencie knihy jázd - v nákladoch 80% z PHM, nedaňové náklady 20 % PHM, alikvotné odpočítanie DPH z kúpy PHM
- dan z mot. vozidiel
- poistky
- oprava, údržba

ak sa auto bude pouzivat aj na sukrom. ucely zamestnanca nezabudnuť 1 % obst. ceny vozidla je nepeňažným príjmom zamestnanca

Použivanie súkrom. vozidla zamestnanca na služobne cesty sro
v nákladoch sro:
- cestovne náhrady: PHM na základe spotreby v technickom preukaze a počtu km + 0,183 Eur/ 1 km
PHM sa buď dokladuje bločkom alebo cena na základe štatistiky
- dan z mot. vozidiel

ak je niečo nesprávne opravte ma, dakujem.. :)
Ice dive
07.10.12,11:37
záleži ešte aj od ceny auta s / bez DPH, a počtu najazdených km... ak sa s tým autom urobí viac KM za rok pre firemné účely ako sú vyššie vyčíslené náklady tak je lepšie mať auto ako fyzická osoba a robiť cesťaky... ak sa urobí málo km do roka, je lepšie z daňového hľadiska mať všetky náklady okolo prevádzky auta v sro...
Evanka
07.10.12,12:03
Ahojte,

rad by som Vas poprosil o radu z pohladu danovej optimalizacie. Som zamestnanec a zaroven aj majitel/konatel sro (platca DPH). Chcem si kupit auto a zvazujem moznost ho bud kupit ako zamestnanec a nasledne firme prenajimat alebo ho kupit ako sro a uplatnit odpocet dph?
Ktora moznost je na konci dna pre mna vyhodnejsia?
Dakujem za odpovede,
Mato
Súhlasím s predchádzajúcimi, Sarlotka to podrobne rozpísala, je to vec matematického prepočítania, čo sa viac oplatí. Všeobecne pri vyššej cene auta a menšom počte najazdených km sa oplatí kúpiť auto na firmu (1). V opačnom prípade je asi výhodnejšie kúpiť ako súkromná osoba a využívať ho ako zamestnanec, resp, konateľ na pracovné účely (2). Najhorší variant je kúpiť ako FO a prenajímať firme, lebo to bude ako v prípade 1 iba nemôžeš odpočítať DPH z nákupnej ceny automobilu.