monspa
22.02.06,12:51
Zdravím poraďákov. Som na Porade nová a mám problém. Jedná sa o účtovanie leasingu /auto/ - jednoduché účtovníctvo z roku 2004. Ja som predmet leasingu nedala do výkazu o majetku a záväzkoch. Ako to mám napraviť?
monspa
22.02.06,12:22
Haló. Pomôže mi niekto?
Johanka
22.02.06,12:34
Podaj opravný výkaz ( dáš krížik do okienka " opakované ").
monspa
22.02.06,12:42
Takže stačí, ak vo výkaze navýšim majetok o istinu a zvýšim záväzky detto? Lenže ja som to robila všetko zle, pretože som účtovala nákup auta ako VNZD, takisto aj prvú splátku a na konci roka som urobila ID s tým, že som vypočítala nájomné za auto starým spôsobom. To znamená, že som nedala do nákladov ani DPH z akontácie. To by som však radšej vyriešila "prehodením" niektorých výdavkov z PR na VNZD, aby mi to sadlo, tým pádom nemusím podať opravné DP za rok 2004? Nerada by som menila daň aj odvody.
Johanka
22.02.06,16:57
Ja by som to pekne celé opravila . Do majetku musíš dať zostatkovú cenu podľa karty majetku, pretože si predmet leasingu pri jeho prevzatí mala zaradiť do majetku, vystaviť kartu majetku a na konci roka vypočítať odpis ( podľa § 26 ods.8 ZoDP tzv. časový). Do nákladov patrí DPH zo všetkých splátok, nielen z akontácie, ďalej finančný náklad ( úrok). Neviem aká bola výška akontácie, ale mne sa to javí, že daňová povinnosť by išla smerom dole. Neboj sa chyby po sebe opravovať, však je možnosť podať dodatočné priznanie.
ondrejvla
22.02.06,17:03
Ja by som to pekne celé opravila . Do majetku musíš dať zostatkovú cenu podľa karty majetku, pretože si predmet leasingu pri jeho prevzatí mala zaradiť do majetku, vystaviť kartu majetku a na konci roka vypočítať odpis ( podľa § 26 ods.8 ZoDP tzv. časový). Do nákladov patrí DPH zo všetkých splátok, nielen z akontácie, ďalej finančný náklad ( úrok). Neviem aká bola výška akontácie, ale mne sa to javí, že daňová povinnosť by išla smerom dole. Neboj sa chyby po sebe opravovať, však je možnosť podať dodatočné priznanie.

Súhlasím so všetkým s Johankou, len škoda, že si prišla o DPH, nakoľko si si ho neuznala, a mám pocit, že za rok 2004 už nemôžeš podať dodatočné DP DPH, to je možné len 12 mesiacov spätne. Takže si o DPH z akontácie prišla, škoda.
Johanka
22.02.06,17:31
Myslím, že podľa zadania ide o osobné auto, teda bez nároku na odpočet DPH. Ona to aj tak napísala, že nedala do nákladov DPH z akontácie.
monspa
23.02.06,06:35
Áno, jedná sa o osobné auto, DPH mala ísť priamo do nákladov ako PR.