anton novak
07.10.12,08:43
dobrý deň, čítal som príspevky na túto tému a nie je mi jedno jasné, ak prenajímateľ a nájomca uzavrú nájomnú zmluvu kde nájomca uhrádza prenajímateľovi iba platby za energie, čo sú pre pranajímateľa nákladové položky, a prenajímateľ nemá žiaden iný príjem z čoho si tie náklady odpočíta, potom v daňovom priznaní vykáže stratu či nie ? a z akého vymeriavacieho základu zaplatí poistné do ZP, vedel by mi niekto poradiť

ďakujem
Mila123
07.10.12,06:49
1/ z nájomného, ak nie je živnosťou sa neplatia ZP
2/
príjem a výdavok bude vo výške platieb za energie .....
a strata? nerozumiem....
Ahola1
07.10.12,07:35
Z právneho hľadiska je otázne, či ešte ide o nájomný vzťah a či vôbec bola uzatvorená (platná) nájomná zmluva.
Podľa § 688 ods. 1 OZ Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.

Nie som si istý, či jednu z týchto povinných náležitostí možno nahradiť nulou, skôr nie. Čo sa týka nadpisu tejto témy, bezodplatne prenajať byt nemožno, charakteristickou črtou nájomného vťahu je odplatnosť.

Ak by som ja takto prenechal byt niekomu len za sumy elektriny, nepovažoval by som to za nájom bytu a neplatil z toho dane. Otázne je, čo na to daňováci :) Ve´d v danom prípade možno dočasne prepísať odberné miesto na toho, kto tam ide bývať, tak mi už nikto nemože vyčítať, že by som z toho mal nejaký prospech.