citronovník
07.10.12,12:51
Môže dôverník vlastníkov bytov,respektíve zástupca vlastníkov bytov, vykonať "hlasovanie" tak, že chodí po bytoch a dáva podpisovať prezenčku a potom na schôdzi sa už o tom nediskutuje, lebo už všetci podpísali prezenčku a nedá na výber firmu,ktorá bude robiť práce v spoločných priestoroch, iba oznámi kto to bude robiť a za koľko s tým, že povie, že táto firma je najlacnejšia. Ako sa máme brániť voči takým praktikám? Ďakujem za odpoveď.
lujza.j
07.10.12,10:57
otázku si mohol položiť aj tu :http://www.porada.sk/t131173-domovy-dovernik.html
buchač
07.10.12,11:07
Môže dôverník vlastníkov bytov,respektíve zástupca vlastníkov bytov, vykonať "hlasovanie" tak, že chodí po bytoch a dáva podpisovať prezenčku a potom na schôdzi sa už o tom nediskutuje, lebo už všetci podpísali prezenčku a nedá na výber firmu,ktorá bude robiť práce v spoločných priestoroch, iba oznámi kto to bude robiť a za koľko s tým, že povie, že táto firma je najlacnejšia. Ako sa máme brániť voči takým praktikám? Ďakujem za odpoveď.

NIE

...nevraviac už aj o tom , že najlacnejší = najlepšejší ....

Príklad z môjho pôsobenia .
Chystáme sa meniť výťahy - komplet ...
Sú dve ponuky ...jedna cca 55.000 € / výťah , tá druhá je o pár tisíc lacnejšia ...

Tá drahšia firma má 24 hodinový servis , do hodiny sú na mieste poruchy .......atď
Tá lacnejšia vymení , namontuje ....finito

Otázka :
Ktorá firma vyhrá ...???


...nevraviac aj o tom , že pri veľkých zákazkách je vždy dohoda možná ...
mackoivan
07.10.12,11:11
Môže dôverník vlastníkov bytov,respektíve zástupca vlastníkov bytov, vykonať "hlasovanie" tak, že chodí po bytoch a dáva podpisovať prezenčku a potom na schôdzi sa už o tom nediskutuje, lebo už všetci podpísali prezenčku a nedá na výber firmu,ktorá bude robiť práce v spoločných priestoroch, iba oznámi kto to bude robiť a za koľko s tým, že povie, že táto firma je najlacnejšia. Ako sa máme brániť voči takým praktikám? Ďakujem za odpoveď.
Formu písomného hlasovania jednoznačne určuje zákon. Takéto pokútne hlasovanie je neplatné. Podpis na prezenčnú listinu potvrdzuje len účasť na schôdzi vlastníkov bytov.
sito
07.10.12,11:12
Môže dôverník vlastníkov bytov,respektíve zástupca vlastníkov bytov, vykonať "hlasovanie" tak, že chodí po bytoch a dáva podpisovať prezenčku a potom na schôdzi sa už o tom nediskutuje, lebo už všetci podpísali prezenčku a nedá na výber firmu,ktorá bude robiť práce v spoločných priestoroch, iba oznámi kto to bude robiť a za koľko s tým, že povie, že táto firma je najlacnejšia. Ako sa máme brániť voči takým praktikám? Ďakujem za odpoveď.

Pod pojmom "styk" nie je možné chápať ako rozhodovanie. Písomné hlasovanie má zákonom stanovené podmienky. Uvedený spôsob je v rozpore so zákonom. Na zástupcu vlastníkov môžu vlastníci preniesť dohodou určité právomoci v zmluve o výkone správy. Ak si neplní, alebo prekračuje dohodnuté právomoci je ho možné z funkcie zástupcu vlastníkov odvolať na schôdzi a zvoliť si nového, ktorý bude zastávať záujmy vlastníkov domu.


182/1993, § 8a, odsek 5


(5) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "schôdza vlastníkov"). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

§ 14, odsek 6

(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom "áno" a druhý slovom "nie". Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.
verkaz
07.10.12,12:15
tak to som aj ja zvedavá lebo nás to tiež čaká
verkaz
07.10.12,12:16
Zvolajte schôdzu, kde prečítaš znenie zákona. Ak to dôverník nepochopí, zmeňte dôverníka.
Takéto praktiky sú neprijateľné a toto hlasovanie je neplatné.
Zitulda
08.10.12,06:55
...bez servisu aj keď lacnejšie, by som nebrala žiadnu firmu.
mildo1
08.10.12,13:05
Zdravím, reagujem na príspevok 3. Aký výťah si idete dať namontovať za cca 55 000 €? Som výťahár a zaujíma ma technický popis. Zákazku nechcem práce mám dosť len sa mi to zdá dosť drahé. Môj tip: nadnárodná spoločnosť ( OTIS, KONE, SCHINDLER ). Ďakujem.
mildo1
08.10.12,13:26
No to je síce možné ale aj tak ma to zaujíma. Totižto prichádza doba keď ludia či už končia splácať zateplenia alebo vybudovaním vlastných kotolní šetria celkom pekné peniaze a chcú nové výťahy a na trhu je kopa všeličoho od všelikoho. Takže tak.
buchač
08.10.12,16:14
Zdravím, reagujem na príspevok 3. Aký výťah si idete dať namontovať za cca 55 000 €? Som výťahár a zaujíma ma technický popis. Zákazku nechcem práce mám dosť len sa mi to zdá dosť drahé. Môj typ: nadnárodná spoločnosť ( OTIS, KONE, SCHINDLER ). Ďakujem.
Nuž TYP je zlý .... ale TIP je inak dobrý ...

....aj výťahy sa začínajú na tej úrovni , povedané letákovým žargónom hypermarketov ....cena OD ... záleží predsa aj od typu , počtu poschodí a iných oných ...

Nekhaj thak
Buchy na to má
(ja by som možno začal jednať od 50 % z toho )
...nuž mám - nemám ... keď je nutné , nič sa nedá robiť ...
Platiť to ale sám nebudem ...

Ibaže pred cca 1/2 rokom bola cena asi o 15.000 € nižšia .........
...a ako bude o rok ???
Cena určite dole nepôjde .........či...??????
mildo1
08.10.12,18:37
Jáj typ , no dobre ale inak som sa prd dozvedel a myslím že aj ostatný. V podstate sa na Slovensku výťahy nevyrábajú ( okrem spoločnosti Tuchyňa a aj Németh niečo robí ). Vozia sa k nám výťahy z Talianska a Španielska a Grécka . Alebo sa robí skladačka stroj talianský, kabína španielská elektronika Slovenská. Potom je tu kategória českých výrobcov ktorý ponúkajú dobré ceny ale neporovnateľne vyššiu kvalitu. No a potom sú nadnárodné spoločnosti ktoré ponúkajú vlastné koncepty, v súťaži idú pod cenu a ak uspejú cenový rozdiel doženú na servise nakoľko ich systémy nie sú servisovaťeľné žiadnou inou spoločnosťou. Cena nového výťahu o nosnosti cca 400 Kg počte staníc 9 a jestvujúcej betónovej šachte je niekde okolo 35 000 € s DPH. Pri 14 stanicovom výťahu o nosnosti 825 Kg je cena niekde okolo 44 000 €. Dúfam že som sa nepomýlil ani inú hrubku nespáchal. Takže tak.


PS : a ospravedlňujem sa táto téma je o inom.
sito
09.10.12,04:37
A čo takto :
- rozaslať dopyt (s rovnakým zadaním) 2-5 firmám podľa veľkosti zákazky
- cenové ponuky "stabuľkovať" / dať pár ľuďom čo tomu môžu rozumieť / dať na výber dodavateľa na schôdzu , alebo zástupcovi - do 1700 €
- takto mám ja v zmluve o správe

V zmluve o správe? Nie o výkone správy?

Ak si zástupca vlastníkov, kto preniesol zodpovednosť na tvoje plecia, správca, alebo spoluvlastníci domu?

V SVB je to tak, za všetko zodpovedá štatutár, predseda SVB.

Kontroluje ho rada vlastníkov, najmenej traja.

Rozhoduje zhromaždenie, teda všetci čo v tom dome majú bytový priestor, byt.

Pri druhej možnosti správy domu, zodpovednosť nesie správca domu. Do určitej miery financi poskytnutých, uhradených vlastníkmi bytov.

Kontrola je prípustná zákonom, nahliadnutím každého vlastníka do dokladov týkajúcich sa správy domu. Podotýkam, nahliadnuť. Niečo ako keď exhibicionista roztiahne kabát, videli ste, nahliadli ste.

A rozhodovanie? Ako zákon káže a ako podpíšu vlastníci zmluvu o výkone správy.

Tá prvá verzia by mala byť lepšia, mala, ale ... ???