zalobaba
07.10.12,14:06
Je možné, aby sa zamestnanec zamestnaný na HPP, ale s nízkou mzdou (mzda neprekračuje stanovené max. 143,40 €) evidoval na ÚP do evidencie uchádzačov o zamestnanie a požiadal SP o dávky v nezamestnanosti? Nie je spoločníkom v žiadnej PO na území SR, má však vydaný živnostenský list, živnosť je však už takmer 2 roky pozastavená.

Otázka neznie, či mu vznikne nárok na dávky v nezamestnanosti, ale či je vôbec možné, aby ho ÚP zaradil do evidencie.

Ďakujem.
Tweety
07.10.12,12:33
Je možné, aby sa zamestnanec zamestnaný na HPP, ale s nízkou mzdou (mzda neprekračuje stanovené max. 143,40 €) evidoval na ÚP do evidencie uchádzačov o zamestnanie a požiadal SP o dávky v nezamestnanosti? Nie je spoločníkom v žiadnej PO na území SR, má však vydaný živnostenský list, živnosť je však už takmer 2 roky pozastavená.

Otázka neznie, či mu vznikne nárok na dávky v nezamestnanosti, ale či je vôbec možné, aby ho ÚP zaradil do evidencie.

Ďakujem.
Zamestnanec na normálny PČ s takou nízkou mzdou ani nemôže byť. Máme tu totiž inštitút MM, ktorú musí dosiahnuť. A po druhé, zamestnanec, ktorý má PP na PZ, nemôže byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie.
zalobaba
07.10.12,12:42
Je zamestnaný na HPP, úväzok je skrátený a adekvátne tomu aj mzda. Tweety ďakujem za odpoveď, ale prosím nešpekulovať nad inými súvislosťami, z toho dôvodu som myslím jasne naformulovala otázku.
Vie mi prosím niekto odpovedať k veci?
veronikasad
07.10.12,12:49
Je zamestnaný na HPP, úväzok je skrátený a adekvátne tomu aj mzda. Tweety ďakujem za odpoveď, ale prosím nešpekulovať nad inými súvislosťami, z toho dôvodu som myslím jasne naformulovala otázku.
Vie mi prosím niekto odpovedať k veci?
Odpoveď nájdeš v § odst. 2 písm. a), len neviem čo znamená ten dovetok "ak tento zákon neustanovuje inak". Totiž aj na potvrdení o príjme pre náš ÚP je jedna z možností druhu príjmu "Pracovná zmluva". Kompetentnú odpoveď ti dajú asi len na Vašom ÚP (samozrejme podmienka príjmu 143,20€ musí byť splnená)

§ 6
Uchádzač o zamestnanie
(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov
podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne
zárobkovo činnou osobou poda § 5 a vykonávanie slobodného povolania poda osobitných
predpisov.
(2) Uchádzač o zamestnanie na úely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce
pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (alej
len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý
a) nie je zamestnanec poda § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,

Ešte pridám definíciu zamestnanca podľa § 4 Zákona o službách zamestnanosti

§ 4
Zamestnanec
(1) Zamestnanec na účely tohto zákona je fyzická osoba v pracovnom pomere5) alebo
v obdobnom pracovnom vzťahu.6)
(2) Za zamestnanca na účely tohto zákona sa nepovažujú zamestnanci cirkví
a náboženských spoločností, ktorí vykonávajú duchovenskú činnosť.8)
zalobaba
07.10.12,13:09
Jasné veronikasad, toto všetko mám naštudované, a ver mi, že keby na ÚP sedeli tak odborne podkuté tety, ako ste vy tu na porade, tak by som sa s nimi poradila....len človek to potrebuje vyargumetovať, tak ak máte niekto podobné skúsenosti, tak sem s nimi........doteraz sa mi vždy viac osvedčila porada pred akýmkoľkovek úradom.
ivka70
07.10.12,13:23
A co chces vlastne kde argumentovat?
Pracovnik s TPP (aj ked kratsim uvazkom) nemoze byt evidovany na UP.
veronikasad
07.10.12,13:30
A co chces vlastne kde argumentovat?
Pracovnik s TPP (aj ked kratsim uvazkom) nemoze byt evidovany na UP.
Ivka, zrejme môže. Mám pred sebou najnovšie tlačivo Potvrdenia o príjme (platné od 1.7.2012) z UP v PD, kde sa uvádza "je zamestnaný na dohodu o vykonaní práce - dohodu o pracovnej činnosti - dohodu o brigádnickej činnosti - pracovný pomer (správne podčiarknite).

V § 6 odst. 2 písm. a) je dovetok "Ak tento zákon neustanovuje inak"
zalobaba
07.10.12,13:34
Ten človek opatroval svoju nevládnu mamičku, ktorá zomrela. Na základe toho sa dostal do finančných ťažkostí (nízka mzda, atď.) a požiadal UPSVaR o priznanie dávok v hmotnej núdzi. Spolu so žiadosťou doložil všetky ďalšie doklady, ktoré UPSVaR požadoval, dokonca mu pri jednej osobnej návšteve aj oznámili, v akej výške mu dávky priznali a za týždeň mu bolo doručené rozhodnutie, že nie je občanom v hmotnej núdzi a dávky mu nepriznávajú, nakoľko nevyužil všetky možnosti, ako si sám mal pomôcť v hmotnej núdzi (sú vymenované v § 9 zák. 599/2003), konkrétne že nepožiadal SP o dávky v nezamestnanosti (pre úplnosť uvádzam, že UPSVaR disponoval pracovnou zmluvou, takže má vedomosť, že sa jedná o zamestnanca). A keďže na SP je možné podať žiadosť o dávky v nezamestnanosti LEN s rozhodnutím ÚP (tiež UPSVaR) o jeho zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie......bludný kruh? diera v zákone? Viete poradiť k veci?
ivka70
07.10.12,13:45
A teraz je zamestnany?
A aky je teda jeho mesacny prijem?
zalobaba
07.10.12,13:47
Veronika, prosím ťa nemohla by si mi to tlačivo poslať mailom? Adresu by som ti poslala do ss.....alebo ak sa dá zavesiť sem link, kde si ho môžem stiahnuť?
Katy a R
07.10.12,13:49
Ten človek opatroval svoju nevládnu mamičku, ktorá zomrela. Na základe toho sa dostal do finančných ťažkostí (nízka mzda, atď.) a požiadal UPSVaR o priznanie dávok v hmotnej núdzi. Spolu so žiadosťou doložil všetky ďalšie doklady, ktoré UPSVaR požadoval, dokonca mu pri jednej osobnej návšteve aj oznámili, v akej výške mu dávky priznali a za týždeň mu bolo doručené rozhodnutie, že nie je občanom v hmotnej núdzi a dávky mu nepriznávajú, nakoľko nevyužil všetky možnosti, ako si sám mal pomôcť v hmotnej núdzi (sú vymenované v § 9 zák. 599/2003), konkrétne že nepožiadal SP o dávky v nezamestnanosti (pre úplnosť uvádzam, že UPSVaR disponoval pracovnou zmluvou, takže má vedomosť, že sa jedná o zamestnanca). A keďže na SP je možné podať žiadosť o dávky v nezamestnanosti LEN s rozhodnutím ÚP (tiež UPSVaR) o jeho zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie......bludný kruh? diera v zákone? Viete poradiť k veci?
môže byť zaevidovaný ... § 6 odst 2 d. (o službách zamestnanosti)
treaba sa ísť zaevidovať - a potom ísť na SP - tá rozhodne, či je, alebo nie je nárok na dávku v nezamestnanosti - a až potom až riešiť dávku v hmotnej núdzi .
ešte doplním, že vždy sa na UPSVaR musí doložiť, či má, resp nemá nárok na nejaké dávky zo SP (ak by aj nemocenské poberal, aj to treba)
plno papierovačiek .. ešte aj okolo majetku ... :mee:
zalobaba
07.10.12,13:49
Ivka je zamestnaný (HPP skrátený prac. úväzok), všetko tak, ako som písala v zadaní témy.....príjem je podstatne nižší ako 65% životného minima na jednu dospelú osobu.
Evanka
07.10.12,13:51
Myslím, že legislatíva upravuje aj možné pracovné pomery, ktoré môže evidovaný na úrade práce využiť, okrem obmedzenej výšky zárobku. Zarábať môže na tri možné pomery - dohoda o brigádnickej práci, dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti.
Z toho mi teda vyplýva, že ak je zamestnaný na HPP, asi by ho nezaevidovali. Ak by robil napríklad na dohodu, vnímam evidenciu ako možnú.

Doĺňam a opravujem:
Prečítala som trocha podrobnejšie zákon 5/2004 a nikde som nenašla akým spôsobom by mal byť zamestnanec zamestnaný, teda nie je vylúčený ani HPP na skrátenú pracovnú dobu.
§6 ods 2 písm d) obmedzuje iba výšku príjmu.

Zádrheľ vidím skôr v tom, že zákon predpokladá, že prvotne evidovaný bude človek, ktorý nemá zamestnanie a v prípade, že si nejakú prácu potom nájde, ak zarobí do určitej hranice, úrad práce ho z evidencie nevyradí. Uchádzač je povinný vopred oznámiť úradu výkon a predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti.
Evanka
07.10.12,14:14
V prílohe
zalobaba
07.10.12,14:17
samozrejme, že treba doložiť všetky doklady, ale to by ich ten UPSVaR najpr musel od žiadateľa žiadať....