minuska
22.02.06,11:55
Zdravím. Prave robím ročné zúčtovania zamestnancov a pre môj pokojný spánok som sa bola informovať na DÚ. Tam mi pani povedala, že aj nedoplatky pod 100,- Sk treba zamestnancom zraziť. Ale v knihe Čo má vedieť mzdová účtovníčka píšu niečo iné. Má v tom niekto jasnejšie ako ja??
Zita4
22.02.06,10:58
Nedoplatok do 100 Sk netreba zraziť. Len v tom prípade sa musí zraziť, keď zamestnanec chce darovať 2 % dane. Preto je na žiadosti o ročné zúčtovanie dane bod, kde deklaruje zamestnanec, či chce darovať 2 % alebo nie.
Denda
22.02.06,11:07
Ešte doplním, že sa zráža aj v prípade ak sa pri ročnom zúčtovaní dane dodatočne prizná a vyplatí daňový bonus.
Barbara
22.02.06,11:10
Nedoplatok do 100 Sk netreba zraziť. Len v tom prípade sa musí zraziť, keď zamestnanec chce darovať 2 % dane. Preto je na žiadosti o ročné zúčtovanie dane bod, kde deklaruje zamestnanec, či chce darovať 2 % alebo nie.


súhlasím s Tebou, ale mám dilemu- u nás väčšinou vyjde nedoplatok do 100,-Sk , takže im to nebudem zrážať teraz vo februári.Takže bude ročné zúčt. uzavreté. Ale čo keď napr. príde zamestnanec v marci a povie , že chce darovať. Môžem mu to dodatočne zraziť v marci, alebo nie???

sa mi zdá podľa výkladu , že áno, ale nie som si istá, že môžem a preto radšej príjmem nejakú radu.

ďakujem
minuska
22.02.06,11:13
A ja ako zamestnávateľ som povinný ho odviesť na daňový úrad zo svojich penazí? Alebo s tým už nerobím nič. Iba to tam bude visieť ako nedoplatok?
Denda
22.02.06,11:16
súhlasím s Tebou, ale mám dilemu- u nás väčšinou vyjde nedoplatok do 100,-Sk , takže im to nebudem zrážať teraz vo februári.Takže bude ročné zúčt. uzavreté. Ale čo keď napr. príde zamestnanec v marci a povie , že chce darovať. Môžem mu to dodatočne zraziť v marci, alebo nie???

sa mi zdá podľa výkladu , že áno, ale nie som si istá, že môžem a preto radšej príjmem nejakú radu.

ďakujem


To či žiada alebo nežiada vy už viete podaním jeho žiadosti o ročné zúčtovanie dane v časti II.
Denda
22.02.06,11:19
A ja ako zamestnávateľ som povinný ho odviesť na daňový úrad zo svojich penazí? Alebo s tým už nerobím nič. Iba to tam bude visieť ako nedoplatok?
Vy s jeho nedoplatok do 100,- Sk nerobíte nič. Tento nedoplatok sa považuje za vysporiadaný a nikde sa neuvádza.
Barbara
23.02.06,06:02
To či žiada alebo nežiada vy už viete podaním jeho žiadosti o ročné zúčtovanie dane v časti II.


no tak bohužiaľ takto nie je, lebo zamestnanci nič v tej žiadosti si nepočiarkli, resp. počiarkli. Teraz by ste sa mohli opýtať, že prečo som im to nevysvetlila. Nuž preto, lebo asi vedia všetci čítať a keby som to musela vysvetlovať 400 ľudom........ no nevím..........
a viete ako to je............ .oni si to len podpisovali a čítať to neprečítali, veď oni sú Vám schopní bez prečítania podpísať aj trest smrti!!!!!!!!

takže viac než možné, že určite v marci niekto príde a bude chcieť darovať, tak ešte raz sa pýtam, čo v takom prípade??????, :( :o
treba mu to spraviť v marci, alebo sa nemôže????:eek: :p
dík za odpoveď
Kysel
23.02.06,06:48
Ja by som takému zamestnancovi, kt. by prišiel za mnou v marci, že chce darovať 2% povedala, že sa už nedá a ukázala by som mu jeho žiadosť a že tam nezaškrtol, že chce darovať a hotovo. Ja mám vo firme len 50 ľudí a ja som to vyriešila tak, že všetci majú zaškrtnuté, že chcú darovať, všetkým daň vyrovnám, veď tam vychádzajú nedoplatky cca 5,- Sk a mám pokoj. Ak všetci potom nedarujú tie 2%, mňa to netrápi./mohli si to rozmyslieť/ . To je môj názor, lebo nám na školení daniarka povedala, že ak nedoplatok do 100,-Sk stiahneme a on nechce darovať tie 2% bude za to postih.Tak neviem, ale to je povedala daniarka z BB.
Katija
23.02.06,06:52
takže viac než možné, že určite v marci niekto príde a bude chcieť darovať, tak ešte raz sa pýtam, čo v takom prípade??????, :( :o
treba mu to spraviť v marci, alebo sa nemôže????:eek: :p
dík za odpoveď To čo píšeš o zamestnancoch je bohužiaľ tak. Určite niekto po ročnom zúčtovaní príde a bude chcieť darovať. Prečítala som si § 39 ods. 6 a 7 a mne z toho vyšlo, že to musím urobiť. Čiže kto požiada, tomu dodatočne zrazím nedoplatok do 100,- Sk a vystavím potvrdenia. Najneskoršie z marcovej výplaty.
§ 39
(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo daňového bonusu vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania.

(7) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť aj potvrdenie o zaplatení dane na úèely § 50,pričom vzor tohto potvrdenia určí ministerstvo." Katija:):cool:
Barbara
23.02.06,07:00
To čo píšeš o zamestnancoch je bohužiaľ tak. Určite niekto po ročnom zúčtovaní príde a bude chcieť darovať. Prečítala som si § 39 ods. 6 a 7 a mne z toho vyšlo, že to musím urobiť. Čiže kto požiada, tomu dodatočne zrazím nedoplatok do 100,- Sk a vystavím potvrdenia. Najneskoršie z marcovej výplaty.
§ 39
(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo daňového bonusu vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania.

(7) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť aj potvrdenie o zaplatení dane na úèely § 50,pričom vzor tohto potvrdenia určí ministerstvo." Katija:):cool:


súhlasím s Tebou, aj ja som nadtým tak uvažovala, že im to vyrovnám v marci, len som chcela vedieť aký máte názor nato VY



:)
alušik
23.02.06,07:08
...všetci majú zaškrtnuté, že chcú darovať, všetkým daň vyrovnám, veď tam vychádzajú nedoplatky cca 5,- Sk a mám pokoj. Ak všetci potom nedarujú tie 2%, mňa to netrápi./mohli si to rozmyslieť/ . To je môj názor, lebo nám na školení daniarka povedala, že ak nedoplatok do 100,-Sk stiahneme a on nechce darovať tie 2% bude za to postih.Tak neviem, ale to je povedala daniarka z BB.

To nemyslí vážne? A za čo postih? Za to, že ja som mu 5 Sk stiahla a odviedla danovemu uradu?:eek:

Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.

Toto ale platí až od roku 2006, ak sa nemýlim. Alebo mýlim? Podľa mňa ročné zúčtovania dane za predchádzajúce roky normálne zrazím aj ten nedoplatok do 100 Sk, nie? Predtým to bolo totiž napísané takto:

Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie zrazený nedoplatok alebo zrazenú časť nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň.

Barbara
23.02.06,07:26
To nemyslí vážne? A za čo postih? Za to, že ja som mu 5 Sk stiahla a odviedla danovemu uradu?:eek:

Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.

Toto ale platí až od roku 2006, ak sa nemýlim. Alebo mýlim? Podľa mňa ročné zúčtovania dane za predchádzajúce roky normálne zrazím aj ten nedoplatok do 100 Sk, nie? Predtým to bolo totiž napísané takto:

Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie zrazený nedoplatok alebo zrazenú časť nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň.



no tak som to našla v " čo má vedieť mzd. učt" tam o ročnom zúčt. dane je
písané v kapitole " zmeny od 15.12.2005 " takže má sa postupovať tak, citujem:
ak sa však zamestnanec s nedoplatkom na dani 100 Sk a menej rozhodne, aby 2% ním zapl. dane bolo prevedené do určitej neziskovej organizácie, daňový nedplatok bude musieť zaplatiť v plnej výške a to najneskôr do 30.4.2006.
takže Alušík, platí to už teraz!!!- zmena od 15.12.2005 / / bože ako treba text zvýrazniť??, alebo napísať s farebným písmom???, poradí mi niekto???// keď tomu dobre rozumiem.
alušik
23.02.06,07:31
No nemusíš zvýrazňovať, ak je tento odsek platný od 15.12., tak jasné, že to platí už na ročné zúčtovania dane za rok 2005.;) Zákon som si našla len tu na porade, a nebola pri tejto zmene poznámka, že by to bolo účinné od 15.12., tak som myslela, že je to účinné od 1.1. Ďakujem za opravu, takže sa tým začnem zaoberať aj za rok 2005.:)
alušik
23.02.06,07:33
A rada pre zvýrazňovanie - tesne nad okienkom, v ktorom píšeš odpoveď, máš políčka pre editovanie, takže si to označ a klikni na B alebo zmeň farbu. Je to už na Tebe...:)
Barbara
23.02.06,07:39
No nemusíš zvýrazňovať, ak je tento odsek platný od 15.12., tak jasné, že to platí už na ročné zúčtovania dane za rok 2005.;) Zákon som si našla len tu na porade, a nebola pri tejto zmene poznámka, že by to bolo účinné od 15.12., tak som myslela, že je to účinné od 1.1. Ďakujem za opravu, takže sa tým začnem zaoberať aj za rok 2005.:)


to všeobecne som chcela vedieť ako treba zvýrazňovať text, lebo skúšala som to , ale nedarí sa mi .
ale chcela by som to vedieť. Videla som , že aj Ty to vieš, takže môžem Ťa poprosiť, aby si mi v tom pomohla???? Mohla by si mi to napísať buď tu, alebo v SS.
Dík
Kysel
23.02.06,08:29
no to asi nie je správne, aby som to tam ja prečiarkala. to by som ja nerobila!

Barbara, ja som im to tam neprečiarkla, to si urobili zamestnanci, lebo väčšina tie 2% darúva naozaj a pár nerozhodných, tým som len poradila, aby si to radšej zaškrtli. Veď možno nakoniec aj všetci budú tie 2 % darúvať, tak si myslím, že som nič zlé tým neurobila.
Dada
23.02.06,09:01
A stane sa niečo, ak nedoplatky do 100,- Sk zrazím zamestnancom, aj keď si nepožiadali o vystavenie potvrdenia na tie 2%?
Denda
23.02.06,09:47
A stane sa niečo, ak nedoplatky do 100,- Sk zrazím zamestnancom, aj keď si nepožiadali o vystavenie potvrdenia na tie 2%?
Prečo by ste im to spravili?
Denda
23.02.06,09:48
Otázka:
Do akého termínu je povinný zamestnanec požiadať o vystavenie potvrdenia podľa § 39 ods.7 Zákona o dani z príjmov?
Denda
23.02.06,10:27
Otázka:
Do akého termínu je povinný zamestnanec požiadať o vystavenie potvrdenia podľa § 39 ods.7 Zákona o dani z príjmov?

Odpoveď : na tlačive žiadosti o ročné uúčtovanie dane ,ktoré je povinný zamestnanec predložiť do 15.2.2006.


súhlasím s Tebou, ale mám dilemu- u nás väčšinou vyjde nedoplatok do 100,-Sk , takže im to nebudem zrážať teraz vo februári.Takže bude ročné zúčt. uzavreté. Ale čo keď napr. príde zamestnanec v marci a povie , že chce darovať. Môžem mu to dodatočne zraziť v marci, alebo nie???
ďakujem

Nedoplatok do 100,- Sk sa pri ročnom zúčtovaní dane na riadku 10 ( daň na úhradu - nedoplatok dane) neuvádza.
Čo im dodatočne chcete v marci zraziť?
Alebo budete prerábať ročné zúčtovania dane , kde im tento nedoplatok dane na riadku 10 vykážete?
Barbara
23.02.06,10:28
Barbara, ja som im to tam neprečiarkla, to si urobili zamestnanci, lebo väčšina tie 2% darúva naozaj a pár nerozhodných, tým som len poradila, aby si to radšej zaškrtli. Veď možno nakoniec aj všetci budú tie 2 % darúvať, tak si myslím, že som nič zlé tým neurobila.


aha..........:)
Barbara
23.02.06,10:38
Odpoveď : na tlačive žiadosti o ročné uúčtovanie dane ,ktoré je povinný zamestnanec predložiť do 15.2.2006.



Nedoplatok do 100,- Sk sa pri ročnom zúčtovaní dane na riadku 10 ( daň na úhradu - nedoplatok dane) neuvádza.
Čo im dodatočne chcete v marci zraziť?
Alebo budete prerábať ročné zúčtovania dane , kde im tento nedoplatok dane na riadku 10 vykážete?


sa mi jednalo o to, že čo keď niekto príde v marci a povie, že chce darovať tých 2%, ale vo februári ten nedoplatok nemal zrazený. Som sa tu pýtala, či sa mu má zraziť v marci ten nedoplatok, alebo nie?????
ale už mám v tom jasno, lebo v knihe" čo má vedieť mzd. učt." je napísané, že keď zamestnanec sa rozhodne, že chce darovať, tak do 30.4.2006 musí vyrovnať ten nedoplatok
Katija
23.02.06,12:28
Odpoveď : na tlačive žiadosti o ročné uúčtovanie dane ,ktoré je povinný zamestnanec predložiť do 15.2.2006.
Nedoplatok do 100,- Sk sa pri ročnom zúčtovaní dane na riadku 10 ( daň na úhradu - nedoplatok dane) neuvádza.
Čo im dodatočne chcete v marci zraziť?
Alebo budete prerábať ročné zúčtovania dane , kde im tento nedoplatok dane na riadku 10 vykážete? Ja všetky takéto ročné zúčtovania, kde výjde nedoplatok do 100,- Sk, ak sa bude jednať o zamestnancov, ktorí v oddieli II žiadosti neuviedli ani "žiadam" ani "nežiadam" nechám rozpracované v PC pekne do 31.3.2006. Kto do vtedy príde a bude chcieť potvrdenie, tak ho dostane a uzavriem mu ročné zúčtovanie, zrazím a odvediem nedoplatok. Nemám dôvod ich diskriminovať. Totiž asi 95 % zamestnancov tento oddiel nevyplnili a vyzerá to tak, že ak si zmyslí po trermíne darovať 2 % zamestnanec, ktorý mal preplatok na dani, tak môže a ten ktorý má nedoplatok tak kvôli riadku 10 RZD nie. To sa mi nepáči. Ja predsa nemusím všetky RZD urobiť v jednom mesiaci. Alebo vie niekto o tom, že sa musia všetky RZD urobiť naraz? Katija:):cool:
tima
24.02.06,06:08
Ahoojte,
tak tu citam o rocnom zuctovani, mam jednu otazku,
ked zamestnanec chce urobit rocne zuctovanie, to mi
podpisal, ale v nasej firme pracuje od 1.9.2005
a neodovzdal mi vsetky predosle potvrdenia?
V r. 2005 bol nezamestnany a potom bol zamestnany
v jednej firme.
Co mam urobit, noz na krk?

..kujeem
beatap
24.02.06,06:15
pekne vysvetliť, že keď ti nepredloží všetko čo má, ty mu vystavíš potvrdenie a daňové priznanie si bude musieť urobiť sám, uvidíš ako rýchlo ti ich prinesie
Barbara
24.02.06,06:15
Ahoojte,
tak tu citam o rocnom zuctovani, mam jednu otazku,
ked zamestnanec chce urobit rocne zuctovanie, to mi
podpisal, ale v nasej firme pracuje od 1.9.2005
a neodovzdal mi vsetky predosle potvrdenia?
V r. 2005 bol nezamestnany a potom bol zamestnany
v jednej firme.
Co mam urobit, noz na krk?

..kujeem

Takže keď nedoložil všetky potvrdenia, tak Ty mu nespravíš ročné zúčt.
Musí ísť na daňový úrad.
Má u Vás podpísané daň. vyhlásenie? Keby nemal u Vás podpísané daň . vyhl. ale mal by to podpísané u predchádz. zamestnávateľa, tak si o RZD by mal požiadať ich.:p
Ingrid G.
24.02.06,07:30
Podľa môjho názoru zamestnanec, ktorý v "Žiadosti o vykonanie výpočtu dane..." požiada o vykonanie ročného zúčtovania a v roku 2005 mal aj iného zamestnávateľa, musí toto potvrdenie priložiť k žiadosti. Veď v bode I. a/ (v žiadosti) prehlasuje, že mal "..... iných zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, od ktorých prikladám všetky potvrdenia ...".
Myslím si, že keď zamestnanec k 15.2.2006 nepredložil potvrdenia od iného zamestnávateľa, Ty mu ročné zúčtovanie nerobíš, ale dáš mu potvrdenie.
Kristína
24.02.06,08:55
Ja mám opačný problém.
Naša zamestnankyňa predložila potvrdenia od iného zamestnávateľa aj potvrdenie, že bola evidovaná na úrade práce. Urobila som koncept ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov FO zo závislej činnosti. Vyšiel mi preplatok, išla som sa spýtať na náš DÚ, že akým najvhodnejším spôsobom vrátiť tento preplatok a tam ma odpinkali, že zamestnankyňa si musí podať DP typ A, keď ide o vrátenie preplatku.
Mali pravdu alebo ako to je v tomto prípade?
Tweety
24.02.06,09:00
Ja mám opačný problém.
Naša zamestnankyňa predložila potvrdenia od iného zamestnávateľa aj potvrdenie, že bola evidovaná na úrade práce. Urobila som koncept ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov FO zo závislej činnosti. Vyšiel mi preplatok, išla som sa spýtať na náš DÚ, že akým najvhodnejším spôsobom vrátiť tento preplatok a tam ma odpinkali, že zamestnankyňa si musí podať DP typ A, keď ide o vrátenie preplatku.
Mali pravdu alebo ako to je v tomto prípade? Ak mala iba príjmy zo ZČ a podala žiadosť o RZD, urobíš ho. Nepodáva žiadne DP sama. Aj keby mala podporu za čas nezamestnanosti, táto nepodlieha dani, takže do jej príjmov ju nezarátaš.
Zita4
24.02.06,09:14
Ja mám opačný problém.
Naša zamestnankyňa predložila potvrdenia od iného zamestnávateľa aj potvrdenie, že bola evidovaná na úrade práce. Urobila som koncept ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov FO zo závislej činnosti. Vyšiel mi preplatok, išla som sa spýtať na náš DÚ, že akým najvhodnejším spôsobom vrátiť tento preplatok a tam ma odpinkali, že zamestnankyňa si musí podať DP typ A, keď ide o vrátenie preplatku.
Mali pravdu alebo ako to je v tomto prípade?
Preplatok jej vrátiš pri vyúčtovaní mzdy najneskôr za marec 2006.
Ingrid G.
24.02.06,09:16
Aj mne vychádzajú u niektorých zamestnancov dosť veľké preplatky, ktoré sú spôsobené hlavne tým, že buď zamestnanec odpracoval len časť roka a zbytok roka bol nezamestnaný alebo si uplatnil DDP alebo životnú poistku. Preplatky im vo výplate vrátim a ja si znížim odvod dane o vrátené preplatky. V prehľade to rozpíšem.
Kristína
24.02.06,09:19
Veď áno, aj ja som to tak pochopila. Ale teraz mám obavy. Naťahovať sa s DÚ. Vrátim jej preplatok a v podstate o túto sumu znížim odvod preddavkov na daň z príjmu FO zo závisl. činnosti. Ale máme iba túto jednu zamestnankyňu a vychádza mi to tak, že počas celého roka budem znižovať ten odvod preddavkov. Čiže, nebudem odvádzať nič, iba to vyznačím v prehľade o odvedených preddavkoch alebo už neviem... Tak sa mi zdá, že vrátený preplatok bude vyšší, ako predpokladaná výška objemu preddavkov. Čo s tým?
Zita4
24.02.06,09:27
Ja robím ročné zúčtovanie asi 50 zamestnancom a všetci majú preplatky. Nemám ani jeden nedoplatok. Podľa tej osoby na vašom daňovom úrade by som im nemohla urobiť ročné zúčtovanie vôbec?? :confused: To by bolo dosť zvláštne... ;)
Aňuška
24.02.06,09:29
Pre Kristínu:
Požiadaš DÚ o vrátenie preplatku na dani z RZD.
Ja som žiadala v minulom roku za rok 2004
a bez problémov daň vrátili.
Ak robíš v Olympe - v dokumentoch takú
žiadosť nájdeš.
Zita4
24.02.06,09:30
Veď áno, aj ja som to tak pochopila. Ale teraz mám obavy. Naťahovať sa s DÚ. Vrátim jej preplatok a v podstate o túto sumu znížim odvod preddavkov na daň z príjmu FO zo závisl. činnosti. Ale máme iba túto jednu zamestnankyňu a vychádza mi to tak, že počas celého roka budem znižovať ten odvod preddavkov. Čiže, nebudem odvádzať nič, iba to vyznačím v prehľade o odvedených preddavkoch alebo už neviem... Tak sa mi zdá, že vrátený preplatok bude vyšší, ako predpokladaná výška objemu preddavkov. Čo s tým?
Bude to potrebné vyžiadať od daňového úradu. Alebo možno bude pre teba jednoduchšie naozaj tej jednej zamestnankyni pomôcť urobiť daňové priznanie typu "A" a nech jej daňový úrad vráti preplatok???
Kristína
24.02.06,09:46
Aňuška: účtujem bez programu s pomocou excelovských tabuliek.
Zita4: asi jej fakt radšej pomôžem vyplniť to DP a nech jej DÚ vráti preplatok. Tá pani z DÚ doslova povedala: taký je úradný postup. Nechám to tak.
Ďakujem za rady.
vema
24.02.06,12:03
Rozumiem tomu dobre?Mám zamestnanca, ktorý si uplatňuje odp.na manželku, má DDP a dopláca sa mu daňový bonus za 12/2005.U tohto zamestnanca ani tak nerozhoduje, či má podčiarknuté, že daruje 2%, lebo mu vychádza preplatok a tam má už odpočítané tie 4 alebo 5 korún,/program to automaticky vyrovná/ zamestnanec, ktorý má iba nedoplatok napr..4-Sk, tam rozhoduje či,ak uviedol darovať peniaze mu strhnem, ak nedarovať peniaze sa mu tie 4.-Sk odpustia.Je moja úvaha dobrá?
Timcsi
24.02.06,12:05
A čo v prípade, ak zamestanec mal preplatok 75,- sk? A v mesiaci keď robím RZD nebude platiť žiadnu daň t.j. nemôžem mu z toho vrátiť. Žiadať od daň.úradu je zbytočné, lebo ten nevráti preplatok pod 100,-
Kristína
24.02.06,12:37
Ak mala iba príjmy zo ZČ a podala žiadosť o RZD, urobíš ho. Nepodáva žiadne DP sama. Aj keby mala podporu za čas nezamestnanosti, táto nepodlieha dani, takže do jej príjmov ju nezarátaš.


Tweety: ale v tom prípade asi budeme musieť (ako zamestnávateľ) požiadať DÚ o vrátenie tej sumy odvedených preddavkov podľa §40 ods.8 zákona o DzP, lebo nemôžeme o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň. Asi tak ako písala Aňuška. Dobre, už som sa konečne rozhodla. Veď je tam napísané, že sumu vrátia do 1 mesiaca odo dňa doručenia žiadosti. Príjemný víkend.
alušik
24.02.06,12:38
Ja mám takúto situáciu bežnú. Už 2 roky stále žiadam dańový úrad, aby mi niečo vrátil. Mzdy sú u ľudí také nízke, že nikto nevykazuje žiadny preddavok. Prišlo ročné zúčtovanie dane a ja som musela cez pásky ľuďom vrátiť preplatky. Tak som chytila a napísala na daňový úrad žiadosť, že žiadam o vrátenie preplatkov z ročných zúčtovaní dane, nakoľko im boli vyplatené z prostriedkov zamestnávateľa. Vrátili mi v pohode všetky preplatky - aj tie, kde som vykazovala preplatok 85 Sk. Len som im musela doniesť kópie ročných zúčtovaní spolu s tou žiadosťou.;)
Tak v čom vidíte problém?
Kristína
24.02.06,12:56
Ja mám takúto situáciu bežnú. Už 2 roky stále žiadam dańový úrad, aby mi niečo vrátil. Mzdy sú u ľudí také nízke, že nikto nevykazuje žiadny preddavok. Prišlo ročné zúčtovanie dane a ja som musela cez pásky ľuďom vrátiť preplatky. Tak som chytila a napísala na daňový úrad žiadosť, že žiadam o vrátenie preplatkov z ročných zúčtovaní dane, nakoľko im boli vyplatené z prostriedkov zamestnávateľa. Vrátili mi v pohode všetky preplatky - aj tie, kde som vykazovala preplatok 85 Sk. Len som im musela doniesť kópie ročných zúčtovaní spolu s tou žiadosťou.;)
Tak v čom vidíte problém?

Alušik: v tom, že na mojom DÚ povedala jedna pani (keď sme sa tam šli poradiť vo veci toho preplatku z RZ), vraj tá zamestnakyňa má podať DP typ A a v ňom požiadať o vrátenie preplatku. Tak ja neviem, asi mala zlý deň alebo čo :-)
alušik
24.02.06,13:04
Vieš, ja sa tiež občas desím toho, že sa spolieham len na to, čo mi povie jeden človiečik... Lenže zober to takto - v tvojom prípade sa na to pozri štýlom jedna pani povedala. Nikde v zákone to nie je, že by mala povinnosť podať daňové priznanie.;) Však jej ty urobíš ročné zúčtovanie!!! Podľa mňa sa jej veľmi nechcelo rozmýšľať, asi mala vážne zlý deň. V každom prípade si myslím, že neurobíš chybu. Možno sa už na to ona pozerá tak, čo všetko bude musieť urobiť ona naviac, ak to urobíš cez RZD. Minimálne Ti bude musieť na Tvoju žiadosť o vrátenie preplatkov písomne odpovedať...
Pre ňu je určite jednoduchšie nezaoberať sa tým a odpálkovať Ťa tým, nech si podá daňové priznanie.
liba2
24.02.06,14:20
A čo v prípade, ak zamestanec mal preplatok 75,- sk? A v mesiaci keď robím RZD nebude platiť žiadnu daň t.j. nemôžem mu z toho vrátiť. Žiadať od daň.úradu je zbytočné, lebo ten nevráti preplatok pod 100,-Pokúste sa stiahnúť túto sumu z povinnosti na inej dani, ale DU treba o to písomne požiadať; za pokus to stojí.
endrju
24.02.06,15:06
Alušik: v tom, že na mojom DÚ povedala jedna pani (keď sme sa tam šli poradiť vo veci toho preplatku z RZ), vraj tá zamestnakyňa má podať DP typ A a v ňom požiadať o vrátenie preplatku. Tak ja neviem, asi mala zlý deň alebo čo :-)
mimotemy
Kristína, navrhujem spýtať sa tej panej na daňovom úrade, či si uvedomuje odkadiaľ pochádzajú peniaze, ktoré dostáva každý mesiac na výplatu.
Ako dodávateľ musím XXX krát "stisnúť zuby" ak sa zákazník právom či neprávom za svoje peniaze niečoho dožaduje.
Podľa môjho názoru by úradník so zaručeným zdrojom obživy mal byť preto príkladom v slušnom správaní a ústretovosti voči svojim "zákazníkom" = stránkam.
Prečo sa ešte stále pokorne krčíme pre úradníkmi, ktorých si de facto platíme z našich peňazí? Najviac ma vie to pokorné ohýbanie chrbtov "dožrať" vtedy, ak vidím, že úradník zjavne využíva našu slabšiu orientáciu v právnej džungli. :(
mimotemy
Kristína
28.02.06,06:27
mimotemy
Kristína, navrhujem spýtať sa tej panej na daňovom úrade, či si uvedomuje odkadiaľ pochádzajú peniaze, ktoré dostáva každý mesiac na výplatu.
Ako dodávateľ musím XXX krát "stisnúť zuby" ak sa zákazník právom či neprávom za svoje peniaze niečoho dožaduje.
Podľa môjho názoru by úradník so zaručeným zdrojom obživy mal byť preto príkladom v slušnom správaní a ústretovosti voči svojim "zákazníkom" = stránkam.
Prečo sa ešte stále pokorne krčíme pre úradníkmi, ktorých si de facto platíme z našich peňazí? Najviac ma vie to pokorné ohýbanie chrbtov "dožrať" vtedy, ak vidím, že úradník zjavne využíva našu slabšiu orientáciu v právnej džungli. :(
mimotemy

Práve dnes ideme na DÚ podať žiadosť o vrátenie preplatku na dani z RZ, je to 1.256,- Sk. V podstate ide o vrátenie zaplatených preddavkov.
Len by som ešte potrebovala poradiť, ako je to v prípade preplatku na dani vyplývajúceho z RZ, keď chce zamestnankyňa poskytnúť 2%. V jej prípade to nie je možné, vydedukovala som si. Veď jej tú daň vracajú. Alebo sa mýlim? Nemala som ešte takýto prípad. Poradil by si mi, prosím Ťa? Alebo niekto iný?
Zita4
28.02.06,07:36
Práve dnes ideme na DÚ podať žiadosť o vrátenie preplatku na dani z RZ, je to 1.256,- Sk. V podstate ide o vrátenie zaplatených preddavkov.
Len by som ešte potrebovala poradiť, ako je to v prípade preplatku na dani vyplývajúceho z RZ, keď chce zamestnankyňa poskytnúť 2%. V jej prípade to nie je možné, vydedukovala som si. Veď jej tú daň vracajú. Alebo sa mýlim? Nemala som ešte takýto prípad. Poradil by si mi, prosím Ťa? Alebo niekto iný?
V tom prípade, keď vznikne preplatok, je možné darovať 2 % dane, pretože daňovník nemá voči daňovému úradu nedoplatok. Na potvrdenie napíšeš preplatok.
Kristína
28.02.06,08:28
V tom prípade, keď vznikne preplatok, je možné darovať 2 % dane, pretože daňovník nemá voči daňovému úradu nedoplatok. Na potvrdenie napíšeš preplatok.
Ale jej základ dane (znížený o zaplatené príspevky) bol nižší ako nezdaniteľné minimum. Čiže v r. 03 RZ je nula a v r. 04 tiež nula. Zamestnakyňa bola minulý rok 3 mesiace zamestnaná u iného zamestnávateľa, potom evidovaná na úrade práce a potom sa zamestnala u nás.
Z toho mi vyplynulo, že nemôže poskytnúť 2% a musia sa jej vrátiť zaplatené preddavky na daň.
Katija
28.02.06,16:10
Ale jej základ dane (znížený o zaplatené príspevky) bol nižší ako nezdaniteľné minimum. Čiže v r. 03 RZ je nula a v r. 04 tiež nula. Zamestnakyňa bola minulý rok 3 mesiace zamestnaná u iného zamestnávateľa, potom evidovaná na úrade práce a potom sa zamestnala u nás.
Z toho mi vyplynulo, že nemôže poskytnúť 2% a musia sa jej vrátiť zaplatené preddavky na daň. Máš pravdu. Preplatok jej vrátia a nemá čo poukázať. Aby mohla fyzická osoba poukázať podiel zaplatenej dane vo výške 2 % zo zaplatenej dane musí to byť suma minimálne 20,-Sk. V RZD sa 2 % rátajú z riadku 04 zníženého o riadok 05, V DPFO typ A z riadku 55 a v DPFO typ B z riadku 90. Katija:):cool:
Eva Farkasová
28.02.06,17:04
Otázka:
Do akého termínu je povinný zamestnanec požiadať o vystavenie potvrdenia podľa § 39 ods.7 Zákona o dani z príjmov?

Termín je do 15.2.
Denda
28.02.06,17:06
Termín je do 15.2.
Ďakujem:-) odpoveď mám tu:http://www.porada.sk/showpost.php?p=190287&postcount=21
Eva Farkasová
28.02.06,17:29
sorry prehliadla som to.
Kristína
01.03.06,05:58
Máš pravdu. Preplatok jej vrátia a nemá čo poukázať. Aby mohla fyzická osoba poukázať podiel zaplatenej dane vo výške 2 % zo zaplatenej dane musí to byť suma minimálne 20,-Sk. V RZD sa 2 % rátajú z riadku 04 zníženého o riadok 05, V DPFO typ A z riadku 55 a v DPFO typ B z riadku 90. Katija:):cool:

Ďakujem, musela som si to ešte potvrdiť od niekoho skúsenejšieho v tejto oblasti.
Ataga
04.03.06,17:53
Mne na daňovom povedali, že ak to tam píšu tak je to pravda. Mám taký múdry program a on sa má pýta či chcem, aby to bolo vyrovnané - 100,- Sk. Ak zamestnanec na svojej žiadosti necha ž i a d a m tak ten rozdiel vyrovnám. Ak nežiada nemsíš vyrovnať. Pozrela som aj zákon je to pravda.