SAIVI
08.10.12,08:08
Má niekto skúsenbosť s platením neuhradených faktúr po smrti veriteľa?
Veriteľ - podnikateľ FO náhle zomrel a evidujeme na jeho firmu ešte nejaké nevyplatené faktúry.
Jeho pozostalá maželka nás dva týždne po jeho smrti kontaktovala, aby sme neodkladne tieto uhradili a požaduje to na iné číslo účtu ako bolo uvedené na faktúrach.
Je v poriadku ak dlžnú sumu zašleme podľa jej požiadaviek, ..alebo treba čakať na dedičské konanie? Deti nemali a pravdepodobne bude ona jediná dedička.
Ako si vysvetliť citáciu zákona " Smrťou veriteľa zanikne právo iba vtedy, ak bolo plnenie obmedzené iba na jednu osobu" ?
Ďakujem
ivka70
08.10.12,06:12
Ak nemali deti, tak nemusi byt ona jedina dedicka .... dedia aj rodicia.
Manzel zvycajne nededi sam.

Ja by som ziadala ofiacialnu pisomny ziadost z firmy na zmenu platby na iny ucet.
Inak by som to zaplatila na ucet uvedeny na fakture.
2weird2die
08.10.12,06:17
pokiaľ ešte neprebehlo dedičské konanie a jeho účet je funkčný, poslal by som to naň, následne písomné vyrozumenie jeho manželke... Predmetom dedičského konania sú aj prostriedky na bankovom účte poručiteľa a týmto spôsobom by ste si to ošetrili ak by boli aj iní dediči (čo si vy inak nemáte ako overiť).
pepsikova
08.10.12,06:18
...treba aj tak počkať na dedičské konanie, môže sa objaviť závet....ak chcete zaplatiť, tak na účet uvedený na faktúre.. ...platbou na iný účet by ste mohli mať problém...
SAIVI
08.10.12,06:23
..dakujem za rady. ..aj mám pochybnosti s tým novým účtom. Dotyčný pán bol len FO - mylým podnikateľom s pár robotníkmi..takže nejaké oficiálne stanovisko z firmy asi nepošlu..asi sa to tam celé zastavilo, nepredpokladám že pani manželka bude pokračovať v jeho podnikaní.
SAIVI
08.10.12,06:24
..dakujem za rady. ..aj mám pochybnosti s tým novým účtom. Dotyčný pán bol len FO - malým podnikateľom s pár robotníkmi..takže nejaké oficiálne stanovisko z firmy asi nepošlu..asi sa to tam celé zastavilo, nepredpokladám že pani manželka bude pokračovať v jeho podnikaní.
Stanislav 1975
08.10.12,06:26
Ja by som to neuhrádzal, ale počkal na dedičské konanie a už vobec nie na nejaký iný účet, ktorý by nadiktovala pozostalá manželka...( kedže jeho účet je pravdepodobne zablokovaný )
Stanislav 1975
08.10.12,06:27
..dakujem za rady. ..aj mám pochybnosti s tým novým účtom. Dotyčný pán bol len FO - malým podnikateľom s pár robotníkmi..takže nejaké oficiálne stanovisko z firmy asi nepošlu..asi sa to tam celé zastavilo, nepredpokladám že pani manželka bude pokračovať v jeho podnikaní.

na žiadny nový účet to neposielaj-ktovie čo to je za účet, na koho vedený...
tictac7
08.10.12,06:28
..dakujem za rady. ..aj mám pochybnosti s tým novým účtom. Dotyčný pán bol len FO - mylým podnikateľom s pár robotníkmi..takže nejaké oficiálne stanovisko z firmy asi nepošlu..asi sa to tam celé zastavilo, nepredpokladám že pani manželka bude pokračovať v jeho podnikaní.

...nechápem dobre jednej veci. Píšeš, že Vás manželka oslovila dva týždne po úmrtí podnikateľa. Tie faktúry tak čírou náhodu neboli už dávno po splatnosti?! A prečo ste to už dávno neuhradili. Na žiadne dedičské konanie nemáte čo čakať!!! Ona má predsa ešte aj povinnosť do 3 mesiacov po úmrtí podať za poručiteľa DP - a teda zdaní aj tieto neuhradené faktúry....
Zita5
08.10.12,06:31
Má niekto skúsenbosť s platením neuhradených faktúr po smrti veriteľa?
Veriteľ - podnikateľ FO náhle zomrel a evidujeme na jeho firmu ešte nejaké nevyplatené faktúry.
Jeho pozostalá maželka nás dva týždne po jeho smrti kontaktovala, aby sme neodkladne tieto uhradili a požaduje to na iné číslo účtu ako bolo uvedené na faktúrach.
Je v poriadku ak dlžnú sumu zašleme podľa jej požiadaviek, ..alebo treba čakať na dedičské konanie? Deti nemali a pravdepodobne bude ona jediná dedička.
Ako si vysvetliť citáciu zákona " Smrťou veriteľa zanikne právo iba vtedy, ak bolo plnenie obmedzené iba na jednu osobu" ?
Ďakujem

Faktúry sú vystavené ešte podnikateľom.Na Fa je uvedené číslo bežného účtu.Faktúry treba uhradiť na tento účet. O ostatné by som sa nestarala, na žiadne telefonické kontakty by som nereagovala , resp. dala odpoveď, že FA boli uhradené na účet, ktorý bol uvedený na faktúre .
jurmiro
08.10.12,11:21
ak máte pochybnosti a chcete plniť ešte je možnosť zložiť dlžnú sumu do úschovy na súde alebo u notára, výhoda je že dlh sa považuje zložením za splnený a neprirastajú Vám ďalej úroky z omeškania. Manželke oznámte, že dlh je v úschove a nech s ním sa naloží podľa výsledku dedičského konania
martin33AA
10.10.12,10:55
Treba predtým prečitať aj živnostenský zákon - jedine ak dedičia nechcú podnikať po smrti poručiteľa tak sa likvidújú jeho dlhy - faktúry si aj ja možem napísať na ela romančíka, dedičia ich možu popierať a tak. takže ak to nie je realny obchod resp. normálny vzťah tak na rýchle uspokojenie zabudajte. Ja byt dedič až do skončenia dedičského konania nič nehradím nikomu /nech trvá aj 5rokov/.