Jelča
08.10.12,09:25
Dobry den,

velmi prosim o radu, som na rodicovskej, mam rocne dieta a nutne sa potrebujem vratit do prace kvoli peniazom a teraz moje otazky...
1. dostanem spat svoje pracovne miesto ak ma pani ktora je namiesto mna v zmluve, ze je len na zastup?
1a. ak mi daju spat moje miesto zostane mi aj rodicovska?? musim niekde oznamovat ze pracujem popri rodicovskej?
2. ak mi nedaju spat moje miesto a ine pre mna nebudu mat rozviazu somnou prac.pomer DOHODOU a dostanem 2 mes. odstupne? /na viac ako 2 m. nemam narok, robila som tam 2r./
3. ak by som dostala odstupne tak musim robit RZD za rok 2012?
4. a ak by som bola teda nezamestnana s odstupnym tak co musim urobit? myslim tym kde sa musim zaevidovat /UP, ZP, SP,../ bude zamna stat nadalej platit? alebo budem musiet nieco platit aj ja?

Tak to je asi vsetko co ma zaujima....dakujem vopred za odpovede a prajem pekny den :).
Jelca
Mila123
08.10.12,07:28
máš nárok na svoje pôvodné zaradenie, miesto.......
ivka70
08.10.12,07:53
1. ano, musis dostat povodne miesto ,ak existuje
1a. RP vyplaca UPSVaR a je nan narok aj ked sa zamestnas
2. s dohodou by si musela suhlasit a pri ddohode automaticky narok na odstupne nie je, jedine ak by islo o dohodu kvoli zruseniu prac. mieata ,ale miesto sa nerusi, takze taku dohodu zamestnavatel nemoze uzavriet
3. zavisi od vysky odstupneho a preplatenej dovolenky, ci prekroci polovicu nezdanitelneho minima na rok 2012
4. pokial si na RD, nemozes sa registrovat na UP, jedine prehodit RP na otca dietata, vtedy by to mozne bolo
ZP plati stat za mamicky na RD aj zqa evidovanych na UP, zmenu treba oznamit ZP do 8 dni
nikulik
08.10.12,07:55
1a. ak mi daju spat moje miesto zostane mi aj rodicovska?? musim niekde oznamovat ze pracujem popri rodicovskej?


Popri poberani rodičovskeho prispevku môžeš pracovať. Zamestnávateľ si splni povinnosti voči poisťovniam, a ty sa ale musiš ist odhlásiť do soc.poisťone z dôchodk.poist. ktoré ti platil štát kym si bola na MD,RD.
Jelča
08.10.12,08:26
Dakujem velmi pekne za Vase odpovede, este by som sa chcela spytat, ak ta pani co namiesto mna robi nebude mat vzmluve ze je zastup alebo si ju bude chciet sefka nechat lebo je snou spokojna a pre mna nebude mat ine miesto ako to mam riesit? Viem, ze zo zakona vypoved dostat nemozem, ale ide mi o odstupne....
Dakujem este raz :)
nikulik
08.10.12,08:31
A keby si si najprv zistila u nich ze by si sa chcela vratit do prace, ci mozes na svoju pôvodnu poziciu?
Jelča
08.10.12,08:35
No prave ja som sa uz pytala sefky ako to vyzera s robotou a ona ze pre mna nic nema....a tiez som sa pytala ako je spokojna smojou nahradou ktoru som sama nasla a myslim, ze na mna nikto necaka s otvorenymi rukami, este ktomu ked mam 2 deti a pani uz ma odrastene dospele deti....tak ma len zaujima ci by som mohla dostat odstupne...
ivka70
08.10.12,08:46
No prave ja som sa uz pytala sefky ako to vyzera s robotou a ona ze pre mna nic nema....a tiez som sa pytala ako je spokojna smojou nahradou ktoru som sama nasla a myslim, ze na mna nikto necaka s otvorenymi rukami, este ktomu ked mam 2 deti a pani uz ma odrastene dospele deti....tak ma len zaujima ci by som mohla dostat odstupne...

Teba vobec nemusi zaujimat, ako to poriesil zamestnavatel s tvojou nahradou.

Ty mas jedinu povinnost, najneskor 1 mesiac pred navratom pisomne oznamit zamestnavatelovi svoj navrat s dnom nastupu.
A samozrejme podla Zakonnika prace mas narok na svoje povodne pracovne miesto.
To, ci mas deti alebo ci je zamestnavatel viac spokojny s tvojou nahgradou, nie je tvoja starost, to si musi poriesit zamestnavatel.
Jelča
08.10.12,08:58
Dakujem, len ide o to, ze ci je moznost ukoncit nejako ten prac.pomer s odstupnym, viete ako to je ked Vas niekde nechcu a okrem toho kto mi zaruci, ze ma za 1 mesiac nevyhodia....
Tweety
08.10.12,09:01
Dakujem, len ide o to, ze ci je moznost ukoncit nejako ten prac.pomer s odstupnym, viete ako to je ked Vas niekde nechcu a okrem toho kto mi zaruci, ze ma za 1 mesiac nevyhodia....
Odstupné je možné len pri výpovedi od zamestnáv. z tzv. organizačných dôvodov-§63 odst.1., a ak pred začiatkom VD požiadaš o skončenie PP dohodou. Taký je stav do 31.12.2012.
ivka70
08.10.12,09:14
Dakujem, len ide o to, ze ci je moznost ukoncit nejako ten prac.pomer s odstupnym, viete ako to je ked Vas niekde nechcu a okrem toho kto mi zaruci, ze ma za 1 mesiac nevyhodia....

Zamestnavatel musi mat na "vyhodenie"zamestnanca dovod.
To nejde len tak.
Skor sa budu chciet dohodnut, s dohodou budes ty ale musiet suhlasit.
Tak sa ozvi, ked uz budes v praci, co ti navrhuju, potom poradime :)
Jelča
08.10.12,10:28
Dakujem moc vsetkym, idem to sefke hned poslat a odovzdam reakciu na moje oznamenie .... den nastupu som si urcila na 1.11.2012 tak uvidime co odpise....este raz dakujem a pekny den :) prajem..
Jelča
08.10.12,10:50
Napisala som OZNAM, ze prerusujem rodicovsku dovolenku z finan. dovodov a ze od 1.11.2012 nastupujem do prace....som zvedava na odozvu :o
ivka70
08.10.12,10:57
Dakujem moc vsetkym, idem to sefke hned poslat a odovzdam reakciu na moje oznamenie .... den nastupu som si urcila na 1.11.2012 tak uvidime co odpise....este raz dakujem a pekny den :) prajem..

Do 1.11.2012 je menej ako mesiac, ty mas zo zakona povinnost najneskor mesiac pred nastupom pisomne oznamit svoj navrrat.
ak by si dorucila pisomne oznamenie dnes, tak najskor 9.11.2012 mozes nastupit.
Jelča
09.10.12,05:05
Dobre ranko, tak sefka sa ozvala, ze sa chce porozpravat, uz teraz mam brucha bolenie a urcite pohorim na nejakom zakone a budem tam habkat....to mate pravdu ze mesiac dopredu by to malo byt, ja sa asi pokusim to posunut na 1.12. nastup, aj preto, aby si ta pani mala viac casu najst nieco /je uz predsa len starsia/, este ma napadlo, ze ak by mi sefka ponukla nieco na polovicny uvazok co by mi vyhovovalo tak mozem napriklad za 2 roky ziadat spat svoje miesto?
Dakujem moc :)
ivka70
09.10.12,05:19
Dobre ranko, tak sefka sa ozvala, ze sa chce porozpravat, uz teraz mam brucha bolenie a urcite pohorim na nejakom zakone a budem tam habkat....to mate pravdu ze mesiac dopredu by to malo byt, ja sa asi pokusim to posunut na 1.12. nastup, aj preto, aby si ta pani mala viac casu najst nieco /je uz predsa len starsia/, este ma napadlo, ze ak by mi sefka ponukla nieco na polovicny uvazok co by mi vyhovovalo tak mozem napriklad za 2 roky ziadat spat svoje miesto?
Dakujem moc :)

Ak by si suhlasila so zmenou prac. zmluvy na ine prac. miesto, na kratsi uvaxzok, ide o zmenu nezvratnu, cize povodne miesto by si si potom uz nikdy nemohla narokovat.
Samozrejme ak by ste sa dohodli, mohli by ste opat zmenit prac. zmluvu na povodne miesto a uvazok.

A co sa tyka pohorenia na zakonoch, ty nemusis nic podpisovat, cokolvek, co ti predlozia, si vypytaj s tym, ze to prekonzultuje so svojim pravnikom (alebo na porade :), co ale nemusia vediet)
Jelča
09.10.12,05:39
:) dakujeeeeem, napisem ako som dopadla...
Jelča
09.10.12,12:37
:mee: takze dopadla som asi takto....sefka mi oznamila, ze nemieni vyhodit pani ktora je namiesto mna, nema pre mna robotu moju, moze mi ale ponuknut bud
1. dostanem miesto cloveka pre vsetko za 400 hrubeho
2. zo zakona dostanem akoze spat svoje miesto, ale budem vykonavat pracu podla bodu 1. a do 2 tyzdnov mi nazbiera pisomne 3 porusenia prac.discipliny a dostane ma z firmy prec
Co mam robit?? Kolegyna mi povedala, ze oficialne vo firme boli dve miesta fakturantky a ze jedno miesto zrusi /to moje akoze/ a vyhodi ma....prosim o radu :confused:
Tweety
09.10.12,12:42
:mee: takze dopadla som asi takto....sefka mi oznamila, ze nemieni vyhodit pani ktora je namiesto mna, nema pre mna robotu moju, moze mi ale ponuknut bud
1. dostanem miesto cloveka pre vsetko za 400 hrubeho
2. zo zakona dostanem akoze spat svoje miesto, ale budem vykonavat pracu podla bodu 1. a do 2 tyzdnov mi nazbiera pisomne 3 porusenia prac.discipliny a dostane ma z firmy prec
Co mam robit?? Kolegyna mi povedala, ze oficialne vo firme boli dve miesta fakturantky a ze jedno miesto zrusi /to moje akoze/ a vyhodi ma....prosim o radu :confused:
Len tak ťa vyhodiť nemôže, ak pre teba nemá pôvodné miesto, má dať výpoveď podľa § 63 odst. 1, písm. b- nadbytočnosť. Keď sa už vyhráža okamžitým skončením PP pre porušenie PD nie je to dobrý signál.
Jelča
09.10.12,12:44
a ak by ma vyhodila z nadbytocnosti tak dostanem odstupne aspon?
Tweety
09.10.12,12:47
a ak by ma vyhodila z nadbytocnosti tak dostanem odstupne aspon?
Nárok vznikne len vtedy, keď pred začiatkom plynutia VD požiadaš o skončenie PP dohodou.
Jelča
09.10.12,13:08
takze ak som tomu porozumela spravne, napisem sefke, ze nech teda mi da vypoved z nadbytocnosti k 31.10.2012 a ja jej potom oficialne poslem postou list v ktorom ju vyzvem, aby sme ukoncili pracovny pomer dohodou dva dni pred zacatim plynutia VD /teda 28.10.2012/ a ona mi to musi zmenit a tym padom jej mam oznamit, ze mam narok na odstupne???
Tweety
09.10.12,13:11
takze ak som tomu porozumela spravne, napisem sefke, ze nech teda mi da vypoved z nadbytocnosti k 31.10.2012 a ja jej potom oficialne poslem postou list v ktorom ju vyzvem, aby sme ukoncili pracovny pomer dohodou dva dni pred zacatim plynutia VD /teda 28.10.2012/ a ona mi to musi zmenit a tym padom jej mam oznamit, ze mam narok na odstupne???
Ak pozná ZP, vie, kedyvzniká. nárok na dostupné. Ty jej len napíš, že ak nemá pre Teba miesto, pristúpiš na výpoveď z organiz. dôvodov.
Ak ju dá, ihneď po doručení požiadaj o skončenie PP dohodou. Dátum si určí sama.
Jelča
09.10.12,13:16
Dakujem, dakujem moc....ja jej teda napisem mail ze ked pre mna nema miesto, ze pristupim na vypoved z organiz.dovodov, nech mi to posle postou oficialne /lebo stale tlachala, ze aby sme sa bavili neoficialne, teda nevytahovali zakony/...a potom ked mi pride ten list, tak jej mam zavolat?? alebo skor jej obratom zaslat doporucene list v ktorom ju poziadam o skoncenie PP dohodou, aby som mala dokaz??
Tweety
09.10.12,13:22
Dakujem, dakujem moc....ja jej teda napisem mail ze ked pre mna nema miesto, ze pristupim na vypoved z organiz.dovodov, nech mi to posle postou oficialne /lebo stale tlachala, ze aby sme sa bavili neoficialne, teda nevytahovali zakony/...a potom ked mi pride ten list, tak jej mam zavolat?? alebo skor jej obratom zaslat doporucene list v ktorom ju poziadam o skoncenie PP dohodou, aby som mala dokaz??
Musíš o skončenie požiadať písomne, nestačí telefonicky.
Jelča
09.10.12,13:31
takze ako dostanem od nej vypoved, obratom jej posielam ziadosst o zmenu z vypovede na dohodou, ona to musi akceptovat a tym padom mi vznikne narok na odstupne....mozem aj ja zvolit datum vypovede? napr. koniec tohto mesiaca? ide mi o to aby ma nejako neobabrala, ze mi to da k nednesnemu datumu a ja jej uz nestihnem oznamit zmenu...
Tweety
09.10.12,13:35
takze ako dostanem od nej vypoved, obratom jej posielam ziadosst o zmenu z vypovede na dohodou, ona to musi akceptovat a tym padom mi vznikne narok na odstupne....mozem aj ja zvolit datum vypovede? napr. koniec tohto mesiaca? ide mi o to aby ma nejako neobabrala, ze mi to da k nednesnemu datumu a ja jej uz nestihnem oznamit zmenu...
Veď som napísala, že termín na dohode si určíš ty. Napr. dostaneš výpoveď v piatok, v pondelok pošleš žiadosť o skončenie PP dohodou(nie zmenu výpovede, ako píšeš ty). Pri výpovedi začne plynúť VD až prvým dňom nasledujúceho mesiaca, takže ak výpoveď bude tento mesiac, VD začne 1.11., dovtedy musíš podať žiadosť.
Jelča
09.10.12,13:43
Dakujem, prepacte, ja som ztoho JELEN :confused:, idem sefke poslat teda mail, ze nech ukoncime prac.pomer z organizacnych dovodov, som zvedava co mi na to odpise....zatial velmi pekne dakujem za vsetky rady :)
Jelča
09.10.12,13:46
teda idem jej poslat list vktorom poziadam o skoncenie prac.pomeru z organiz.dovodov???
Jelča
09.10.12,13:47
prepacte este raz, ja cez slzy ani necitam a ani nevnimam, asi by som sa mala najskor upokojit :mee: precitat si Vase rady znova a az potom konat nieco...
Jelča
09.10.12,14:48
Chcela by som sa este opytat, citam jeden clanok konkretne tento http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000173/1325801/Dostanem-odstupne-po-rodicovskej-dovolenke- a tam pisu, ze sa da aj dohodu rozviazat prac.pomer pocas rodicovskej d. aj s odstupnym podla paragrafu 63, odsek 1, pism.b a teda aj vypoved...je to aj v mojom pripade, ze by som sa hned zo sefkou dohodla na dohode s odstupnym???? ci?