pete76
08.10.12,20:07
Som vlastnikom nehnutelnosti z casti financovanej hypouverom z banky. Rad by som ju previedol darovacou zmluvou na svoje dve deti. S manzelkou som sa ozenil az po kupe bytu. Je mozne takyto prevod vobec uskutocnit? Ak ano, ako treba postupovat. Dakujem.
danushka
08.10.12,18:20
Sú deti plnoleté a spôsobilé k právnym úkonom?
JUDr. Pavol Kollár
08.10.12,18:27
Ak ste sám vlastník, môžete s nehnuteľnosťou sám nakladať, teda aj ju darovať svojim deťom. Právny problém môže nastať, keď splácate hypotéku zo spoločných peňazí manželov - tie sú v BSM so súčasnou manželkou. Druhý problém môže nastať s bankou, ktorá poskytla úver, pretože pravdepodobne máte v úverovej zmluve zákaz prevodu vlastníctva bez súhlasu banky, čo je nutné si overiť buď v úverovej zmluve alebo v banke.
danushka
08.10.12,18:40
Vypracovávala som už darovaciu zmluvu so záložným právom banky. Darca túto skutočnosť konzultoval s poskytovateľom hypoúveru a banka dala súhlas na prevod nehnuteľnosti. Obdarovaný v ustanoveniach DZ vyjadril svojim podpisom vedomosť o záložnom práve banky na LV.
pete76
08.10.12,18:47
Zabudol som specifikovat - deti su malolete, takze sposobile k pravnym ukonom zatial nie su.
Mila123
08.10.12,18:50
a sú zverené do starostlivosti exmanželky......?
danushka
08.10.12,18:54
Darovanie nehnuteľnosti maloletému jednoznačne patrí medzi tzv. podstatné veci, t. j. veci, vo vzťahu ku ktorým nepostačuje aby za dieťa rozhodol jeden z rodičov. Súhlasiť s nadobudnutím nehnuteľnosti maloletým na podklade darovacej zmluvy musia teda obaja rodičia. V prípade, ak nehnuteľnosť daruje maloletému dieťaťu tretia osoba (starý rodič, teta, ujo atď.), je k uzavretiu zmluvy, v prospech dieťaťa ako obdarovaného, potrebný súhlas oboch rodičov, ktorý je evidentný vtedy, keď darovaciu zmluvu za dieťa z pozície zákonných zástupcov uzavrú obaja rodičia. Ak by ju uzavrel len jeden z nich, mala by byť súčasťou zmluvy i klauzula o súhlase druhého rodiča s jej uzavretím. Pokiaľ dieťaťu darujú nehnuteľnosť samotní rodičia, jeden z nich vystupuje ako darca a druhý rodič zmluvu podpíše ako zákonný zástupca dieťaťa. I v takomto prípade by bolo namieste zapracovanie klauzuly o súhlase oboch rodičov s obdarovaním dieťaťa priamo do textu zmluvy.Pozor!!! Čo sa však na práve rodičov uzavrieť darovaciu zmluvu za maloleté dieťa (maloleté deti) zmení, ak bude súčasťou zmluvy i zriadenie vecného bremena, z ktorého oprávnenými by mali byť rodičia a povinným dieťa (deti)?Jedna veľmi podstatná vec, a to nemožnosť zastupovania dieťaťa rodičmi pri uzavieraní darovacej zmluvy a zmluvy o zriadení vecného bremena. A prečo? Z dôvodu možného rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom.§ 31 ods. 2 ZR:Žiadny z rodičov nemôže zastupovať svoje maloleté dieťa, ak ide o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom alebo medzi maloletými deťmi zastúpenými tým istým rodičom navzájom; v takom prípade súd ustanoví maloletému dieťaťu opatrovníka, ktorý ho bude v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať (ďalej len „kolízny opatrovník").§ 31 ods. 3 ZR:Kolízneho opatrovníka súd ustanoví aj v prípadoch, ak maloleté dieťa nemá zákonného zástupcu alebo ak zákonný zástupca nemôže z vážneho dôvodu maloleté dieťa v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať.

viac tu:
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/d/darovanie-nehnutelnosti-maloletemu-dietatu.html
pete76
08.10.12,19:28
S manzelkou sme nadalej stastne manzelia, jedna sa o nase deti. Pride mi to trochu v rozpore so sedliackym rozumom, aby manzelia-rodicia nemohli darovat svojmu neplnoletemu dietatu nehnutelnost?!?
Zakon a spravodlivost je potom akysi krivy, nespomina sa nieco aj v ustave o rodine, rodicoch a detoch.

Existuju aj "ine" dovody preco by chcel rodic manzel so suhlasom svojej manzelky darovat ich spolocnemu dietatu byt a nadalej na byt splacat hypoteku s tarchou na tu istu banku.

Ak by aj analytici nejakej nepruznej banky mali nejaky problem, tato operacia sa da uskutocnit v ramci prechodu k pruznejsej banke, kde s tym analytici nemaju problem.
vratnik
09.10.12,06:32
Dobrá chlapská rada. Z okolia poznám veľa prípadov, keď manželka tlačila na manžela na prevod majetku, nie v prospech jej, ale na deti. Zakrátko došlo k rozvodu, deti pripadli manželke a exmanžel prišiel o rodičovský dom a začínal znova od nuly s dlhmi. Ak by sa vám niečo stalo a manželka chce byť istená, tak je lepšie mať závet. V súčasnosti sa rozpadá 50% manželstiev, máte 50% istotu že prídede o nehnuteľnosť, pričom zisk v tomto prípade pre vás nie je žiadny.
danushka
09.10.12,07:06
Nechcela som to tu písať, aby som pete76 nenabúrala ideálne ilúzie o živote, ale bola som svedkom v rodine presne takej situácie, o ktorej píše vratnik.

Dom sa prepísal na jedno z detí, ktoré bolo v tom čase plnoleté a dohoda bola, že po dosiahnutí plnoletosti druhého dieťaťa, aj toto bude figurovať v LV ako polovičný podielnik na LV prevodom darovaním.
Manželia v tom čase dlhodobo dobre nežili, ale manžel tvrdil, že v prípade rozvodu nechce nič a celý svoj podiel nechá deťom.
Nakoniec sa aj manželia rozviedli a po troch rokoch dotyčný pán ostal veľmi prekvapený, nielenže druhé dieťa dovŕšilo plnoletosť a nebolo polovičným vlastníkom, ale dcéra prepísala na matku celý dom.

Tak a toto sú už iné kšefty vybitých manželiek! Dotyčný to nechal tak, ale povedal:,, keby som si tam nechal aspoň vecné bremeno, exka by s mojim bremenom ťažšie manipulovala, teraz môže z našich detí kľudne spraviť aj bezdomcov, vlastní nehnuteľnosť sama..."

Pre pete76 ešte pripomienka k tomuto
Pride mi to trochu v rozpore so sedliackym rozumom, aby manzelia-rodicia nemohli darovat svojmu neplnoletemu dietatu nehnutelnost?!?

V príspevku č.7 som Ti napísala znenie zákona a keď sa nad tým lepšie zamyslíš, je to len a len v záujme neplnoletého dieťaťa, kde jeden rodič daruje a druhý vystupuje ako jeho zákonný zástupca.
Predstav si, že máš rôzne dlžoby v nebankovkách a tušíš, že prestávaš vládať splácať.
Môžeš tieto dlhy narobiť aj mimo vedomia svojej manželky a tá má pocit, že žijete ideálny partnerský život. Ty to tak vlastne aj cítiš, ale niečo visí vo vzduchu a zachraňuješ v predstihu. Ako vieme, prepis majetku je možný aj s plombou od exekútora na LV, pričom nový majiteľ preberá tento záväzok, do času kým dlh nebude vyplatený, exe nevidá kvitanciu na očistenie LV. Ľudia sa dnes zamotávajú v rôznych dlžobách a špekulujú, ako zachrániť strechy nad hlavou v predstihu, kým nehorí...A možno takéto zistenie manželky nabudí k úplne inému riešeniu, hrozba, že prevod na deti by mohol byť právne napadnutý ju dovedie k inému, menej riskantnému riešeniu.
Prečo to píšem tak zoširoka. Mne keby manžel navrhol prepísať majetok na deti, šípila by som za tým širší zámer. Už len z toho dôvodu, že NEVIEM a NETUŠÍM, ako sa moje deti zachovajú v dospelosti a či ich nerozvážnosťou neprídeme všetci o nehnuteľnosť.
Dala by som si veľmi záležať na tom, aby som zistila, čo má manžel za ušami a ako by to mohol prepis nehnuteľnosti na deti ohroziť ich fnancie a aj moje. Tak by konal rozumný rodič v záujme svojich detí. A práve preto na toto myslí aj zákon.
Nebudem tu vypisovať rôzne špekulácie, ktorých svedkom som už v živote bola práve pri prepisoch nehnuteľností, ale takéto rozhodnutie si treba naozaj veľmi dobre premyslieť a zvážiť.

A tieto riadky som písala čisto hypoteticky, všeobecne, Božechráň, že Ťa z niečoho pete76 obviňujem. Vyber si pre seba to navhodnejšie.