jana123
22.02.06,12:23
Ahojte, vediem PU, ale tento rok u mna skoncilo aj jedno JU a neviem si s nim dat rady. Po niekolkych hodinach, ktore som stravila studiom na porade, by som sa chcela uistit, ze to spravim spravne.

Moja kadernicka zacala podnikat od 1.1.05, prenajala si priestory, pracuje sama, vybavenie kadernictva ma este z r. 2002, takze majetok nebude evidovat ziadny.

1. Najomne na 1-3/2005 zaplatila v hotovosti este v decembri 2004. Takze moj prvy zapis v denniku bude 1.1.05 vklad podnikatela a druhy zapis bude s datumom 1.1.05 najomne a pojde to do prevadzkovej rezie. Je to OK ?

2. Pocas roka kupovala sampony, tuzidla, farby, peroxidy ... To asi vsetko pojde do polozky nakup materialu. Problem je, ze cast z tychto nakupov spotrebovala pri poskytnuti sluzieb a cast predala ako tovar. To sa pri nakupe nikdy neda urcit, ci to spotrebuje alebo preda. Dalsim problemom je, ze pri predaji tovaru je na blocku z ERP vzdy napisane "kozmeticky pripravok" a vobec neviem urcit, ci to bol sampon, tonikum alebo co to bolo. Z dennej ani mesacnej uzavierky pokladne neviem urcit, ake su trzby za sluzby a ake su trzby za tovar. Sklad samozrejme vedeny nie je. Myslite, ze bude moc velka chyba, ak sa budem tvarit, ze poskytuje len sluzby a vsetky nakupy budu materialom ? Danovo to vlastne bude spravne, len Vykaz o prijmoch a vydavkoch bude skresleny. Mam z toho celeho des. Alebo mam nejakym sposobom vzdy na konci mesiaca prehodit nakup materialu na nakup tovaru a zatipovat si co asi predala ? Prosim poradte mi co najsetrnejsi sposob ako sa z toho da dostat.

3. Nakupy typu - hreben, fen, zehlicka na vlasy, kos, natacky ... su prevadzkova rezia ?

4. Pocas roka si platila zdravotne poistenie, ale nema k tomu odlozene vsetky seky. Nemam jej to vobec davat do uctovnictva ? Moze jej nieco vytknut DU, ked to tam nebude, ale v skutocnosti to zaplatila ?

Ze som sa ja na toto dala ukecat !
Dakujem za kazdu radu.
Zita5
22.02.06,11:37
Ahojte, vediem PU, ale tento rok u mna skoncilo aj jedno JU a neviem si s nim dat rady. Po niekolkych hodinach, ktore som stravila studiom na porade, by som sa chcela uistit, ze to spravim spravne.

Moja kadernicka zacala podnikat od 1.1.05, prenajala si priestory, pracuje sama, vybavenie kadernictva ma este z r. 2002, takze majetok nebude evidovat ziadny.

1. Najomne na 1-3/2005 zaplatila v hotovosti este v decembri 2004. Takze moj prvy zapis v denniku bude 1.1.05 vklad podnikatela a druhy zapis bude s datumom 1.1.05 najomne a pojde to do prevadzkovej rezie. Je to OK ?

Zaplatené nájomné zaúčtuje v rámci uzávierkových operácii do prevádzkovej réžie .

2. Pocas roka kupovala sampony, tuzidla, farby, peroxidy ... To asi vsetko pojde do polozky nakup materialu.

Áno


Problem je, ze cast z tychto nakupov spotrebovala pri poskytnuti sluzieb a cast predala ako tovar. To sa pri nakupe nikdy neda urcit, ci to spotrebuje alebo preda. Dalsim problemom je, ze pri predaji tovaru je na blocku z ERP vzdy napisane "kozmeticky pripravok" a vobec neviem urcit, ci to bol sampon, tonikum alebo co to bolo. Z dennej ani mesacnej uzavierky pokladne neviem urcit, ake su trzby za sluzby a ake su trzby za tovar. Sklad samozrejme vedeny nie je.

S týmto budeš mať problém , pokús sa to spáriť nejako so službou . Tento rok nech si opraví položky v pokladni a takýto predaj nech účtuje ako predaj tovaru .


Myslite, ze bude moc velka chyba, ak sa budem tvarit, ze poskytuje len sluzby a vsetky nakupy budu materialom ? Danovo to vlastne bude spravne, len Vykaz o prijmoch a vydavkoch bude skresleny. Mam z toho celeho des. Alebo mam nejakym sposobom vzdy na konci mesiaca prehodit nakup materialu na nakup tovaru a zatipovat si co asi predala ? Prosim poradte mi co najsetrnejsi sposob ako sa z toho da dostat.

Záleží od šikovnosti obhajoby pri kontrole , možno bude možno nebude .

3. Nakupy typu - hreben, fen, zehlicka na vlasy, kos, natacky ... su prevadzkova rezia ?

Áno

4. Pocas roka si platila zdravotne poistenie, ale nema k tomu odlozene vsetky seky. Nemam jej to vobec davat do uctovnictva ? Moze jej nieco vytknut DU, ked to tam nebude, ale v skutocnosti to zaplatila ?

Musí mať podložené popštovou poukážkou alebo výpisom z BÚ , ak nemá má smolu , nemôžeš jej to uplatniť . Iba ak by požiadala SP a ZP o potvrdenie kedy koľko bola platba , ale to neviem či by jeje vyhotovili .

Ze som sa ja na toto dala ukecat !
Dakujem za kazdu radu.



......................odpoveď zvýraznená :)
dogicka
22.02.06,11:58
ZP ani SP jej také potvrdenie určite nevydá, mala som práve teraz taký prípad, kde živnostník platil za seba aj za 2 zamestnancov odvody v hotovosti a doklady zapatrošil. Na ZP a SP mu dali len potvrdenie, že u nich nemá žiadne záväzky. Takže ti ušetrím cestu.ahoj
Zita5
22.02.06,12:01
ZP ani SP jej také potvrdenie určite nevydá, mala som práve teraz taký prípad, kde živnostník platil za seba aj za 2 zamestnancov odvody v hotovosti a doklady zapatrošil. Na ZP a SP mu dali len potvrdenie, že u nich nemá žiadne záväzky. Takže ti ušetrím cestu.ahoj

dogicka , fajn , zasa som o niečo múdrejšia ;) . Takže nechcú si robiť zbytočnú robotu , však aj to sa stane , že sa môže doklad stratiť , nie ?
jana123
22.02.06,12:06
Zitka, dakujem za rychlu odpoved. Este sa chcem spytat k bodu 2, ze ako to myslis s tym, ze si to mam sparovat so sluzbou ? Napr. ak preda kozmeticky pripravok, tak to budeme chapat tak, ze si uctuje material ktory minula pri robeni ucesu ? A takto by sa to cele povazovalo za sluzbu. To by nebolo zle.

Ale ja som este nevidela fyzicky tie jednotlive blocky z ERP. Na zaklade nich vlastne ani neuctujem, tie ma ona u seba, mne dala len denne a mesacne vystupy, kde sa predaj tovaru vobec neobjavuje. Ale ak by prisla dan.kontrola, tak urcite by chceli vidiet aj tie blocky z ERP. Asi to risknem a vykaslem sa tovar, lebo to by som asi musela uctovat aj trzby po blockoch z ERP a na to teda nervy nemam.
Zita5
22.02.06,12:11
Zitka, dakujem za rychlu odpoved. Este sa chcem spytat k bodu 2, ze ako to myslis s tym, ze si to mam sparovat so sluzbou ? Napr. ak preda kozmeticky pripravok, tak to budeme chapat tak, ze si uctuje material ktory minula pri robeni ucesu ? A takto by sa to cele povazovalo za sluzbu. To by nebolo zle.

Aké východisko máš , jedine takto . Nedopátraš sa presne toho čo predala .
Nezabudni , ak si nakupuje materiál do zásoby , tak treba aj skladovú evidenciu .

Ale ja som este nevidela fyzicky tie jednotlive blocky z ERP. Na zaklade nich vlastne ani neuctujem, tie ma ona u seba, mne dala len denne a mesacne vystupy, kde sa predaj tovaru vobec neobjavuje. Ale ak by prisla dan.kontrola, tak urcite by chceli vidiet aj tie blocky z ERP.

Vieš , ak má PLU aj na tovar , tak pri tlačení dennej uzávierky by mala vytlačiť aj tovarovú uzávierku , kde by si mala mať presne špecifikovaný názov tovaru , jednotkovú cenu a podobne , a podľa toho sa odpisje zo skladu . Ale ak to nemá , tak máš jedine šancu to považovať , že to spotebovala pri zákazníčke na farbenie vlasov, účese a podobne .

Asi to risknem a vykaslem sa tovar, lebo to by som asi musela uctovat aj trzby po blockoch z ERP a na to teda nervy nemam.

Do budúcna ju pouč, že čo má robiť .:rolleyes: ;)
dogicka
22.02.06,15:58
dogicka , fajn , zasa som o niečo múdrejšia ;) . Takže nechcú si robiť zbytočnú robotu , však aj to sa stane , že sa môže doklad stratiť , nie ?

Samozrejme, že vôbec nie je problém stratiť doklad, a žiadna solídna firma nemá problém vystaviť opis faktúry, príp. pokladničného dokladu. A to išlo o sumu spolu cca 15000,- sk o ktorú si mohol znížiť základ dane. No čo, asi zruším živnosť a zamestnám sa niekde v podobnej inštitúcii, budem mať čistú hlavu a svätý pokoj (česť výnimkám)
Johanka
22.02.06,16:05
Zitka, dakujem za rychlu odpoved. Este sa chcem spytat k bodu 2, ze ako to myslis s tym, ze si to mam sparovat so sluzbou ? Napr. ak preda kozmeticky pripravok, tak to budeme chapat tak, ze si uctuje material ktory minula pri robeni ucesu ? A takto by sa to cele povazovalo za sluzbu. To by nebolo zle.

Ale ja som este nevidela fyzicky tie jednotlive blocky z ERP. Na zaklade nich vlastne ani neuctujem, tie ma ona u seba, mne dala len denne a mesacne vystupy, kde sa predaj tovaru vobec neobjavuje. Ale ak by prisla dan.kontrola, tak urcite by chceli vidiet aj tie blocky z ERP. Asi to risknem a vykaslem sa tovar, lebo to by som asi musela uctovat aj trzby po blockoch z ERP a na to teda nervy nemam.
Keď sa ona neprizná, že niektoré výrobky predáva ako tovar, neviem ako by jej na to prišli. Okrem toho, ona nemá kalkuláciu, koľko môže minúť farby, tužidla atď na jednu "hlavu". Však každý má inú kvalitu a dĺžku vlasov. A k tým bločkom z ERP - ešte som nezažila, aby kontrola pýtala záložné pásky z ERP a niečo v tom hľadali .