Neviemmm
09.10.12,17:48
Cawte,

Chcel by som sa to spytat co najjednoduchsie a dostat aj co najjednoduchsiu odpoved. Od malicka som bol zmateny vo vsetkych tychto opletackach so zakonom/statom a nikdy som sa nad tym nezamyslal ani sa mi nad tym nechcelo rozmyslat.

Ale akurat som skoncil predcasne s vysokou skolou a idem si dat na chvilu pauzu, rok, dva neviem este. Pocas tohto casu budem striedat rozne robotky/brigady.

Ako ja rozmyslam: Zarabam peniaze ktore mi da zamestnavatel, tie si potom ukladam do banky, a za to si potom kupujem to co chcem, platim najomne, proste uz si planujem vsetko ja.

Ale tento moj krasny jednoduchy obraz zivota mi narusaju vsetky tie dane, danove priznania, poistenia, bla bla bla veci o ktorych mi nikto v zivote nic nepovedal, v skole nas o tom nic neucili, na internete o tom poriadne nic nie je napisane, ale ako keby to mal kazdy vediet.

Ked to chapem dobre, tak ked uz nie som student, bude sa mi od hodinovej mzdy automaticky odratavat dan + budem si sam musiet platit zdravotnu poistku. A to je vsetko nie? Mozem si dalej zit vo svojom jednoduchom svete.

Hlavna vec ktora ma metie a stve su tie danove priznania. Ja sa nechcem serkat so ziadnymi papiermi, a vobec nie ked budem striedat zamestnania ako sa mi chce. A aky je na to vobec dovod - dan sa plati tym ze sa odrata od hodinovej mzdy. A kvoli dochodku - na dochodok ja teraz nemyslim, ja myslim na to ako zarobit vela penazi teraz, nie na to ako odoberat peniaze aby som ich potom dostal spat ked budem stary.

Ked bude niekto ochotny kto by ma uviedol do obrazu, budem vdacny. Chcel som sa ist najprv poradit s nejakym pravnikom, ale potom som nasiel toto forum. Popripade poradte kde by som sa mohol ist poradit s profesionalom v Bratislave, nech mam konecne jasny obraz.

Dikes
účtovníčka_prešov
13.10.12,15:02
krátko povedané: záleží či budete robiť na dohodu alebo na pracovnú zmluvu, ak na PZ bude zamestnávateľ za vás platiť všetky odvody do zdravotnej poisťovne, sociálnej. Z dohôd platí za vás len garančné a úrazové poistenie, do zdravotnej p. si budete musieť platiť sám ako samoplatiteľ. Je potrebné sa sám prihlásiť neskôr aj odhlásiť. Od nového roku zamestnávateľ už platí odvody z dohôd aj do zdravotnej p., do sociálnej bude platiť viac poistení.. Za rok 2012 sa bude do 31.03.2013 podávať daň z príjmu, ak budete zamestnaný môžete požiadať na začiatku roka zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane, odpadá Vám povinnosť si daňové p. podávať sám. Či už ročné zúčtovanie alebo daňové sa bude robiť na základe potvrdení o príjme za rok 2012, ktoré by ste mal dostať od predchádzajúcich zamestnávateľov - od tých čo ste robil, alebo budete robiť. Mohla by som ešte to spomenúť, pokiaľ budete mať podpísané vyhlásenie u zamestnávateľa máte nárok na nezdaniteľné čiastku, do tej sumy sa daň nezráža.
Krtko
12.12.12,21:56
Daj si spraviť DP účtovnej firme - zanesieš potvrdenia zo všetkých zamestnaní a zaplatíš. JEDNODUCHÝ OBRAZ
Kvaka
12.12.12,22:05
Ked to chapem dobre, tak ked uz nie som student, bude sa mi od hodinovej mzdy automaticky odratavat dan + budem si sam musiet platit zdravotnu poistku. A to je vsetko nie? Mozem si dalej zit vo svojom jednoduchom svete.
No, toto by nebolo zlé, iba daň a zdravotné poistenie. A z tej dane by sa prerozdeľovalo aj na sociálne poistenie, skoro ako za komunistov, no nebolo to jednoduché? Vtedy sa ani ZP neplatilo, jeden balík dane bol a z toho sa hradilo všetko. :)
taiko
12.12.12,22:09
a ty co si sa teraz vyklul? :D
To by bolo paradne, keby to takto fungovalo. A kedze nefunguje, mame tu na to lidi. Tymto zanesies vsetky papiere a oni to za Teba vybavia.
Popripade, ked sa zamestnas ako zameastnanec, tak Ti to vybavi zamestnavatel. Mas to sice jednoduchsie, ale menej modularne.

byt ale tvojom mieste, tak by som trosku vystupil z bubliny a nieco postudoval, lebo by si neveril, ale sa tu pohybuju vselijaki nespratnici, ktori nevedomeho cloveka raz-dva pripravia o jeho peniazky.
Ja byt vo tvojej kozke, by som zadal do googla:
1. zamestnanec povinnosti
2. zamestnanec prava
3. zivnostnik povinnosti
4. zivnostnik prava
5. praca na dohodu povinnosti
6. praca na dohodu prava

tak ziskas trosku prehlad a ked sa budes rozpravat s uctovnickou a daniarkou (vsimate si zeny, ze pouzivam zensky rod? :D), tak nebudes vyzerat ako prave vyliahnuty dinosaurus a mozes aj peniaze usetrit, lebo cim viac veci si das robit, tym viac zaplatis.