rianah
09.10.12,18:24
ahojte som zacinajuca ucitelka a musim povedat ze je to drina...velka priam obrovska zataz na psychiku, rozmyslam ci pokracovat alebo nie....mam byt zaradena do nejakeho adaptacneho vzdelavania, co to znamena? budem musiet zas robit nejaku pracu? alebo co ma vlastne caka, mne sa nechce behat po pracovnom case este po nejakych seminaroch, nakolko uz teraz aj ked ucim len 16 hodin nemam cas na seba , rodinu, a zdravie....
Sabadka
10.10.12,08:10
ahojte som zacinajuca ucitelka a musim povedat ze je to drina...velka priam obrovska zataz na psychiku, rozmyslam ci pokracovat alebo nie....mam byt zaradena do nejakeho adaptacneho vzdelavania, co to znamena? budem musiet zas robit nejaku pracu? alebo co ma vlastne caka, mne sa nechce behat po pracovnom case este po nejakych seminaroch, nakolko uz teraz aj ked ucim len 16 hodin nemam cas na seba , rodinu, a zdravie....

Ako začínajúci učiteľ musíš byť zaradená na adaptačné vzdelávanie, ktoré najneskôr do dvoch rokov od nástupu do zamestnania musíš aj úspešne ukončiť, pretože ak ho neabsolvuješ, resp. úspešne neukončíš nemôžeš vykonávať činnosť pedagogického zamestnanca. Pred 1.11.2009 sa tomu hovorilo uvádzanie do praxe. Adaptačné vzdelávanie absolvuješ na pracovisku, riaditeľ ti určí uvádzajúceho učiteľa. Čo je cieľom adaptačného vzdelávania, za akých podmienok sa vykonáva nájdeš presne popísané v zákone 317/2009 v §36 a v novele citovaného zákona, ktorá vyšla pod číslom 390/2011.
rianah
11.10.12,14:10
dakujem velmi pekne
stefania71
14.01.13,05:38
Dobrý deň. Vedeli by ste poradiť ohľadne adaptačného vzdelania v MŠ? Prijali sme pedagóga na skrátený úväzok na obdobie 6-tich mesiacov, riaditeľka ju chce zaradiť do adaptačného vzdelania, môže sa za 6 mesiacov absolvovať adaptačné vzdelávanie, pričom jeho pracovný čaj je denne len 4 hodiny? Vo vyhláške som našla, že by to malo byť obdobie jedného roku, ale je tam uvedené že "spravidla".
brontosaurus
14.01.13,21:47
V zákone je to uvedené tak ako píšete, že adaptačné vzdelávanie spravidla trvá 1 rok. Je dané len to, že to nemôže trvať viac ako 2 roky. Spodná hranica v zákone nie je stanovená, ale ten 1 rok je tam uvedený preto, aby začínajúci zamestnanec prešiel všetkými činnosťami počas roka s pomocou uvádzajúceho učiteľa či vychovávateľa.
Ale ak riaditeľ bude súhlasiť a začínajúci zamestnanec dokáže zvládnuť celý obsah adaptačného vzdelávania aj za kratší čas, tak nie je žiadna zákonná prekážka, aby to neabsolvoval aj v kratšom období ako je 1 rok.
Ja sám som absolvoval adaptačné vzdelávanie za 1/2 roka, od septembra do januára (za 5 mesiacov) a nebol s tým žiaden problém.