Mirka20
09.10.12,20:30
Ahojte,
manžel podniká a uplatňuje si paušálne výdavky - mám ale zmatok, lebo neviem aké doklady a hlavne ktoré účtovné agendy viesť. Prevádzkuje autoservis, kde hlavne vymieňa súčiastky.

Viem že treba príjmový, výdavkový doklad, vystavuje faktúry,...
Treba mu viesť aj knihu došlých faktúr, knihu odoslaných faktúr a nejakú evidenciu súčiastok ktoré nakupuje aj keď využíva paušál??? A čo peňažný denník???

Prosím poraďte
Mila123
09.10.12,18:32
chcelo by to skúsenú účtovníčku.......
Mirka20
09.10.12,18:34
to mi je jasne .... ale najako to manželovi odovodniť musím :)
Mirka20
09.10.12,18:39
to sa nenájde nikto kto by napísal zoznam dokladov??? :)
mondes
09.10.12,18:44
Ahojte,
manžel podniká a uplatňuje si paušálne výdavky - mám ale zmatok, lebo neviem aké doklady a hlavne ktoré účtovné agendy viesť. Prevádzkuje autoservis, kde hlavne vymieňa súčiastky.

Viem že treba príjmový, výdavkový doklad, vystavuje faktúry,...
Treba mu viesť aj knihu došlých faktúr, knihu odoslaných faktúr a nejakú evidenciu súčiastok ktoré nakupuje aj keď využíva paušál??? A čo peňažný denník???

Prosím poraďte
Keďže vedie paušálne výdavky, tak má povinnosť viesť hlavne knihu odoslaných faktúr (knihu pohľadávok), evidenciu o zaplatených odvodoch do SP a ZP. Evidenciu materiálu potrebného na podnikanie (súčiastky) nemusí viesť, nakoľko si uplatňuje len paušálne výdavky. Avšak ako prevádzkovateľ autoservisu má povinnosť ERP, ak prijíma peniaze v hotovosti.
Mila123
09.10.12,18:46
Kto využíva paušálne výdavky, nemusí viesť účtovníctvo, zákon však vyžaduje, aby viedol evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Keďže nikde nie je určené, ako má táto evidencia vyzerať, postačí jednoduchá tabuľka, do ktorej si bude postupne zapisovať jednotlivé údaje.
Economic
10.10.12,05:24
Treba všetky doklady odkladať, čo keď vyjdú skutočné náklady lepšie ako paušálne ? Manžel zrejme nie je platiteľ DPH, lebo inak by paušálne výdavky uplatňovať nemohol. Stačí si to tak ako píše Mila sledovať, napríklad v tabuľke...
Danielle369
10.10.12,05:28
Ved si stiahni demoverziu od Krosu Alfa a skús tam všetko postupne ponahadzovať, je tam aj účto jednoduchá evidencia.
Mirka20
10.10.12,06:36
Ďakujem :)
Mirka20
10.10.12,06:37
Jasnačka, teraz už chápem - bála som sa hlavne evidencie materiálu - pekne ďakujem :)