nickush3
10.10.12,05:18
Príjemné dobré ránko :)

vedel by mi niekto poodhaliť tajomstvo paragrafov- sprevádzanie rod. príslušníka a ošetrenie. ZC vyčerpal všetkých 7 paragrafov na ošetrenie a priniesol ešte ďalšie, čiže dokopy ich už má 9. Keď som robila výplatu, tak som mu ich klasicky nahodila ako ošetrenie,ale vymazala som náhrady- je to takto správne? Je to vlastne ako neplatené voľno a preto by ma zaujímalo, či tam nevzniká nejaká povinnosť k SP- ako odlásenie :)

Za odpovede a rady ďakujem
katka50
10.10.12,03:52
Príjemné dobré ránko :)

vedel by mi niekto poodhaliť tajomstvo paragrafov- sprevádzanie rod. príslušníka a ošetrenie. ZC vyčerpal všetkých 7 paragrafov na ošetrenie a priniesol ešte ďalšie, čiže dokopy ich už má 9. Keď som robila výplatu, tak som mu ich klasicky nahodila ako ošetrenie,ale vymazala som náhrady- je to takto správne? Je to vlastne ako neplatené voľno a preto by ma zaujímalo, či tam nevzniká nejaká povinnosť k SP- ako odlásenie :)

Za odpovede a rady ďakujem
Keďže si tzv. paragrafy vyčerpal, buď bude mať dovolenku, alebo neplatené voľno. Na obdobie neplateného voľna mu musíš prerušiť poistenie v SP.
ivka70
10.10.12,04:56
Keďže si tzv. paragrafy vyčerpal, buď bude mať dovolenku, alebo neplatené voľno. Na obdobie neplateného voľna mu musíš prerušiť poistenie v SP.


S tym nesuhlasim, zamestnanec ma pravo na volno kvol inavsteve lekara, ak ma na to potvrdenie od lekara
a nejde klasicke neplatene volno, pri ktorom by malo byt prerusene poistenie v SP.

Ide o klasicku osobnu prekazku v praci, pracovne volno bez nahrady mzdy, ale nejde o neplatene volno ako take ....

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
...
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
....+
nickush3
10.10.12,05:06
..no ja si tiež myslím, že by to malo byť brané ako návšteva u lekára a nezadávať to do programu ako neplatené voľno..neviem no :( ibaže teraz ked som to zadala ako klasické ošetrenie, tak program mi vyhadzuje tabuľku, že ZC prekročil počet paragrafov. Tak neviem ani ako to mám spravne zadať..katastrofa :-/...ale odhlásenie zo SP by som nerobila...
Tweety
10.10.12,05:09
..no ja si tiež myslím, že by to malo byť brané ako návšteva u lekára a nezadávať to do programu ako neplatené voľno..neviem no :( ibaže teraz ked som to zadala ako klasické ošetrenie, tak program mi vyhadzuje tabuľku, že ZC prekročil počet paragrafov. Tak neviem ani ako to mám spravne zadať..katastrofa :-/...ale odhlásenie zo SP by som nerobila...
Daj to ako pracovné voľno bez náhrady mzdy. Tak ako uvádza Ivka, zamestnanec má na to nárok.
Erislava
10.10.12,05:11
Podľa § 26 ods 1 Zákona 461/2003 sa za obdobie prerušenia poistenia považuje obdobie, keď zamestnanec čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy,podľa tohto by mal mať poistenie prerušené, radšej by som sa s ním dohodla buď na dovolenke alebo že si to nadpracuje.
Mila123
10.10.12,05:17
nielen prerušené poistenie v SP ale i do ZP.....
zamestnanec, aby takého niečo nemal, pri čerpaní voľna napr.1/2 dňa tieto povinnosti odpadajú.....
veronikasad
10.10.12,05:17
..no ja si tiež myslím, že by to malo byť brané ako návšteva u lekára a nezadávať to do programu ako neplatené voľno..neviem no :( ibaže teraz ked som to zadala ako klasické ošetrenie, tak program mi vyhadzuje tabuľku, že ZC prekročil počet paragrafov. Tak neviem ani ako to mám spravne zadať..katastrofa :-/...ale odhlásenie zo SP by som nerobila...
v akom mzdovom SW robíš ?
nickush3
10.10.12,06:52
Robím v MRP...ale nejde mi do hlavy ako ho ja stiham odhlasit zo SP aj zo ZP, ak to, ze on je prec dopredu nevie velmi nikto..akurat tak majster a ten mi prinesie papiere az neskor- urcite je to par dni po osetreni...ohlasit ZC je potrebne najneskor v ten den..tak ako to stihate?
veronikasad
10.10.12,07:05
Robím v MRP...ale nejde mi do hlavy ako ho ja stiham odhlasit zo SP aj zo ZP, ak to, ze on je prec dopredu nevie velmi nikto..akurat tak majster a ten mi prinesie papiere az neskor- urcite je to par dni po osetreni...ohlasit ZC je potrebne najneskor v ten den..tak ako to stihate?
Skús si zavolať do MRP. účtovný SW OLYMP od Krosu má tento problém vyriešený zložkou mzdy A15 - pracovné volno zákonné (neplatené)
nickush3
11.10.12,05:40
...ďakujem všetkým veľmin pekne...takže zhrnutie je, že odhlásiť na ten deň aj zo SP aj zo ZP a zadať ako pracovné voľno neplatené, áno???
heja3
11.10.12,05:46
Nárok je 7 dní v roku na ošetrenie + 7 dní na sprevádzanie rodinného príslušníka.... v zadaní to nie je upresnené.