malamila
10.10.12,08:14
Dobry den,

prosim o radu v nasledujucom pripade:

Mam uz cca dva roky zalozenu fanusikovsku stranku na Facebooku /ako sukromna osoba/. Zakladala som ju ako hobby /aj ked to asi nie je podstatne/ a casom sa situacia vyvinula tak, ze sa mi sami ludia ozyvaju so ziadostou o reklamu na mojej stranke.
Je mi jasne, ze za vsetko sa v tomto state plati a z kazdeho prijmu mam statu nieco odviest. Nasla som si tu aj podobne temy ako reklama na webstranke, co je podobny ak nie na 99 percent taky isty pripad. Cize mala by som si zrejme zalozit zivnost /volnu?/. Vystavovat aj faktury.

1. otazka: Staci, ak si spravim zivnost a podam raz rocne danove priznanie?
2. otazka: Ako to spravim, ked mam aj normalmu pracu na TPP? V praci mi to robi uctovnicka..
3. otazka: Ako je to potom z odvodmi? Raz ich uz ja /plus moj zamestnavatel/ za moju osobu odvedieme. Cize v ramci zivnosti ich budem musiet platit zas? /su tam, myslim, trochu inak nastavene tie percenta, ale princip je ten isty/

Nechcem to oficialne ponukat, a teda zverejnovat info o podmienkach reklamy na mojej stranke. Ale ak sa niekto ozve, ze ma zaujem, preco nie?
4. otazka: Musim mat niekde zverejnene podmienky, ktore sa tykaju umiestnenia reklamy na mojej stranke alebo ich mozem poslat zaujemcov, ktori ma sami kontaktuju?

Dakujem vopred vsetkym, ktori si najdu cas a poradia.
Economic
10.10.12,08:44
1. áno (ale ak sa ti dobre rozbehlo, výhodnejšia je SRO ako živnosť)
2. nebudeš platiteľ DPH predpokladám, tiež možno nejaká účtovníčka poradí a spracuje PÚ
3. najvhodnejšie riešenie SRO a ak si nebudeš nič vyplácať nebudú sa platiť odvody
4. Myslím áno
malamila
10.10.12,10:42
Na zaciatok dakujem za odpoved.
1. zatial sa mi to nijak nerozbehlo..ozvalo sa len par zaujemcov (menej ako desat, urcite nie velke firmy. S vypracovanim podmienok cakam, kym si zistim info o zivnosti pripadne sro. Zaujemcovia s tym zatial nie su oboznameni)
2. aby som bola platitel DPH, tak taky obrat mat asi nebudem..co som teraz zbezne pozrela, da sa to aj dobrovolne..ale tam neviem, ake su vyhody registracie ako platiteľ DPH - teda dovod. samozrejme, chcem to co najjednoduchsie..sro ma podstatnu vyhodu, ze nerucim sukromny majetkom..ale myslim, ze reklama na Facebooku nie je priklad hrozby, ze investujem velke peniaze, ktore sa mi z roznych dovodov nevratia a zadlzim sa, nebudem to schopna splatit a mozu mi siahnut na sukromny majetok. teraz po opatreniach vlady v suvislosti s odvodmi pre zivnostnikov sa hovori, ze sro sa uz uplati mozno viac ako zivnost.
3. kedze v sro sa nevyznam, nerozumiem tomu, ako si nebudem nic vyplacat :) peniaze mi jednoducho pridu na ucet, kde ich bude mat a budem chciet s nimi disponovat.

Za dovysvetlenie dakujem.
Adrián Řezníček
10.10.12,20:22
Pokiaľ viem, tak reklama cez fanúšikovské stránky je oficiálne nelegálne. Stránky to robia na "čierno" čiže žiadne doklady nevystavujú.
malamila
12.10.12,14:12
Adrian, praveze ja to nechem robit nacierno a ze to tak ludia robia, je mi jasne :) Ale aj cez FB to musi ist legalne..je to priestor na webe ako hocijaky iny..
Ankaa7
18.10.12,21:57
Adrian to myslel asi tak, že FB vo svojich pravidlách zakazuje šíriť reklamu na fb stránkach práve z toho dôvodu, že oni na reklame zarábajú, takže chcú, aby si firmy u nich kupovali kampane... Aspoň myslím, že to tak je. Ale samozrejme, mnoho ľudí to nerešpektuje.

Čo sa tvojej otázky týka, tak mňa skôr napadlo to, či sa ti oplatí kvôli 10 záujemcom robiť živnosť, keď možnosť reklamy ani nechceš extra propagovať, teda je možné, že to len pri tých 10 ostane. Či náhodou nebudeš mať náklady (odvody pri živnosti, účtovníctvo a pod) vyššie ako výnosy.
Adrián Řezníček
19.10.12,16:52
Adrian to myslel asi tak, že FB vo svojich pravidlách zakazuje šíriť reklamu na fb stránkach práve z toho dôvodu, že oni na reklame zarábajú, takže chcú, aby si firmy u nich kupovali kampane... Aspoň myslím, že to tak je. Ale samozrejme, mnoho ľudí to nerešpektuje.

Čo sa tvojej otázky týka, tak mňa skôr napadlo to, či sa ti oplatí kvôli 10 záujemcom robiť živnosť, keď možnosť reklamy ani nechceš extra propagovať, teda je možné, že to len pri tých 10 ostane. Či náhodou nebudeš mať náklady (odvody pri živnosti, účtovníctvo a pod) vyššie ako výnosy.

Presne tak som to myslel ako píše Ankaa7. Facebook pravidlá nedovoľujú umiestňovať reklamy na tvojich stránkach. Buď budeš ponuky ignorovať, alebo ich príjmeš s tým, že to bude nelegálne. Ale zakladať živnosť kvôli tomuto je podľa mňa nezmysel