TomiKlimo
10.10.12,11:16
Chcel by som vedieť ako to je s finančným prenájmom. V marci 2012 FO obstarala ťahač+náves formou finančného leasingu. V tom istom roku mesiac neskôr uhradila akontačnú splátku a aj uhrádza mesačné splátky prenájmu. Lenže teraz končí ako FO a chce ten istý predmet finačného leasingu, ťahač + náves, využívať ako PO v s. r. o. Ako to je vlastne z pohľadu DPH? Musí vrátiť DPH z akontačnej a ďalších splátok, prípadne z niečoho ďalšieho? Poraďte mi prosím. Čo je potrebné urobiť?
Tweety
10.10.12,09:19
Nie, dph neriešiš.
TomiKlimo
10.10.12,09:30
Ale prečo? Pretože mi bolo povedané, že DPH z predmetu finančného prenájmu, ktorú som si uplatnil pri odpočte v DP, musím vrátiť ako FO a zase späť si to narokujem ako PO. Že vraj je to potrebné takto vykonať aj z pohľadu predčasného ukončenia leasingu z dôvodu porušenia jeho podmienok, že som nepokračoval a nedodržal som dobu prenájmu. Tak preto chcem vedieť, či je to osobitne vymedzené. A ak nie tak ako zistím, že to tak je?
ondrejvla
10.10.12,15:16
DPH neriešiš, už to bolo napísané, musíš mať cez leasingovú spoločnosť vykonané postúpenie leasingu a PO si bude nárokovať DPH už len zo svojich splátok, FO vystaví faktúru na odpredaj predmetu leasingu, kde bude suma s DPH.
michelle84
24.01.13,13:15
Mám situáciu. PO (platca DPH) ide postúpiť leasing FO-občanovi. Je potrebné vystaviť faktúru na nesplatené splátky aj s DPH? Odplatu nebudeme požadovať. Ďakujem.
cacka
25.01.13,09:15
Aj mňa toto zaujíma. Tiež mám presne tento prípad konateľ s.r.o. postúpil leasing na seba ako súkromnú osobu. Ako súkromná osoba uhradil už len poslednú splátku. Do s.r.o. tiež nedal žiadnu odplatu. Keďže žiadna odplata nebola, tak podľa mňa by nemal ani odviesť žiadnu DPH. Uvažujem správne?
A ako dostanem z účtovníctva zostatok 474?
Ďakujem.
michelle84
25.01.13,09:31
Aj mňa toto zaujíma. Tiež mám presne tento prípad konateľ s.r.o. postúpil leasing na seba ako súkromnú osobu. Ako súkromná osoba uhradil už len poslednú splátku. Do s.r.o. tiež nedal žiadnu odplatu. Keďže žiadna odplata nebola, tak podľa mňa by nemal ani odviesť žiadnu DPH. Uvažujem správne?
A ako dostanem z účtovníctva zostatok 474?
Ďakujem.

Nesplatenú istinu zaúčtuješ takto: 474/648
cacka
25.01.13,09:36
Ďakujem za odpoveď. A s tou DPH, keďže nebola žiadna odplata (alebo odstupné) za predmet leasingu, rozmýšľam správne, že sa neodvádza?
michelle84
25.01.13,09:39
Ďakujem za odpoveď. A s tou DPH, keďže nebola žiadna odplata (alebo odstupné) za predmet leasingu, rozmýšľam správne, že sa neodvádza?

Áno, DPH sa neodvádza, lebo nemá z čoho. DPH bolo uplatňované mesačne z mesačných splátok? Ak áno, tak DPH sa vôbec nerieši.
cacka
25.01.13,09:46
Áno presne tak. Ďakujem za odpoveď.