mishka_222
10.10.12,14:27
Ahojte poraďaci chcem vás poprosiť o radu. Živnostník s miestom podnikania žilina, vycestoval na pracovnú cestu do Holandska. Uplatnuje si strané platné pre Holandsko. Koľko dní v roku si ho môže uplatniť? Niečo sa mi zdá, že bolo 180 dní v roku, čitala som aj zákon o dani zpríjmu aj o cestovných náhradách a tam sa píše, že do výšky ako pri zamestnancovi ale nikde nie sú dni alebo výška stravného

ďakujem dúfam, že som to dobre napísala
zlatica76
10.10.12,12:36
Zákon o cestovných náhradách nestanovuje hornú (ani dolnú) hranicu, koľko dní môže človek stráviť na služobnej ceste. T.j. uplatniť stravné v Holadnsku si môže koľko dní potrebuje.

To, čo sa ti marí, vyplýva zo zákona o dani z príjmov, t.j. ak sa niekto na Slovensku zdržuje viac ako 183 dní, tak mu môže na Slovensku vzniknúť daňová rezidencia = niečo podobné platí aj pre Holandsko.
sophya
22.02.13,16:35
Dobry den,
a mozem sa opytat v suvislosti s tym - moze v tom Holandsku vzniknut danova rezidencia aj vtedy, ak odtial neplynu prijmy? Akoze je clovek zamestnany v SR (v pracovnej zmluve ma urcene miesto vykonu prace SR) a je vysielany na sluzobne cesty do napr. Holandska, ale aj mzdu aj cestovne nahrady mu vyplaca slovensky zamestnavatel...
Ak by v sucte naozaj v Holandsku kvoli tym sluzobnym cestam stravil viac ako 183 dni, ake prijmy by tam zdanoval, ked z Holandska prijmy nema...? Normalne mam z toho hlavu v smutku, lebo som si myslela, ze rezidencia sa posudzuje iba v pripade, ak osoba pobera prijmy aspon z dvoch krajin...
A ozaj, tych 183 dni sa sleduje klzavo (v ramci ktorychkolvek 12 po sebe nasledujucich mesiacov) alebo v iba ramci 12 mesiacov kalendarneho roka?
Vopred velmi pekne dakujem za radu a odpoved.
mishka_222
22.02.13,17:03
Dobrý deň, ak je zamestnaný na slovensku a má miesto výkonu práce v inom členskom štáte tak príjmi aj náhrady mu zamestnávateľ vypočíta vo výplate na základe odpracovaných dní a vyúčtovaní cestovných výdavkov.
Povinnosť mu tam nevznikne veď je tam na základe pracovnej zmluvy zo slovenska. tých 183 dní sa počíta v kalendárnom roku.
neviem či vám to takto stačí