cardo
10.10.12,19:37
Dobrý deň.
Mám dohodára, ktorý je evidovaný na ÚP a bol PN pre problém s kolenom. Počas PN nebol v teréne, len telefonické objednávky presmerovával na firmu. Liečebný režim neporušil. Keďže objednávky nenechal prepadnúť, prišlo mi normálne dať mu aspoň drobnú odmenu za snahu 50Eur. Príslušné výkazy samozrejme podávam. Po skončení PN šiel na ÚP aj s potvrdeniami o príjme, ale pani z ÚP mu povedala, že za príslušné mesiace, kedy bol PN nesmie mať žiaden príjem. Keďže je z iného okresu, šiel som sa informovať na SP a ÚP u nás. Na SP ho v systéme PN ani nenašla. Zaujímavé, ale povedala, že nevidí problém, aby odmenu dostal, overovala to aj na nemocenskom. Na ÚP sa mi k tomu vyjadrili 3 dámy, tak isto v tom nevidia problém, pokiaľ neporušil liečebný režim. Koleno nieje ucho. Prečo je s tým problém na ÚP v jeho okrese. Kto má pravdu? Môže mať príjem, alebo nie? Čo s tým?
Pozn. nepoberá žiadnu dávku zo SP a ani z ÚP.

Ďakujem Vám za odpovede.
danushka
10.10.12,17:56
A ako pani na ÚP zdôvodnila ten PN problém s odmenou za dohodu? Mal si chlapec pýtať konkrétne zákon, ktorý to zakazuje.

Bol PN celý mesiac a nemohol sa hlásiť v stanovenom čase na ÚP?
Inak tety na ÚP poniektoré robia svoje zákony a správajú sa k často ku všetkým nezamestnaným ako k dlhodobo evidovaným, neprispôsobivým, opitým a špinavým.

Syn minulý rok po neprijatí na VŠ mi tiež opisoval kontakt s pracovníčkou ÚP a tvrdil, že hrôza. Tak som mu povedala nech sa nedá a pripomenie jej, že sa má správaať slušne a úctivo bez rozdielu veku, etnika a vzdelania. Aj tak spravil, ale dala mu pocítiť zas kto je pánom situácie. Tak som si tam odbehla raz ja a vysvetlila som tete, že ak sa to bude opakovať a bude sa mi zdať, že syna buzeruje, šikanuje a bude robiť nadrámec svojich povinností, vybehnem o dve poschodia vyššie za jej nadriadeným. Odvtedy bol pokoj. ;)

Cardo, veď zavolaj konkrétnej pani na ÚP a nech Ti cituje zákon...
cardo
10.10.12,18:17
pre danushka
Veď ja som jej volal, odkázala ma na pani riaditeľku ich pobočky, ktorá mi celý deň nebrala telefón. Skúsim zajtra. Nebaví ma to, 2dni som tým zabil. PN bol 4mesiace. Načo je vlastne PN-ka úradu práce? je to len ospravedlnenie, že nepríde na kontakt? Keď na SP o tom nemá info.
veronikasad
10.10.12,18:22
pre danushka
Veď ja som jej volal, odkázala ma na pani riaditeľku ich pobočky, ktorá mi celý deň nebrala telefón. Skúsim zajtra. Nebaví ma to, 2dni som tým zabil. PN bol 4mesiace. Načo je vlastne PN-ka úradu práce? je to len ospravedlnenie, že nepríde na kontakt? Keď na SP o tom nemá info.
Dohodár nemá nárok na nem.dávky, preto sa PN-ka do SP neodovzdáva. Pre uP slúži len ako doklad na ospravedlnenie neúčasti na kontaktoch.
Myslím, že u takýchto PN pacientov SP nesleduje ani dodržiavanie liečebného režimu.
cardo
10.10.12,18:38
Môže mať teda príjem počas PN z dohody? AK to bolo len tých 50eur a jednalo sa len o telefonovanie?
danushka
10.10.12,19:00
Môže mať teda príjem počas PN z dohody? AK to bolo len tých 50eur a jednalo sa len o telefonovanie?

V zákone o službách a zamestnanosti nevidím odmenu za dohodu počas PN ako dôvod na vyradenie z evidencie na ÚP ...

§ 36
Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie

Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie
(1) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom
a) nástupu do zamestnania,
b) začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
c) nástupu na sústavnú prípravu na povolanie,
d) nástupu na výkon trestu odňatia slobody,
e) vzatia do výkonu väzby,
f) priznania starobného dôchodku alebo dňom dovŕšenia veku potrebného na nárok na starobný dôchodok u poberateľa
invalidného dôchodku podľa osobitného predpisu, 15)
g) narodenia dieťaťa, ak dieťa žije,
h) úmrtia,
i) odchodu do členského štátu Európskej únie na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou odchodu do
členského štátu Európskej únie podľa § 34 ods. 14 až 17 alebo liečenia v členskom štáte Európskej únie,
j) odchodu do cudziny na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou liečenia v cudzine,
k) začatia vykonávania zárobkovej činnosti
1. v členskom štáte Európskej únie alebo
2. v cudzine,
l) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu
1. starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku,
2. preukázanej osobnej starostlivosti o blízku osobu, 42) ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru,
m) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
n) ktorým prestal spĺňať podmienku podľa § 6 ods. 2 písm. d),
o) nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o neplatnosti skončenia pracovného pomeru alebo nadobudnutia právoplatnosti
rozsudku o zrušení rozhodnutia orgánu štátnej správy o skončení štátnozamestnaneckého pomeru alebo služobného
pomeru.
(2) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom zistenia
a) vykonávania práce bez pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu,
b) nástupu do zamestnania,
c) nedodržania povinnosti podľa § 34 ods. 7 bez vážnych dôvodov,
d) nespolupráce s úradom alebo
e) že mu bolo v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine udelené povolenie na zamestnanie.
(3) V prípadoch vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodov podľa odseku 1 písm. m) a z dôvodov
podľa odseku 2 úrad znovu zaradí uchádzača o zamestnanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie po uplynutí troch
mesiacov odo dňa jeho vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
(4) Za vážny dôvod podľa odseku 2 písm. c) a odseku 5 písm. a) až c) sa považuje, a) ak miesto výkonu zamestnania a povaha zamestnania manžela alebo ak miesto výkonu zamestnania a povaha
zamestnania neumožňujú zabezpečiť sprevádzanie dieťaťa do desiatich rokov veku do predškolského zariadenia alebo
do školy, a
b) zdravotný stav uchádzača o zamestnanie posúdený podľa § 19 ods. 1 a zdravotný stav blízkych osôb 42) na základe
písomného vyjadrenia ošetrujúceho lekára alebo rozhodnutia zdravotníckeho zariadenia,
c) dočasná pracovná neschopnosť uchádzača o zamestnanie, ktorej začiatok a skončenie sa úradu preukazuje potvrdením
o dočasnej pracovnej neschopnosti do troch pracovných dní odo dňa vystavenia potvrdenia o dočasnej pracovnej
neschopnosti a pracovným dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti; skončenie dočasnej
pracovnej neschopnosti preukazuje uchádzač o zamestnanie osobne.
(5) Za nespoluprácu uchádzača o zamestnanie s úradom podľa odseku 2 písm. d) sa považuje
a) odmietnutie ponuky vhodného zamestnania, odmietnutie nástupu do vhodného zamestnania alebo odmietnutie ponuky
na vypracovanie individuálneho akčného plánu na podporu pracovného uplatnenia znevýhodneného uchádzača o
zamestnanie podľa § 8 ods. 1 písm. a), b) a d) a znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, ktorý je vedený v
evidencii uchádzačov o zamestnanie viac ako 24 mesiacov bez vážnych dôvodov,
b) odmietnutie účasti na aktívnych opatreniach na trhu práce uchádzačom o zamestnanie bez vážnych dôvodov okrem
odmietnutia účasti na aktivačnej činnosti formou dobrovoľníckej služby podľa § 52a,
c) predčasné skončenie účasti na aktívnych opatreniach na trhu práce uchádzačom o zamestnanie pred dohodnutým
termínom bez vážnych dôvodov,
d) nepreukázanie splnenia povinnosti podľa § 34 ods. 5,
e) nedostavenie sa na úrad alebo miesto určené úradom na účely podľa § 34 ods. 5 a 7,
f) nepredloženie dokladov podľa odseku 4 a § 19 ods. 4 v termíne určenom úradom a ústredím, ak nedodržanie termínu
spôsobil uchádzač o zamestnanie,
g) nedodržanie liečebného režimu uchádzačom o zamestnanie počas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti,
h) nedodržanie povinností podľa § 34 ods. 16 alebo 17.
(6) Doklad o priznaní starobného dôchodku alebo doklad o tom, že invalidný dôchodok sa odo dňa dovŕšenia
dôchodkového veku považuje za starobný dôchodok na účely odseku 1 písm. g) poskytuje úradu uchádzač o zamestnanie
alebo Sociálna poisťovňa na požiadanie úradu.
(7) Zrušený zákonom č. 139/2008 Z. z.




A NEDODRŽANIE LIEČEBNÉHO REŽIMU BY TI MUSELI DOKÁZAŤ, bol niekto u Teba na kontrole? ;)
Tvrdíš, že si dvíhal telefonát počas PN doma a zamestnávateľ Ťa za to odmenil... :)
danushka
10.10.12,19:05
A na lepšiu obranu, to Ty sám najlepšie vieš ako dlho trvala PN...
Mohol si z 30 kalendárnych dní počas mesiaca maródovať len časť mesiaca a odmena bola vyplatená za čas, kedy si PN ešte nebol.

Máš tu argumentov dosť na základe ktorých tete z ÚP jej úvahy sťažíš. :D
Mila123
10.10.12,19:47
dievčatá, predsa na UPSVa nemôžu vedieť, že ten dohodár nemá niečo pozadu platené.....dr. MOtyčková, na školení vysvetľovala, že môžu mať z jedného poistenia platenú PN a v druhom poistení môže mať normálne vyplácanú mzdu......porušenie liečebného režimu nerieši určite ani dámy z UPSVaR.......
danushka
10.10.12,19:54
Milka, presne mi napadla aj možnosť vyplatenia pozadu. :)
Mila123
10.10.12,19:55
Milka, presne mi napadla aj možnosť vyplatenia pozadu. :)
veď nemôžu vedieť ako to u Vás funguje....
ak by som sa bránila, byť na jej mieste, dala by som si vysvetliť podľa akého zákona, konkr. §§ postupujú.......
cardo
12.10.12,20:16
Takže po vyčerpávajúcom telefonáte s pani riaditeľkou, mi oznámila že ÚP to bude považovať za porušenie liečebného režimu. Žiadne iné odvôvodnenie. Nechápem ako dva tie isté úrady len z iného okresu majú na vec rozdielny názor.
Kde by som mohol požiadať o oficiálne stanovisko??
danushka
12.10.12,20:36
A ako Ti porušenie liečebného režimu dokážu? To, že si mal príjem počas PN nie je dôkaz porušenia liečebného režimu.
Mzdu za predchádzajúci mesiac z dohody Ti mohli zaplatiť aj mesiac neskôr než je bežný výplatný termín vo firme, je kríza a firmy zápasia s nedostatkom fin. prostriedkov.
cardo
12.10.12,21:22
A ako Ti porušenie liečebného režimu dokážu? To, že si mal príjem počas PN nie je dôkaz porušenia liečebného režimu.
Mzdu za predchádzajúci mesiac z dohody Ti mohli zaplatiť aj mesiac neskôr než je bežný výplatný termín vo firme, je kríza a firmy zápasia s nedostatkom fin. prostriedkov.

To má hlavu aj pätu. Nad takýmto dobehom mzdy rozmýšľam od rána.
napr. za júl dostal polovicu odmeny v auguste a pre nedostatok fin.prostriedkov druhú polovicu v septembri. Stále sa to týka odmeny za júl.