Larrsson
10.10.12,20:48
Dobry den,

som zacinajuci zivnostnik. Chcel by som sa spytat ake uctovnictvo mam viest a ci musim niekde nahlasit ake budem viest. Dalej by som chcel vediet ako casto si ho musim viest, napriklad raz za mesiac a ci ho musim niekde posielat?

dakujem za odpovede
mondes
11.10.12,05:12
Dobry den,

som zacinajuci zivnostnik. Chcel by som sa spytat ake uctovnictvo mam viest a ci musim niekde nahlasit ake budem viest. Dalej by som chcel vediet ako casto si ho musim viest, napriklad raz za mesiac a ci ho musim niekde posielat?

dakujem za odpovede

To, aké účtovníctvo budeš viesť, to si určíš ty sám. Musíš vychádzať zo všetkých okolností, čo sa podnikania týka. Napr. v čom chceš podnikať, aké príjmy predpokladáš, či plánuješ mať zamestnancov, atď. Nie je potrebné to nikde nahlasovať, ale ak sa rozhodneš viesť napr. JU, tak to musíš viesť celý rok. A to ako ho často budeš viesť, akú veľkú agendu budeš mať. Keď sa plánuješ registrovať pre DPH, tak po novom každý mesiac, ak nie, tak odporúčam priebežne počas roka, aby potom nakoniec nebolo toho veľa.
veronikasad
11.10.12,05:17
Dobry den,

som zacinajuci zivnostnik. Chcel by som sa spytat ake uctovnictvo mam viest a ci musim niekde nahlasit ake budem viest. Dalej by som chcel vediet ako casto si ho musim viest, napriklad raz za mesiac a ci ho musim niekde posielat?

dakujem za odpovede
Aký spôsob zdanenia príjmov zo živnosti je pre teba výhodnejší by ti mala poradiť tvoja účtovníčka. Záleží od oblasti v ktorej podnikáš, výšky skutočných výdavkov a pod.

V roku 2012 ešte možno budú pre teba výhodnejšie paušálne výdavky ...
Larrsson
11.10.12,06:29
dakujem pekne za odpovede. No vydavky nebudem mat takmer ziadne, budem predavat reklamu na mojich internetovych strankach a naklady budem mat iba par eur za webhosting. Som neplatca DPH. Asi by som sa priklonil k tomu jednoduchemu uctovnctvu. Chcem sa spytat co teda vsetko v nom budem muset viest? Vsetko co budem robit je ze vystavim fakturu a dostanem zaplatene + ja raz za pol roka zaplatim fakturu za webhosting a to je cele moje podnikanie. Bude stacit si len do wordu zapisovat tie faktury a spocitat zisk a naklady alebo budem tam musiet aj nieco ine zapisovat ?

dakujem za odpovede
veronikasad
11.10.12,06:31
dakujem pekne za odpovede. No vydavky nebudem mat takmer ziadne, budem predavat reklamu na mojich internetovych strankach a naklady budem mat iba par eur za webhosting. Som neplatca DPH. Asi by som sa priklonil k tomu jednoduchemu uctovnctvu. Chcem sa spytat co teda vsetko v nom budem muset viest? Vsetko co budem robit je ze vystavim fakturu a dostanem zaplatene + ja raz za pol roka zaplatim fakturu za webhosting a to je cele moje podnikanie. Bude stacit si len do wordu zapisovat tie faktury a spocitat zisk a naklady alebo budem tam musiet aj nieco ine zapisovat ?

dakujem za odpovede
Ak budeš mať minimálne výdavky, zváž či pre teba nebudú výhodnejšie paušálne výdavky vo výške 40 % z príjmov (bez preukazovania účelu čerpania). Od roku 2013 bude však výška paušálnych výdavkov obmedzená ...
Larrsson
11.10.12,07:09
aha dakujem.
A k tim pausalnym vydavkom budem ake uctovnictvo viest, co vsetko budem musiet robit ?
dakujem
veronikasad
11.10.12,07:11
aha dakujem.
A k tim pausalnym vydavkom budem ake uctovnictvo viest, co vsetko budem musiet robit ?
dakujem
Evidenciu pohladávok (v ručnej podobe Knihu odoslaných faktúr).

Zásoby zrejme nemáš.
mondes
11.10.12,07:17
aha dakujem.
A k tim pausalnym vydavkom budem ake uctovnictvo viest, co vsetko budem musiet robit ?
dakujem

Urobíš si evidenciu všetkých Tebou vystavených faktúr. K tomu doložíš doklady úhrad odvodov do SP a ZP, buď cez bank. výpisy, alebo šekmi, t.j. v hotovosti. To všetko odnesieš svojej účtovníčke v období vypracovania daňových priznaní, t.j. do konca marca 2013, urobí Ti daňové priznanie, ty jej za to zaplatíš:D a odovzdáš ho na DU.
Larrsson
22.10.12,11:57
dakujem pekne za odpovede. Este jedna vec, zivnost mi zacala od oktobra 2012. Budem musiet aj tak robit danove priznanie za rok 2012 ?
Do konca roka nebudem mat velke prijmy. Dakujem
dafy
23.10.12,11:00
Dve veci sú isté. Smrť a dane. Áno, aj za rok 2012.
Tweety
23.10.12,11:02
dakujem pekne za odpovede. Este jedna vec, zivnost mi zacala od oktobra 2012. Budem musiet aj tak robit danove priznanie za rok 2012 ?
Do konca roka nebudem mat velke prijmy. Dakujem
To, či budeš alebo nebudeš musieť, záleží od výšky príjmu zo živnosti, prípadne iných príjmov.
dobrava
14.03.13,10:48
Dobrý deň, prosím o radu:
SZČO mal živnosť do 11/2012. Vo výkaze MaZ evidoval záväzok voči ZP a SP, mal aj nejaké pohľadávky.
Od 01.12.2012 zrušil živnosť, evidoval sa na ÚP. Od 01.05.2013 opätovne založil živnosť, prakticky s tým istým predmetom podnikania, ako bola predchádzajúca živnosť. Ponechal si aj podnikateľský účet, teda stav účtu k začiatku podnikania 01.05.2013 by mal byť nulový. Vo výkaze MaZ a výkaze o PaV vykazuje nulové stavy za predch. účt. obdobie, aké stavy však má vykázať v peň. denníku v kolonke účet v banke, keď tento nie je nulový?
Prosím, vedel by niekto poradiť?