long
11.10.12,09:48
Sme bytovka s jedným meračom vody na päte domu . Chceli by sme začať postupne osádzať pomerové vodomery v bytoch a už sa podla nich riadiť .Problém je v tom že niektorí už majú zrekonštruované byty tam je možnosť osadiť vodomer a niekomu sa to nebude dať . Ako potom rozpočítať vodu keď cca 1/3 bude mať vodomery a bude sa im voda odpisovať a ostatný pôjdu podla osobomesiacov . Existuje na to nejaká vyhláška alebo zákon ? Ja som našiel iba o teple a teplej vode ale studenú nie . U nás máme len studenú vodu kúrime si každý sám.

Pardon zle som sa vyjadril myslené boli náklady za vodu !!
Je problém osadiť všade pomerové vodomery lebo každý v byte má dve alebo až tri stúpačky.Tí ktorí majú byty prerobené tak majú stavebné miesto kde osadiť vodomer a sú napojení len na jednu stúpačku. Ďalší problém je vekový - starí ludia nechcú ( nemajú za čo ) investovať do prerábky bytu .
Mne sa jedná len o to ked si to na schôdzi schválime ako to rozpočítavať. Správca mi odporučil koeficient 1,05 pre tých ktorí majú vodomery a ostatným čo sa spotrebuje . Aká je bežná prax v takýchto prípadoch ??
Počul som aj o tom že ludom sa účtuje len to čo spotrebujú a ostatným zbytok - to sa mi zdá nefér - straty ,upratovanie, havárie - vodárne si účtujú každý liter !!
sito
11.10.12,08:04
Vodu nie, náklady za vodu, áno!

Tie dve tretiny budú súhlasiť s takým spôsobom rozpočítania nákladov? Išli by proti sebe.

Vyhláška, Neexistuje.

Zákon? 182/1993, §10, odsek 6

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

A zohľadňujete, na osobomesiace rozpočítavate. Ale vodomery sú objektívnejšie. Jedna osoba môže minúť viac vody ako dve - tri. Len vodomermi to je možné preukázať.
sito
11.10.12,09:21
Nič sa nestalo. To je len, si zvyknúť.

Nič nebráni vlastníkovi, aby pri prerábke bytu si svoje rozvody upravil tak, že mu stačí v byte jedna prípojka na vodu, teda aj jeden vodomer.

Bol tu podobný prípad, byt nemal. Nový vlastník bol vyzvaný, že musí mať vodomery, a že za 300 €, tak mu to napočítali, tiež museli mať viac vodomerov.

Ale v bytovom dome sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou. Neviem koľko máte v dome bytov, ale ty vieš koľko je nadpolovičná väčšina. Ak nebude súhlasiť, tak ak by, čo len jeden byt si dal namontovať vodomer, ako by ani nebol. Len pre svoje porovnanie by ho mohol využiť. Priemer na osobomesiac 0,600 m3 zo spotreby domu. Pri odmeranom množstve by bola odchýlka. A potom by možno povedal, dobre, že ich nemáme!

Inak, tu sem - tam, lietali rozdiely, koeficienty. Boli aj 1,2, ba ja 1,7. Ale aj 0,98 som videl. Ja by tak skôr 1,1, doporučil.

Neviem čí sú takéto prípady bežné. Ale bežne sa budete musieť dohodnúť vy, vy budete platiť.
long
11.10.12,09:54
Chcel som do toho celého vniesť trochu spravodlivosti . Taký dôchodcovia v podstate doplácajú na viacčlenné rodiny kde sú nejaký dorastenci ( ako mám aj ja ) a tí sa sprchujú aj dva krát denne.Potom si všetci uvedomíme koľko tej vody sa spotrebuje a bude sa šetriť . Ved na našu bytovku mesačne platíme cca 250 € za vodu a to máme 36 bytov.
sito
11.10.12,10:26
Chcel? Môžeš, ale s podporou väčšiny.

S tými dôchodcami, pravda. Ale aj vlastná skúsenosť, ktorá to vyvracia, takže závisí na každom ako sa k potrebe vody stavia.

Len tak na okraj. U nás na začiatku namontovania jeden byt denne päť dvesto litrových sudov denne, to je jeden m3. Časom si to uvedomil, minimálne dve ročne vyúčtovania na to potreboval. Samozrejme bol proti vodomerom.

250 €? Priemer na byt 6,94 €. U nás cena 2 € za m3, takže podľa nej na byt 3 472 l. Na deň 115 l. Málo, či moc?
nunenko
11.10.12,10:30
Poslednou novelou v podobe zákona č. 70/2010 Z. z. tak bola zrušená možnosť vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome dohodnúť sa o tejto záležitosti inak ako dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov, tak ako to bolo možné do 31. marca 2010. Zmena tohto ustanovenia už v predchádzajúcom období po novele v podobe zákona č. 469/2005 Z. z. bola značne kritizovaná, nakoľko vlastníci museli platiť do fondu prevádzky, údržby a opráv de facto podľa podlahovej plochy bez možnosti inej dohody, no ich účasť na správe a rozhodovaní o použití týchto platieb je obmedzená presne jedným hlasom za každý byt alebo nebytový priestor v dome. Toto ustanovenie je diskriminačným vo vzťahu k vlastníkom s väčším spoluvlastníckym podielom aj s ohľadom na rozsah ich účasti na rozhodovaní, ktorá ako už bolo uvedené je rovnaká pre každého vlastníka v dome.
Okrem tohto dôvodu je tu aj ďalší poznatok z praxe, že v niektorých domoch s bytmi i nebytovými priestormi sa vlastníci na schôdzí dohodli, že vlastníci nebytových priestorov (najmä garáží) budú prispievať do fondu prevádzky, údržby a opráv v nižšom rozsahu ako vlastníci bytov (napr, 50% z výšky príspevku za lm2 podlahovej plochy nebytového priestoru). Takáto výška totiž v praxi zohľadňuje mieru využívania spoločných častí a spoločných zariadení domu pre vlastníkov nebytových priestorov, najmä ak tí v predmetnom dome zároveň aj nebývajú, čo je väčšinou pravidlom. Títo vlastníci v plnej miere nevyužívajú napr. osvetlenie a upratovanie v spoločných priestoroch, nepoužívajú výťahy, a spoločné stúpacie vedenia rozvodov vody, plynu, elektriny atď., nepotrebujú ani zimnú údržbu atď. a preto je v ich mesačnom príspevku do fondu prevádzky, údržby a opráv zohľadnená nižšia miera, ktorou využívajú spoločné časti a spoločné zariadenia domu.

No logiku má Kandráčove uvažovanie len vtedy, ak sa ním vymenované položky MUSIA hradiť z FPÚaO.

Je problém osadiť všade pomerové vodomery lebo každý v byte má dve alebo až tri stúpačky
V prvom rade tieto vodonmery su v skutočnosti merače pretečeného množstva vody, pomerovými sa stávajú vtedy, keď sa vlastníci dohodnú že náklad na dodávku vody si rozdelia na základenimi nameraných hodnôt.
Náklad na dodávku vody je možné rozdeliť podľa bytových meračov pretečeného množstva vody nasledovne:
- nákladv € sa vydelí súčtom nameraných hodnôt bytových vodomerov a vynásobí hodnotou nameranou v byte.
Pri tomto spôsobe neexistuje žiaden koeficient.
- fakturované množstvo vody v m3 sa videlí súčtom nameraných hodnôt bytových vodomerov. Číslo ktoré je výsledok je tzv. "koeficient" (strát). Namerané množstvo v byte sa vynásobí týmto číslom a jednotkovou fakturačnou cenou. Takto získané číslo je náklad bytu na dodávke vody.
Koeficient sám os sebe neexistuje, dovolená odchýlka medzi fakturačným meračom a bytovým je smerom hore aj dole, teda v priemere nula. A ak bytový vodomer nezachytí kvapkanie určite sa toto nedá percentuálne odvíjať od množstva spotrebovanej vody.
Tieto merače sú schválené spĺňajú normy a nie je dôvod si myslieť že merajú nepresne.
Ako sito povedal, ak sa dohodnete na tom, že niekto podľa meračov, niekto podľa osôb taká dohoda je možná, ale či je aj reálna?
long
11.10.12,13:24
Ďakujem za odpovede moc mi pomohli !!
zmýlil som sa v číslach v tabulke som mal smeti a vodu a tá bola 680 € a smeti 250 € . Teraz ked to prepočítam tak je to den/byt 250 l vody čo sa mi zdá dosť.
PASKOV
11.10.12,14:13
680 EUR za měsíc za vodu pro BD s 36 byty je standard na úrovni Petržalky pro rok 2012.
sito
11.10.12,22:31
Ďakujem za odpovede moc mi pomohli !!
zmýlil som sa v číslach v tabulke som mal smeti a vodu a tá bola 680 € a smeti 250 € . Teraz ked to prepočítam tak je to den/byt 250 l vody čo sa mi zdá dosť.

Mýliť sa je ľudské. Hovoríš 680 € : 36 = 18,88; 18,88 € : 2 = 9 444 L; 9 444 : 30 = 314,81L na deň a byt. Že by tí dôchodcovia, jeden a pol suda denné ... ?
svojar
12.10.12,18:59
To hádam nie je pravda. U nás to by bolo tak za 2 mesiace. A to iba v lete. keď je mládež doma a nie po rôznych školách. Spotreba sa zdá veľmi nadštandardná pre naše "čistotné" pomery.
Sitko môj. tak ako píšeš - ten priemer na jeden deň 314,81 - zabudnite!!! Niektorí vydžia aj s 1500 litrami pre 3 osoby na mesiac a nie za 5 dní.
U ostaných keď to bude v priemere tretina/ teda 3000-3500 l/mes/ tak bude dobre.
sito
12.10.12,22:00
Svojar, ja ti ozaj neviem, ale viem, keď som sa tomu venoval a sledoval, tak som videl. Neboli vodomery, nikto sa netrápil nad spotrebou vody na fakturačnom vodomery, veď voda je všade, aj v hore, studienka. A tiež viem, že niektorých nedonútil k zapnutiu mozgových buniek, šedej kôry stav spotreby, čísla na vodomery, ale ročné vyúčtovanie, to sa ale už nejedna o vodu, ale o peniaze. A tlak peňazí ovplyvňuje mozog, teda myslenie, teda aj spotrebu, nielen vody, v dome. Aj tepla, nie len, aj za iné služby za ktoré treba zaplatiť.

Jasné, my, čo sme sa obohatili poznaním, nás to to nejak tak neserie, ale ...

Vieme, že v bytovom dome musí byť vždy kompromis, ale kompromis by mal vyvíjať tlak na primerané, priemerné užívanie služieb, plnení. Nie vo všetkých službách na rozpočítanie nákladov je možné použiť rovnaké pravidlá, dohodu. A aj tak si to vlastníci môžu dohodnúť podľa toho, čo majú v hlave.

Teší ma, že vidím zasa tvoje písmenka.
zivan
17.10.12,17:18
Chcel by som sa zapojiť do tejto témy aj keď moja odpoveď bude asi tak trochu mimo misu.

U nás na Slovensku pre vodomery v bytoch stále platí, že doba platnosti overenia vodomerov na studenú vodu je 6 rokov a na teplú vodu 4 roky. To znamená, že ak v roku R overíme a vymeníme súčasne vodomery na SV aj TÚV, tak potom nás táto povinnosť znovu čaká v roku R+4 (pre TÚV), R+6 (pre SV), R+8 (TÚV), R+12 (SV+TÚV) atď.

V ČR platí od 1.1.2012 vyhl. č. 285/2011 Sb., ktorá zaviedla, že platnosť overenia bytových vodomerov na teplú aj studenú vodu overených po tomto dátume je rovnaká 5 rokov. Tým sa povinnosť opätovného overenia po roku R už vyžaduje súčasne pre SV+TÚV v rokoch R+5, R+10 atď.

Týmto prístupom sa zjednodušuje a hlavne zefektívňuje správcom bytov výmena vodomerov v bytoch. Neviem, či sa niečo podobné nechystá aj na Slovensku, ale osobne by som to určite privítal.
janot
18.10.12,06:42
Ja som nastolil túto otázku už v roku 2006, doteraz som sa nedozvedel, ako túto vec riešiť. Preto položím otázky:
- je možné, aby väčšina vlastníkov rozhodla, že menšina bude platiť straty únikom vody za fakturačným vodomerom?
- je možné, aby väčšina vlastníkov rozhodla, že menšina bude platiť prípadné rozdiely vzniknuté medzi nameranou spotrebou fakturačným vodomerom a súčtom bytových vodomerov?
Môj názor je, že pokiaľ sa dohodnú všetci vlastníci (100 %), tak je všetko OK, ale ak sú niektorí vlastníci proti, tak to nie je možné.
Dozviem sa už konečne, ako to je (bol už riešený takýto prípad?), alebo sú to všetko len súkromné a dosť rozdielne názory a úvahy?
IvanPK
18.10.12,06:55
podľa mňa nie je potrebné aby si 100% vlastníkov si to odsúhlasilo ale stačí nadpolovičná väčšina.....čiže 51% ....vlastníkov....prehlasovaný vl. sa môže obrátiť so žalobou na súd....to je demokracia......na doplnenie - ak je na fakturačnom vodomery spotreba napr. 1100 m3 a po odpise vodomerov v bytoch je spotreba 1000 m3 , tak sa musí predsa tých 100 m3 rozrátať medzi všetkých vlastníkov (opravný koeficient)....
janot
18.10.12,07:21
IvanPK
To, že sa môžem obrátiť na súd, mi je jasné od prvopočiatku, s tým súhlasím. Mne sa jedná o to, či už bol takýto prípad riešený súdnou cestou, alebo iným relevantným spôsobom.
Ku koeficientom príklad: fakturačný vodomer 1100 m3, súčet bytových vodomerov 600 m3, ostatní vlastníci nemajú vodomery. Aký koeficient?
IvanPK
18.10.12,07:54
Janot - tak to ti poradiť neviem, naše SVB má vodomery na SV a TV od roku 2000...za 12 rokov sa nám pokazil iba jeden na a to na TUV....
nunenko
18.10.12,15:18
- je možné, aby väčšina vlastníkov rozhodla, že menšina bude platiť straty únikom vody za fakturačným vodomerom?
- je možné, aby väčšina vlastníkov rozhodla, že menšina bude platiť prípadné rozdiely vzniknuté medzi nameranou spotrebou fakturačným vodomerom a súčtom bytových vodomerov?
ak je možné, že väčšina môže rozhodnúť že všetci budú platiť straty v koeficiente, tak môžu rozhodnúť že jeden vlastník zaplatí všetky straty?, alebo aj celý náklad na dodávku vody pre dom?
Voda, to je problém, ktorý nie je legislatívne doriešený a zrejme celé pravidlá okolo nej sú na rozhodnutí nadpolovičnej väčšiny.
Ak neexistuje žiadne takéto právoplatné rozhodnutie nemalo by sa postupovať podľa zákona 182/93 § 3 ods. 1. postupovať v súlade s Občianskym zákonníkom § 137 ods. 1.
a povinnosti plnenia nákladov vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci určiť podľa spoluvlastníckeho podielu, a to až do doby pokiaľ si vlastníci právoplatne neodsúhlasia jeho rozpočítanie?