mironella
22.02.06,14:16
prosím vás snažne o radu. :mee:

v minulom roku 2005 som bola zamestnancom, popri zamestnaní som si spravila licenciu na sprostredkovateľa dôchodkového sporenia (2.pilier) no v 7.mesiaci som odišla na materskú dovolenku a teraz som poberateľkou rodičovského príspevku.
vypadla som zo zákonov a neviem sa zorientovať. mám podať daňové priznanie, pravdepodobne typ B, viem, že materskú tam nezaratávam, iba zisk zo sprostredkovania a zúčtovanie od zamestnávateľa. môžem si tam zapísať aj výdavky spojené so získaním licencie a napr. telefónny účet za aktívne obdobie? je mojou povinnosťou viesť si aj peňažný denník a výkaz ziskov a strát?

prosím pomôžte ak môžete a viete. ďakujem :)
Pepa
22.02.06,13:26
Materskú nezarátavaš - nie je zdaniteľným príjmom.
DP typ B.
Príjmy zo sprostredkovanie par. 6 ods. 2 d) - môžeš si uplatniť aj 25% paušál + platby do fondov. V prípade uplatňovania percentuálnych výdajov nevedieš peňažný denník - vedieš iba evidenciu podľa par. 6 ods. 10 tzn. evidenicu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach. K DP neprikladáš výkazy.
Samozrejme záleží od výšky príjmov a od výšky výdavkov, ktoré vieš vydokladovať /preukázať/. Ak je to výhodnejšie - v prípade preukazovania výdavkov vedieš účtovníctvo + výkazy k DP.
Treba si vybrať čo je lepšie a jednoduchšie.
Heleč
24.02.06,12:24
A rodičovský príspevok zarátavaš?
Nejako mi to nieje jasné. Kočka bola celý rok na rodičovskom a mala 92000 príjem za sprostredkovanie DDS. Tých 92000 dá v DP B do príjmu, uplatní si 25% paušál výdavky, na konci odpočítateľnú položku, daňový bonu. To chápem, len ten rodičovský príspevok, čo s ním?
Johanka
24.02.06,13:17
Rodičovský príspevok sa nie je zdaniteľný príjem. V DP sa nikde neuvádza.
janka37
01.03.06,13:30
Materskú nezarátavaš - nie je zdaniteľným príjmom.
DP typ B.
Príjmy zo sprostredkovanie par. 6 ods. 2 d) - môžeš si uplatniť aj 25% paušál + platby do fondov. V prípade uplatňovania percentuálnych výdajov nevedieš peňažný denník - vedieš iba evidenciu podľa par. 6 ods. 10 tzn. evidenicu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach. K DP neprikladáš výkazy.
Samozrejme záleží od výšky príjmov a od výšky výdavkov, ktoré vieš vydokladovať /preukázať/. Ak je to výhodnejšie - v prípade preukazovania výdavkov vedieš účtovníctvo + výkazy k DP.
Treba si vybrať čo je lepšie a jednoduchšie.

Ahojte,
veľmi ma v tomto príspevku zaujala veta "...môžeš si uplatniť aj 25% paušál...". Je to naozaj tak? Mohol by mi, prosím, niekto napísať, kde presne v zákone o DzP to môžem nájsť?

Vopred ďakujem.
va1ke
01.03.06,13:37
Zákon dane z príjmov § 6 ods. 10
janka37
01.03.06,14:29
Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Práve som zistila, že som pozerala do novej aktualizácie, kde je práve tento odsek platný až od 1.1.2006, tak ma trochu zmiatlo, že je tam 40% namiesto 25%. :o