AlaNR
11.10.12,11:27
Ahojte, mám taký problém s vyplatením a správnym určením cestovných náhrad:

kolega bol vyslaný na pracovnú cestu, kedy z firmy v Nitre odišiel do Žiliny zaúčať nového obchodného zástupcu pre Českú republiku. V Žiline dva týždne prespával a zároveň denne chodili s novým dealerom do Čiech. Jednotlivé dni boli cca 7-8-9 hodín v ČR a zbytok na Slovensku.
Tento systém sme zvolili kvôli tomu, lebo nový obchodný zástupca mal trvalý pobyt v Žiline a odtiaľ to aj bolo bližšie k zákazníkom, ako z Nitry.

Aké diéty mám kolegovi v tomto prípade vyplatiť? Už mám z toho hlavu ako balón... :(
Náhrada mu patrí za celý deň, podľa zákona o cest.náhradách §13 ods.5 by som mu mala vyplatiť slovenské diéty... či?
Matematicky by mi to tak vychádzalo, ale kolega sa dožaduje Českých diét...

Citovanie paragrafu 13:
(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).


ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ REAKCIU!!!
Chobot
11.10.12,09:55
Ahojte, mám taký problém s vyplatením a správnym určením cestovných náhrad:

kolega bol vyslaný na pracovnú cestu, kedy z firmy v Nitre odišiel do Žiliny zaúčať nového obchodného zástupcu pre Českú republiku. V Žiline dva týždne prespával a zároveň denne chodili s novým dealerom do Čiech. Jednotlivé dni boli cca 7-8-9 hodín v ČR a zbytok na Slovensku.
Tento systém sme zvolili kvôli tomu, lebo nový obchodný zástupca mal trvalý pobyt v Žiline a odtiaľ to aj bolo bližšie k zákazníkom, ako z Nitry.

Aké diéty mám kolegovi v tomto prípade vyplatiť? Už mám z toho hlavu ako balón... :(
Náhrada mu patrí za celý deň, podľa zákona o cest.náhradách §13 ods.5 by som mu mala vyplatiť slovenské diéty... či?
Matematicky by mi to tak vychádzalo, ale kolega sa dožaduje Českých diét...

Citovanie paragrafu 13:
(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).


ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ REAKCIU!!!

Toto ustanovenie sa neaplikuje pri kombinácii tuzemskej a zahraničnej cesty. Platí to len v prípade zahraničnej cesty uskutočnenej v dvoch a viac krajinách (zahraničných). AK bol kolega na pracovnej ceste na SK a medzi tým bol aj v zahraničí, má nárok na tuzemské náhrady aj na zahraničné náhrady v závislosti od hodín strávených na pracovnej ceste v daný deň.

Ak bol teda trvale v Žiline, tak by to mohlo vyzerať takto (vzorový deň):

deň X
00:00 - 08:00 - tuzemská cesta (prechod hranicou SR/ČR 8:00)
8:00 - 17:00 - cesta v zahraničí (prechod hranicou ČR/SR 17:00)
17:00 - 24:00 - tuzemská cesta

V zahraničí strávil 9 hodín - t.j. dostane náhrady za pásmo 6-12 hodín = 300 CZK (ak dávate vreckové, tak aj vreckové treba narátať).

Na SK strávil 15 hodín, takže dostane náhrady za pásmo 12-18 hodín, t.j. 6 EUR.

Takto vypočítaš každý deň a vyplatíš mu náhrady v CZK a v EUR. Ak bude chcieť len eurá, prepočítaš CZK dňom výplaty na eurá.
AlaNR
11.10.12,10:05
Veľmi pekne ĎAKUJEM!

Takto som si to predstavovala predtým, ako som sa začítala do zákona a ten paragraf ma riadne domýlil...
Uľa
15.10.12,12:07
Prosím vás o radu - zamestnanec išiel na SC do USA, pričom deň cestovania bol nasledovný:
00.00-09.25 - Rakúsko - 9,25 hod.
09.25-13.30 - Holandsko - 4,05 hod.
13.30-24.00 - USA - 10,5 hod.
Na akú výšku stravného má nárok za tento deň?
Chobot
15.10.12,14:59
Prosím vás o radu - zamestnanec išiel na SC do USA, pričom deň cestovania bol nasledovný:
00.00-09.25 - Rakúsko - 9,25 hod.
09.25-13.30 - Holandsko - 4,05 hod.
13.30-24.00 - USA - 10,5 hod.
Na akú výšku stravného má nárok za tento deň?

Náhrady podľa krajiny USA, lebo v nich strávil najviac hodín (za čas strávený v krajine sa považuje aj let lietadla).
Uľa
16.10.12,12:12
Čiže má nárok na náhradu za 10,5 hod. čo je 30 USD - časové pásmo 6-12 hod.? ( alebo 60 USD, nakoľko je celý deň v zahraničí?) Ďakujem
Tweety
16.10.12,12:32
Čiže má nárok na náhradu za 10,5 hod. čo je 30 USD - časové pásmo 6-12 hod.? ( alebo 60 USD, nakoľko je celý deň v zahraničí?) Ďakujem
Druhá možnosť je správna.
§13 Zákon o CN
(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.