Tatiana Rybnikárová
11.10.12,11:44
Dobrý deň,chcela by som sa informovať ohľadne prepisu obchodných podielov v s.r.o.Konkrétne - ak jediný spoločník prepisuje, resp. predáva celý obchodný podiel v s.r.o. je povinný predložiť potvrdenie, že nemá nedoplatok voči DÚ. Musí takéto potvrdenie predložiť aj osoba, na ktorú bude obchodný podiel prepísaný? Ak hej, je to potvrdenie, že on ako fyzická osoba nemá nedoplatok alebo sa to týka napr. aj ďalších spoločností, v ktorých je spoločníkom a konateľom? Počula som, že vyšla nejaká nová novela...Ďakujem za každé info :)
Economic
12.10.12,07:19
Prevádzajúci má povinnosť dokladať Súhlas správcu dane. Aj nadobúdateľ Slovák, jedine ak je nadobúdateľ mimo SR, napríklad je z EÚ tak podáva vyhlásenie, že túto povinnosť nemá.

Obaja teda dokladajú prílohy. Vyhláška 291/2012
Tatiana Rybnikárová
12.10.12,08:22
Economic ďakujem Vám za odpoveď. Ešte mám však otázku... Keď je nadobúdateľ napr.spoločníkom aj konateľom v 3 ďalších sro-čkách požaduje sa potvrdenie za každú???
Economic
12.10.12,08:44
Economic ďakujem Vám za odpoveď. Ešte mám však otázku... Keď je nadobúdateľ napr.spoločníkom aj konateľom v 3 ďalších sro-čkách požaduje sa potvrdenie za každú???


Nie. Žiadosť o udelenie súhlasu podáva konkrétny spoločník, so svojim r.č. a bydliskom. DÚ ho posudzuje ako osobu, ktorá ako spoločník v iných môže mať dopad na vydanie súhlasu. Vysvetlím. Ak náhodou jedna z tých spoločností kde pôsobí má nedoplatky na DÚ vyššie ako 170.- Eur, môže sa stať, že ho nedostane.
hornak.ebsr
17.10.12,10:56
Ecomonic možno si to už riešila po 1.10. 2 osobová SROcka, jeden spoločník prepisuje na druhého svoj 50 % podiel (čiže by to nemala byť majorita) priložiť súhlas správcu dane za oboch ale by to malo prejsť aj bez toho ?
Economic
17.10.12,11:34
Ecomonic možno si to už riešila po 1.10. 2 osobová SROcka, jeden spoločník prepisuje na druhého svoj 50 % podiel (čiže by to nemala byť majorita) priložiť súhlas správcu dane za oboch ale by to malo prejsť aj bez toho ?

Súhlas správcu dane netreba, dokladá sa Vyhlásenie v súlade s §-om 105b ods. 9, že nemá povinnosť podľa tohto zákona.
hornak.ebsr
17.10.12,11:35
Aj keď sú obaja slováci ?
Economic
17.10.12,11:38
Aj.
hornak.ebsr
17.10.12,11:41
A ešte keďže : §115 ods. 7 Väčšinovým obchodným podielom sa na účely odsekov 6, 8 a 9 rozumie obchodný podiel, ktorý vzhľadom na pomer hodnoty vkladu spoločníka k výške základného imania spoločnosti spoločníkovi priznáva aspoň polovicu všetkých hlasov alebo obchodný podiel, s ktorým spája aspoň polovicu všetkých hlasov spoločenská zmluva.

Tak predpokladám, že 2500 € z 5000 € je už podľa tohto ods. väčšinový podiel :/ ?
Economic
17.10.12,11:47
áno zdá sa že áno, a hlasovanie majú ako ? Tiež 50 : 50 ?
hornak.ebsr
17.10.12,15:41
Áno 50:50. Takže súhlas doložiť. Ďakujem za spätnú väzbu :)
Economic
19.10.12,07:48
Už aj na stránke finančného riaditeľstva je informácia k vydávaniu súhlasu správcu dane so zápisom do OR.
Nicol00
08.11.12,15:31
Ahojte.
Potrebovala by som pomôcť v jednej veci. Chcela by som urobiť prevod časti obchodného podielu, ale som jediný spoločník a konateľ je niekto iný. Prevod chcem urobiť na úplne nového spoločníka - ale len 1 % z 5 000 €. V zakladacej listine v článku Obchodný podiel mám v bode napísané : "rozdelenie obchodného podielu je možné len pri jeho prevode alebo prechode na dediča alebo právneho nástupcu spoločníka. Na rozdelenie podielu je potrebný súhlas VZ". Podľa toho bodu to môžem alebo nemôžem urobiť ??????? alebo najprv musím zmeniť ten bod napr. v znení :"So súhlasom VZ môže spoločník previesť svoj obchodný podiel alebo jeho časť na tretiu osobu"...... samozrejme všetko by som to urobila prehlásením jediného spoločníka ..... a potom OR .....
Ďakujem
Economic
08.11.12,15:38
Ahojte.
Potrebovala by som pomôcť v jednej veci. Chcela by som urobiť prevod časti obchodného podielu, ale som jediný spoločník a konateľ je niekto iný. Prevod chcem urobiť na úplne nového spoločníka - ale len 1 % z 5 000 €. V zakladacej listine v článku Obchodný podiel mám v bode napísané : "rozdelenie obchodného podielu je možné len pri jeho prevode alebo prechode na dediča alebo právneho nástupcu spoločníka. Na rozdelenie podielu je potrebný súhlas VZ". Podľa toho bodu to môžem alebo nemôžem urobiť ??????? alebo najprv musím zmeniť ten bod napr. v znení :"So súhlasom VZ môže spoločník previesť svoj obchodný podiel alebo jeho časť na tretiu osobu"...... samozrejme všetko by som to urobila prehlásením jediného spoločníka ..... a potom OR .....
Ďakujem

Obchodný podiel (alebo jeho časť) prevádza spoločník a konateľ s tým nemá nič spoločné.
O prevode rozhoduje iba spoločník. Nový spoločník musí mať vklad najmenej vo výške 750.- Eur, menší byť nemôže.
Aj doterajší spoločník a aj nový budú potrebovať Súhlas správcu dane.
VZ sa v tvojom prípade nahrádza rozhodnutím jediného spoločníka
Nicol00
09.11.12,15:38
Ďakujem za radu. Viem, že konateľ s tým nič nemá a rozhoduje spoločník. Len som neporozumela tomu bodu, ale už mi je to jasné. A novú tému som urobila preto, lebo mi to tu blblo a neukazovalo mi to, tak som si myslela, že to nepridalo. Ale ako vidím pridalo. Ešte raz ďakujem.
Economic
09.11.12,15:45
Ďakujem za radu. Viem, že konateľ s tým nič nemá a rozhoduje spoločník. Len som neporozumela tomu bodu, ale už mi je to jasné. A novú tému som urobila preto, lebo mi to tu blblo a neukazovalo mi to, tak som si myslela, že to nepridalo. Ale ako vidím pridalo. Ešte raz ďakujem.

Budem držať palce, daj potom vedieť ako to dopadlo.
Nicol00
10.11.12,10:17
Ďakujem a dúfam, že to bude všetko OK.
4men
16.11.12,08:54
nezabudnúť že správcom dane nie je len DÚ ale aj colný úrad. Takže súhlas na prevod obchodného podielu aj z Colného úradu. Súhlas aj pre osobu prevadzajúceho aj pre nadobúdateľa
zalobaba
16.11.12,09:17
nezabudnúť že správcom dane nie je len DÚ ale aj colný úrad. Takže súhlas na prevod obchodného podielu aj z Colného úradu. Súhlas aj pre osobu prevadzajúceho aj pre nadobúdateľa

trepeš.....prečítaj si iné témy k tejto problematike.....správca dane (DU) predtým, ako vydá súhlas, skúma príp. nedoplatky aj na colnom úrade a tiež v registri postúpených pohľadávok.....
hornak.ebsr
16.11.12,09:41
trepeš.....prečítaj si iné témy k tejto problematike.....správca dane (DU) predtým, ako vydá súhlas, skúma príp. nedoplatky aj na colnom úrade a tiež v registri postúpených pohľadávok.....

:) neplatí pre OS Košice I. a OS Prešov !
zalobaba
16.11.12,09:54
:) neplatí pre OS Košice I. a OS Prešov !

treba sa odvolať a upozorniť ich na interné usmernenie DRSR platné od 01.11.2012 celoplošne pre všetky DU.
hornak.ebsr
16.11.12,09:58
treba sa odvolať a upozorniť ich na interné usmernenie DRSR platné od 01.11.2012 celoplošne pre všetky DU.

To je samozrejmé ale bohužiaľ na východe komunikácia medzi FRSR a OS nefunguje ... Oni si vysvetlili veci po svojom a tak to robia či namietate alebo sa odvolávate.
blavaciko
16.11.12,11:47
nech je to v zakone akokolvek, ja byt sudca a ty ma odkazes na usmernenie DRSR, tak sa ti len vysmejem do ksichtu ;)