Martin2586
11.10.12,14:18
Ahojte Poraďáci,

dostali sme faktúrku z Írska, na ktorej figuruje dátum vystavenia 02.10.2012 a dátum zdaniteľného plnenia 30.09.2012. Logické mi teda pripadá, že by faktúra mala patriť do septembra. Účtovníčka však tvrdí, že ju musíme dať do októbra, lebo oni evidujú podľa vystavenia a vraj aby nám to sedelo v nejakom výkaze s nimi.

Ako to teda je?
Martin2586
11.10.12,12:48
:confused: pomozte prosim
Tweety
11.10.12,12:49
Ahojte Poraďáci,

dostali sme faktúrku z Írska, na ktorej figuruje dátum vystavenia 02.10.2012 a dátum zdaniteľného plnenia 30.09.2012. Logické mi teda pripadá, že by faktúra mala patriť do septembra. Účtovníčka však tvrdí, že ju musíme dať do októbra, lebo oni evidujú podľa vystavenia a vraj aby nám to sedelo v nejakom výkaze s nimi.

Ako to teda je?
Za čo je to faktúra?
Martin2586
11.10.12,13:05
za služby
Martin2586
11.10.12,13:12
prosim, naozaj to potrebujeme surne vediet.
danushka
11.10.12,13:13
...tak je to potom správne...

Pri službe, ktorá je od dane oslobodená z dôvodu, že príjemca má IČ DPH pridelené v inej krajine ako je SR, (fakturácia pre člena EÚ s IČ DPH) pri ktorej prenášame daňovú povinnosť na odberateľa musíme uvádzať do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená (pri kamiónovej preprave to vieme určiť z CMR).
V praxi to znamená, že dátum dodania služby a dátum vyhotovenia faktúry sa nebudú rovnať.

Je to usmernenie pre SK a predpokladám, že to isté platí aj pre Vašeho dodávateľa služby v Írsku. Írsko je členom EÚ.
Martin2586
11.10.12,13:14
cize patri do septembra? a to s tym suhrnnym vykazom plati pre tovar?
Martin2586
11.10.12,13:17
prosim, vie mi dat niekto jednoznacnu odpoved :confused:
optimistka
11.10.12,13:21
znamená to, že ak sa jedná o dodanie služby s dátumom 30.09.2012, samozdanenie urobím v 9/12
do súhrnného výkazu vás nahlási Ír do 3.Q. alebo do 9/12
Martin2586
11.10.12,13:24
Ďakujem
Martin2586
11.10.12,13:25
znamená to, že ak sa jedná o dodanie služby s dátumom 30.09.2012, samozdanenie urobím v 9/12
do súhrnného výkazu vás nahlási Ír do 3.Q. alebo do 9/12

Mozem sa este spytat, kde presne v zakone toto najdem? Nech mam cim argumentovat, ze mam pravdu ja a nie nasa uctovnicka?
danushka
11.10.12,13:40
Martin, keďže paragrafy zákona o DPH naväzujú jedny na druhé, tak v takomto súhrne by to malo Tvojej pani účtovníčke stačiť, len jeden Ti nepostačí. :)

V § 19 ods. 6 zákona o DPH prvá veta znie:
Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vrátane obstarania opakovane alebo čiastkovo dodávaných služieb sa služba obstaraná osobou, ktorá koná vo svojom mene, považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby.

Podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. Obstaraná služba sa považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosťvzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Toto pravidlo sa nepoužije v prípade obstarania služby (jednorazovej, opakovanej, čiastkovej) s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby so sídlom , miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte, ako je členský štát obstarávateľa služby. V takomto prípade sa vznik daňovej povinnosti určí podľa § 19 ods. 2 a 3 zákona o DPH.
optimistka
11.10.12,13:54
pozri § 9 a § 19
s účinnosťou od 01.01.2010 sa menil zákon v tom zmysle, že ak je služby poskytnutá z iného čl. št. alebo tretieho štátu. daňová povinnosť vzniká dńom poskytnutia služby, prijímateľ je povinný ju zdaniť v tomto zdaňovacom období - ked bola služba dodaná, nie keddy bola vystavený fa, v tomto istom zdaňovacom období vzniká aj nárok na odpočítanie zo samozdanenia
kuravesele
12.02.13,07:04
Dobrý deň, potrebovala by som pomôcť kedy a aký dátum uviesť do výkazu DPH a do súhrnného výkazu. Dodávateľ z Nemecka nám fakturoval tovar, dátum vystavenia FA je 30.01.2013 ale dostali sme tento tovar až 4.2.2013. Ja som to dala do 4.2.2013 ale nie som si istá podľa novely paragrafu 19 od 1.1.2013.
Ďakujem
AdamC
22.07.14,05:12
Presne sa pamatam na skolenie DPH v roku 2012, kde bolo uvedene, ze sa musia zharmonizovat datumy, pretoze kazdy v EU si SLUZBY dava do suhrnneho vykazu inak - jeden do obdobia kedy bola faktura vystavena a druhy ked bola sluzba dodana. A vtedy povedala skolitelka, ze je zmena, ze ak sa vystavi faktura 2.10. a datum dodania je 30.9. tak do suhrnneho vykazu to pojde datumom vystavenia faktury - teda 2.10. A ze to preberu vsetky staty do svojej legislativy. Aj sa pamatam ze som to v zakone nasiel, no dnes to hladam a uz to tam neviem najst. Dokonca aj metodicky pokyn z roku 2014 v priklade uvadza, ze takyto pripad by siel do suhrnneho vykazu do septembra. Takze asi sa to zas zmenilo naspat. Len tolko.