belevka
11.10.12,15:56
Manžel (vtedy ešte priateľ) dostal darom od rodičov novostavbu (v podstate holostavbu rodinného domu). Ešte pred svadbou sme zobrali hypotéku, kde som ja uvedená ako dlžník a môj manžel ako solidárny dlžník, ktorý ručí svojou nehnuteľnosťou. Potom sme sa vzali. Touto hypotékou sme dom dostali do obývateľného stavu a postupne dokončujeme ďalej. Chcem sa spýtať ako sa potom rieši BSM, resp. či mám vôbec nejaký právny nárok na majetok, ktorý je v dome. Resp. ak by sa so mnou niečo stalo, tak ako by sa v takomto prípade riešilo dedičské konanie v prospech dieťaťa. ďakujem
Mária27
11.10.12,14:07
Ak je celá nehnuteľnosť v katastri na manžela, môže ti darovať časť do podielového spoluvlastníctva. Inak by sa mohol skolaudovať dom tak, že by časť bola v bezpodielovom spoluvlastníctve, čo sa robieva pri dvojbytovom dome.
Dieťa dedí po rodičoch vždy rovnako. Ak by však mal manžel aj iné deti, dedili by z jeho vlastníctva všetky deti rovnako.
belevka
11.10.12,15:43
Dom bol skolaudovaný a manžel je výhradný vlastník. Mňa to zaujíma z toho pohľadu, že keď by sme chceli spraviť závet, každý za seba, tak ja neviem čo by som tam mohla vôbec uviesť ako môj majetok ...