GabikaR
22.02.06,14:24
Prosim poradte mi, chcem predat novostavbu rodinneho domu a danove urady v tom same nemaju jasno, resp. kazdy z nich mi poradil nieco ine alebo sa odvolavaju na nejake metodiky, ktore nie su beznemu obcanovi pristupne.

Moj problem spociva v tom:
Mam novostavbu rodinneho domu, ktoru som sa rozhodla predat a neviem od kedy sa na mna nevztahuje danova povinnost platenia dane z prijmu.
Skolaudovana stavba bola v marci 2004, trvaly pobyt tam mam od sept. 2004. Keby som vychadzala z § 9 ods. 1 zakona o dani z prijmu, tak som od dane oslobodena po sept. 2006. Avsak ked som volala na jeden nemenovany danovy urad povedali mi, ze som oslobodena po dvoch rokoch od kolaudacie, ale nevedeli mi povedat z coho vychadzali. Tak isto som sa stretla s nazorom, ze rodinny dom nespada pod oslobodenie podla 9 ods. 1 nakolko to nie je ani byt ani obytny dom s najviac dvomi bytmi ale ze sa nan vzahuje ustanovenie § 9 ods. 2., cize ho mozem predat az po piatich rokoch od nadobudnutia.
Prosim poradte mi, uz som z toho naozaj zufala, ale hlavne :mad: na nekompetentnych uradnikov, ktori za nase peniaze sedia na teplych uradnickych miesteckach ale nedokazu si nastudovat ani zakladne veci zo svojej prace. Dakujem
Milan Benka
22.02.06,13:34
Keby som vychadzala z § 9 ods. 1 zakona o dani z prijmu, tak som od dane oslobodena po sept. 2006.
Áno.
svojar
22.02.06,14:13
Súhlasím s Benkou, že na oslobodenie od dane sa bude vztahovať termín september 2006. Dátum kolaudácie by sa dal použiť iba v prípade podľa § 9 odst 1 b), ako dátum nadobudnutia, ale tam je zasa doba 5 rokov.
Evanka
22.02.06,14:20
Súhlasím s Benkou, že na oslobodenie od dane sa bude vztahovať termín september 2006. Dátum kolaudácie by sa dal použiť iba v prípade podľa § 9 odst 1 b), ako dátum nadobudnutia, ale tam je zasa doba 5 rokov.
Tiež mám ten istý názor
Oslobodenie od dane z príjmu predaja spomínanej nehnuteľnosti sa vzťahuje na daňovníka,
ak tam má trvalý pobyt pred predajom najmenej 2 roky (podľa § 9 ods 1 a), alebo
po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia (podľa § 9 ods 1 b)