shelley
12.10.12,05:50
Dobrý deň, som ZŤP a poberám plný invalidný dôchodok. ( mám priznaných 74% ). Chcela by som poradiť, že keby som začala podnikať, aké by som platila minimálne odvody do sociálnej aj zdravotnej poisťovne.

a aká bude minimálna výška prvý rok podnikania a aká bude minimalna výška dalšie roky.


Poprosím napísať presnú sumu, nepíšte mi odkazy kde čo nájdem, nakoľko som sa snažila si to študovať aj sama, ale je to zložité a mala som chaos z toho. Vopred veľmi pekne dakujem !
Xanti
12.10.12,04:23
Dobrý deň, som ZŤP a poberám plný invalidný dôchodok. ( mám priznaných 74% ). Chcela by som poradiť, že keby som začala podnikať, aké by som platila minimálne odvody do sociálnej aj zdravotnej poisťovne.

a aká bude minimálna výška prvý rok podnikania a aká bude minimalna výška dalšie roky.


Poprosím napísať presnú sumu, Presná suma sa nedá nikdy napísať .. nakoľko sa vždy k 1.1. poprípade k 30.06. alebo k 30.09. mení. nepíšte mi odkazy kde čo nájdem, nakoľko som sa snažila si to študovať aj sama, ale je to zložité a mala som chaos z toho. Vopred veľmi pekne dakujem !

ZP ... 7% z VZ ( vymeriavací základ ) ... tento rok je VZ 339,89 €
SP... 33,15% z VZ ... tento rok je VZ 339,89 €

ZP sa platí od začiatku, a SP sa platí resp. neplatí po podaní prvého daňového priznania. Odvody do SP ovplyvňujú tržby SZCO, ked prekročí zákonom stanovenú hranicu príjmov (táto sa tiež každý rok mení) tak sa stáva povinným platcom od 30.6. alebo od 30.9. - tento termín záleží od podania DP, či je podané včas alebo je odklad oznámený na DU.
Mila123
12.10.12,04:28
Gabi, si dobrá.....mne sa nechcelo vypisovať fondy, je tu X príspevkov na túto tému, iba listovať a čítať je potrebné.....
Xanti
12.10.12,04:56
No čo človek narobí, keď nevie nájsť základné údaje. Je iné ak niečomu nerozumie a sa spýta konkretne čo to znamená. No nie? :D
shelley
12.10.12,06:08
dakujem - fuuu to je strašne veľa, kedže príjem budem mať veľmi malý .. a aj ked mám plný invalidný platím odvody do zdr. poisťovne ? / viem že 7 % je len polovica ale myslela som, že budem oslobodená, kedže z dochodku sa mi platí )
Xanti
12.10.12,06:13
Prvý rok si môžeš určiť preddavky vo výške 0 eur do ZP, ale treba rátať potom s nedoplatkom na ZP podľa príjmu pri RZZP. Pri nizkom príjme sa potom odvody do SP neplatia ale to záleží od príjmu.
Mila123
12.10.12,06:17
dakujem - fuuu to je strašne veľa, kedže príjem budem mať veľmi malý .. a aj ked mám plný invalidný platím odvody do zdr. poisťovne ? / viem že 7 % je len polovica ale myslela som, že budem oslobodená, kedže z dochodku sa mi platí )
z dôchodku sa ti predsa nezráža zdravotné poistenie, iba ti prispieva štát na ZP....ak začneš podnikať bude mať ZP možno 2x platené poistenie (záleží od ZD podľa DP)
veronikasad
12.10.12,06:19
dakujem - fuuu to je strašne veľa, kedže príjem budem mať veľmi malý .. a aj ked mám plný invalidný platím odvody do zdr. poisťovne ? / viem že 7 % je len polovica ale myslela som, že budem oslobodená, kedže z dochodku sa mi platí )
Keď si budeš vybavovať živnosť, nezaškrtávaj aby za teba ŽU vybavil prihlášku do zdr.poisťovne. Choď do ZP osobne a tak ako napísala Xanti, urči si vymeriavací základ nula.

Predpokladám, že si ZP oznámila, že si poberatelom ID.