andrea_mar
12.10.12,08:11
Ahojte,
potrebovala by som poradiť ohľadom účtovania nájomných bytov cez úver zo ŠFRB. Ako účtovať nájomné, energie, fond opráv, aké rozpočtové položky a iné s tým súvisiace nevyhnutné veci. Čo s fondom opráv? Je to mimorozpočtová položka alebo prechádza cez rozpočet oklasifikovaním EK? Ďakujem veľmi pekne
msa
12.10.12,06:28
u nás si platia energie sami. Nami vyrátaná suma nájomného sa skladá z nájmu a zo zálohy na vodné stočné. Nájom ide na položku 212003 a zálohy účtujem len cez 324 a vyúčtuvávam 1x za rok. Fond opráv tvoríme raz ročne vo výške stanovenej zákonom, z obstarávacej hodnoty bytov. Nájom by ti mal pokryť výšku FO + splátky ŠFRB a nejaké režijné náklady , ktoré vy na to vynakladáte.
andrea_mar
23.10.12,08:11
Ahoj msa, ďakujem za odpoveď, ale nerozumiem. Fond opráv tvoríte Vy. To znamená z obecných/mestských peňazí? Nemali by si fond opráv tvoriť nájomníci v mesačných splátkach? Ako potom účtuješ fond opráv? Ďakujem
msa
23.10.12,11:15
takto, my sme okrem úveru zo ŠFRB dostali aj dotáciu z MV a teda sa musíme riadiť zákonom č. 443/2010, kde podľa § 18 ods. 2 tvorí fond opráv vlastník bytov. Takže záleží, či ste dostali dotáciu alebo nie,a treba sa odvíjať od toho. Ja som to robila tiež tak, že som ho tvorila mesačne z príspevku od nájomníkov, ale v mojom prípade to nebolo správne, tak som to musela opraviť.
andrea_mar
10.01.13,06:18
A prosím Ťa, ako potom účtuješ túto tvorbu fondu opráv? Len v rámci analytiky osobitný účet a bez rozpočtovej skladby? A potom ak sa čerpe, tak tiež len úhrada faktúry bez rozpočtovej skladby? Ďakujem veľmi pekne. Neviem to účtovanie fondu opráv.
msa
10.01.13,06:38
Mám vytvorený samostatný účet, kde prevediem každý rok tvorbu.Ak si k 31.12.2012 nepreviedla, mala by si to mať aspoň analyticky odčlenené. My sme ešte nečerpali, ale od roku 2013 bude rozpočtované už všetko , takže určite tam budú musieť byť položky. Inak neviem odkiaľ si, ale chystá sa prednáška na túto tému v RVC Martin.
andrea_mar
17.01.13,08:19
Mám aj samostatný analytický účet, aj samostatný bankový účet. Len neviem, keď robím prevod medzi účtami, či to mám zapojiť do rozpočtu cez nejakú rozpočtovú položku alebo nie, či sa tvorba fondu opráv zapája do bežných príjmov alebo to ide bez rozpočtovej skladby.