Pukluš
12.10.12,10:18
Dobrý deň, SZČO dostal z úradu práce príspevok na začatie podnikania, teraz dostal výhodnú ponuku na pracovnú zmluvu. Ak pozastaví živnosť bude musieť vrátiť časť príspevku, ktorý dostal na podnikanie alebo nie? Ďakujem
jacekova
12.10.12,08:31
bolo by fajn prečítať si zmluvu, ktorú SZČO spísal s UPSVaR
Pukluš
12.10.12,08:33
O prerušení živnosti tam nie je nič, len o zrušení, že vtedy sa musí vrátiť. Takže ja som to pochopila, že môže prerušiť a nebude musieť nič vracať.
ekopo
12.10.12,08:36
dôvod na pozastavenie živnosti je PZ? veď živnosť môže byť aktívna------
Pukluš
12.10.12,08:42
Veď môže byť aktívna, ale keby ju pozastavil nemusí platiť odvody a vracať príspevok na úrad práce a keby zrušil, tak musí vrátiť časť príspevku.....Potrebujem zistiť, čo je výhodnejšie, či pozastaviť alebo nie....
jacekova
12.10.12,08:50
ale veď ak sa súčastne zamestná, odvody zo zamestnania bude platiť zamestnávateľ a zo živnosti sa do sociálky platiť nebudú. treba platiť do ZP preddavky,ale ak SZČO nebude mať žiadne príjmy, tak sa mu to v RZZP vráti.
Aankaa
12.10.12,08:54
Veď môže byť aktívna, ale keby ju pozastavil nemusí platiť odvody a vracať príspevok na úrad práce a keby zrušil, tak musí vrátiť časť príspevku.....Potrebujem zistiť, čo je výhodnejšie, či pozastaviť alebo nie....

Pozastaviť živnosť na pol roka /nezabudnúť vrátiť DIČ kartičku na DÚ do 30 dní/. Zamestnať sa, a za tých 6 mesiacov sa uvidí, či sa k živnosti vráti, alebo nie.
a) Potom ju môže celkom zrušiť, ale časť peňazí vrátiť musí.
b) Alebo podrží živnosť do konca doby uvedenej v zmluve s ÚP, platiť zdravotné odvody a nebude musieť adekvátnu časť vrátiť. Samozrejme treba mať vydokladované všetky peniaze na čo boli použité, a či boli použité v súlade so schváleným projektom.
Mila123
12.10.12,08:54
ale veď ak sa súčastne zamestná, odvody zo zamestnania bude platiť zamestnávateľ a zo živnosti sa do sociálky platiť nebudú. treba platiť do ZP preddavky,ale ak SZČO nebude mať žiadne príjmy, tak sa mu to v RZZP vráti.
alebo ísť na ZP a urobiť zmenu......
pretože z preddavkov mu ZP po RZZP zrazí 19% zrážkovú daň
Pukluš
12.10.12,09:03
Ďakujem Vám všetkým za rýchle odpovede. Môj názor je, že by ju mal nechať aktívnu, ale chceli sme sa ešte v tom uistiť.
Aankaa
12.10.12,09:13
ešte doplník, že doba platnosti zmluvy sa automaticky predlžuje o čas pozastavenia živnosti.
ewita888
12.10.12,10:31
Jasné, že ju treba nechať aktívnu.. Odvody do ZP predsa platí z dotácie a lepšie je platiť odvody/ktoré sa možno pri ročnom zúčtovaní vrátia/, ako tie eurá vrátiť úradu práce..
Viba
27.02.13,09:57
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu
Podnikateľ má pozastavenú živnosť od 1.3.2012 do 28.2.2015 (3 roky). Robím mu teraz DP za rok 2012. V krátkodobom majetku má majetok (počítač a mobil) v hodnote 749 Eur. Zvyšuje sa základ dane o túto sumu v DP ak má živnosť pozastavenú?
Tiež mu bol poskytnutý príspevok u ÚP, ktorý v priebehu dvoch rokov nestihol vyčerpať - teda musel ho vrátiť. Ako sa správne účtuje vrátenie príspevku z ÚP. (Dúfam, že ho vrátil, nedal mi žiaden doklad a nemôžem sa mu dovolať. Čo robiť v prípade, ak ho nevrátil
Ďakujem.
Katy a R
27.02.13,10:01
Tak načo mu robíš DP - keď ti nedal potrebné doklady, ani nevieš, či vrátil, alebo nie ???
Viba
27.02.13,10:50
Takže dotáciu nevrátil. Čo s tým mám urobiť????
Ďakujem za odpovede
Viba
27.02.13,13:36
Nevie mi niekto poradiť, čo mám urobiť s nevyčerpanou nevrátenou dotáciou po dvoch rokoch ak podnikateľ prerušil živnosť na 3 roky??
Ďakujem