angels88
12.10.12,13:26
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať či bolo v poriadku hlasovanie ohľadom upratovania spoločných priestoroch. Vo vchode je 18 bytov a za zabezpečenie upratovania spoločných priestorov bolo 10 bytov. V bytovom dome , ktorý má štyri vchody sa hlasovalo len v jednom vchode kde odsúhlasila upratovanie nadpolovičná väčšina. Ostatné byty súhlasia z pôvodným stavom upratovania. Je to podľa predpisov, nič sa tým neporuší ?
svojar
12.10.12,17:33
Nejasná otázka - byty x vchody
angels88
12.10.12,18:01
Bytový dom má štyri vchody po 18 bytov spolu 72 bytov, ale len v jednom vchode sa hlasovalo za zabezpečenie upratovania, ostatne vchody si chcú upratovať sami. V tom vchode bolo z 18 bytov 10 za zabezpečenie upratovania.
svojar
12.10.12,18:07
Keď nemajú vchody nič spoločné - prepojenie, tak nech si ten "lenivý", alebo "majetný" vchod platí upratovačku zo svojich individuálnych financií - "keš" .
Ale keď bol pomer 10:8 - určite sa aj z tých prehlasovaných vo vchode bude niekto brániť a vzhľadom na celkový dom určite mu bude dané za pravdu.
Takže vykasať rukávy a upratujte si aj naďalej sami, nikomu nič neodpadne, len zvýši svoju fyzičku a nebude musieť platiť hodinu vo fitnes.
Brat Sito podpor ma, keď so sa tak dlho neozýval.
svojar
12.10.12,18:32
V akom čase sa teraz zobrazuje posledný príspevok. Toto píšem v 21,32 a som zvedavý čo sa zobrazí. mimotemy
svojar
12.10.12,18:35
Už som tu dlho nebol - je to vidno. Sme svetoví - čas je GMT. Naozaj bol som zvedavý - nechcem si zvyšovať počet príspevkov. Aj Mária 27 sa divila, že ešte žijem.
PASKOV
13.10.12,01:44
Úklid v společných místech v BD je problém.

Máme placené uklízečky v BD - které osobně znám a
většina je spokojená.
nunenko
13.10.12,04:17
To akože na vchodovej schôdzi vlastníkov bytov ste si to odhlasovali?
xtriadax
13.10.12,08:43
keď si to odsúhlasil jeden vchod a ostatné tri s tým nesúhlasia nech si to platia zo svojich "keš" a nie zo spoločných. Urobiť spoločnú schôdzu a tam dať o tom hlasovať všetkým. Keď ostatné tri vchody nesúhlasia tak ich určite prehlasujete :D
verkaz
13.10.12,08:56
Tiež sa prikláňam k tomu, že ten vchod by sa mal na upratovačku poskladať.
Keď bude vo vchode stále upratané, možno sa časom pripoja aj druhé vchody a potom nebude problém to platiť zo spoločných financií.
Určite aj v ostatných vchodoch sa nájdu vlastníci alebo nájomníci, ktorí neupratujú.
U nás to bolo obdobne, že niektorí chcú upratovačku, druhí za to nechcú platiť. Nakoniec sme to vyriešili tak, že každý upratuje sám. Ak do soboty nie je upratané, vhodí sa mu do schránky upozornenie. Ak ani na toto nereaguje v pondelok ráno za odplatu uprace niekto iný. Tomuto sa za to zaplatí 2,50 € a vo vyúčtovaní sa tomu, kto neupratuje táto suma zrazí. Tak isto to je s odpratávaním snehu, len tam je poplatok 3,00 €.
xtriadax
13.10.12,09:10
Tiež sa prikláňam k tomu, že ten vchod by sa mal na upratovačku poskladať.
Keď bude vo vchode stále upratané, možno sa časom pripoja aj druhé vchody a potom nebude problém to platiť zo spoločných financií.
Určite aj v ostatných vchodoch sa nájdu vlastníci alebo nájomníci, ktorí neupratujú.
U nás to bolo obdobne, že niektorí chcú upratovačku, druhí za to nechcú platiť. Nakoniec sme to vyriešili tak, že každý upratuje sám. Ak do soboty nie je upratané, vhodí sa mu do schránky upozornenie. Ak ani na toto nereaguje v pondelok ráno za odplatu uprace niekto iný. Tomuto sa za to zaplatí 2,50 € a vo vyúčtovaní sa tomu, kto neupratuje táto suma zrazí. Tak isto to je s odpratávaním snehu, len tam je poplatok 3,00 €.

U nás sa prihlásila sama jedna pani z bytovky že keď sa niekomu nechce upratať tak uprace ona za poplatok. Prečo by sa to malo platiť zo spoločných? keď je niekto lenivý a nechce sa mu upratať. Nie každý má na to aby si platil upratovačku. Pre niekoho je dobré každé ušetrené euro ;) . A spoločné peniaze viem lepšie využiť ako na nejakú upratovačku.
angels88
13.10.12,15:05
Hlasovanie prebehlo na nástenke, kde sa mali vlastníci bytov vyjadriť, či súhlasia, alebo nesúhlasia so zabezpečením upratovania. 10 z 18 bolo za zabezpečenie upratovania, ostatných 8 sa nevyjadrilo. Upratovanie by sa hradilo navýšením o 3,-Eurá do platobného výmeru v tom jednom vchode v ktorom prebehlo hlasovanie. Tým že v tom vchode to odsúhlasila nadpolovičná väčšina, môže sa od nového mesiaca začať upratovať, bolo hlasovanie platné ?
nunenko
13.10.12,15:36
Hlasovanie záväzné pre všetkých vlastníkov teda neprebehlo. Nič, iba svojvôľa správcu a väčšiny vo vchode to nie je. Môj názor je, že sa mala zvolať schôdza, ktorá by mala jediný bod a to upratovanie vo vašom vchode.
Schôdzi by sa nemal dôvod nikto iný zúčastňovať. A teda by sa po hodine mohlo odhlasovať nadpolovičnou väčšinou upratovanie.
A potom ešte taká maličkosť, prečo by mali tí prehlasovaní súhlasiť s výberom z jednej ponuky? Bez výberu z viacerých cenových ponúk.
Férový postup podľa mňa je ten, že kto chce upratuje sám, kto nechce upratovať nech si službu platí.
angels88
13.10.12,15:43
V tom vchode je ale problém ten, že niektorí nechcú ani upratovať a ani platiť. Preto tí čo aj upratujú navrhli hlasovanie, že by to upratovala jedna pani zo vchodu aby mali poriadok.
sito
14.10.12,09:28
Keď nemajú vchody nič spoločné - prepojenie, tak nech si ten "lenivý", alebo "majetný" vchod platí upratovačku zo svojich individuálnych financií - "keš" .
Ale keď bol pomer 10:8 - určite sa aj z tých prehlasovaných vo vchode bude niekto brániť a vzhľadom na celkový dom určite mu bude dané za pravdu.
Takže vykasať rukávy a upratujte si aj naďalej sami, nikomu nič neodpadne, len zvýši svoju fyzičku a nebude musieť platiť hodinu vo fitnes.
Brat Sito podpor ma, keď so sa tak dlho neozýval.

Jaro, prejem peknú, príjemnú nedeľu. Ďakujem!!! Potešilo.

No isto Ťa podporím. Vieš, každý máme svoju, svoje. Ale my v bytovkách, panelákoch bytových domoch máme aj spoločné, nie všetko.

No zmenil sa troška zákon, niekde v mojom nútri som proti, ale v konečnom dôsledku súhlasím. Jedná sa hlavne o tvorbu FOaÚ, že len podľa m2 sa tvorí a plus 25 % balkóna, lodžie, terasy. Len 25 %, kravina, 100 %, aj to nestačí na ich generálnu opravu.

A prečo? V niektorých domoch využila väčšina vlastníkov vo viac izbových bytoch, aby sa prispievalo do FO, nie podľa m2, ale rovnakou čiastkou na byt. Ak nechceli menšie byty platiť rovnako, museli sa obrátiť na súd. Výsledok zmeny, neistý.

Na čosi to bolo dobré, v dome si mohli odsúhlasiť vchodové FO, s ktorých sa uhrádzali dohodnuté veci vo jednotlivých vchodoch. Napríklad, keď si vo vchode za rok tri krát rozbili sklo na dverách vchodu, tri krát si ho zaplatili vlastníci bývajúci vlastníci v tom vchode, nie všetci vlastníci v dome sa na tom podieľali. To malo zostať, ale ... zákon schvaľujú väčšinou takí ľudia, ktorí v bytovkách nebývajú. A šak čo, oni netrpia, neplatia, berú.

Čo sa týka spoločných priestoroch a ich upratovania. No každý by si mal upratať vo svojej hlave, aby sa mohol vyjadriť k návrhom na spoločne zabezpečenie ich čistoty, ak nechcú bývať ako na LUNIKU.

Tu sú dve možnosti, základné. Prvá: Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy. Takže sa môžu dohodnúť, že prevádzka a údržba spoločných priestorov sa bude financovať cez FOaÚ. Čo v tejto dobe bude drahšie, štát si pýta dane a má málo, aj odvody na dôchodok a zdravie vraj treba. A keď pôjedem, pôdješ, pôjdú k lekárovi aj to pocítime?

Druhá možnosť. Služby, služba, a záloha na službu. A v podstate ten istý dopad zo strany štátu, teda nás, nie úradníkov. Len spôsob rozpočítania nákladov za upratovanie na jednotlivé byty sa dá aj inak ako podľa podlahovej plochy bytov, na byt, na osobu, na osobomesiace.

Tretia je tiež v domoch využívaná, a dosť. Že byty sa striedajú v týždňových intervaloch pri zabezpečení čistoty. To je ten najlacnejší spôsob pre dom, vchod. Ale tiež má svoje úskalia. Niekto ten týždeň nespraví, nezabezpečí údržbu čistoty spoločných priestorov a odstrániť nedostatky, špinu za predošlý týždeň musí nasledujúci vlastník.

Jasné, je vecou toho, komu sa nechce osobne upratovať v uvedenom termíne spoločné priestory,
ako si to zabezpečí a za čo!

Ale, ak niekto nechce, neuprace, a nechce ani nasledujúci vlastník, tak potom môže dom zástupca domu, zabezpečiť vykonanie očistenia spoločných priestorov externou službou a náklady dať uhradiť vlastníkovi, ktorý nevykoná očistenie spoločných priestorov v uvedenom termíne. Ale zasa sme tu my, štát!

Ešte by bola možnosť, že vlastníkovi by sa naúčtovala, započítala služba v ročnom vyúčtovaní a previedla sa do FOaÚ, ale to si tie štátne ?urvy zasa zabezpečili, že vraj je to príjem, zisk, ktorí je treba zdaniť a aj odvody uhradiť. Komu? Nám!

Jaro, takže každý si musí upratať najprv v tej svojej hlave. A je jedno či ten človek žije v našom dome, vašom dome, alebo v ktoromkoľvek inom dome. Musí si uvedomiť, že najprv sa dostane do domu, až potom do svojho priestoru v dome, bytu. Ak nie, tak je to bezproblémový človek, pre dom problémový, ak si neplní svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona, zmluvy o správe domu a dobrých mravov.

Ale čo už, však sme ľudia, alebo aj, niektorí, ?u...

Čo už, aj to je názor, môj!

:);)
svojar
14.10.12,10:47
Sitko, zákon je zákon.
Ale učite budeš súhlaiť s tým, že dohoda rozumných ľudí je nad zákon.
Však proti súčasnému zneniu zákona .. podal ústavnú sťažnosť aj "ombudsman". /ÚS ju prijal 14. 3. 2012./
Vlastníci bytov by mali mať 100% právo rozhodnúť čo ako v dome a komu za to budú platiť.
A určite nie zdravotné a sociálne odvody štátu, keď sa o to za pár € bude dakto starať.
sito
14.10.12,11:06
Moja zásada, a aj tvrdenie je, že vlastníci, spoluvlastníci domu sú zákon, ak sa ich 100 % na 100 % dohodne, až potom je ten napísaný, a až vtedy, keď sa nedohodnú.

Kandráč býva v bytovke, alebo len počul, že aj sú?

Súhlasím s tými 100 %, ale, aby to malo ja logiku, a nebo zákon zneužívaný väčšinou.

Ale ich to nezaujíma, ako to bude, ale ako to chcú, a koľko potrebujú do kasy.



http://www.youtube.com/watch?v=52IHcyGshWk
angels88
16.10.12,13:07
Stále som sa z odpovedí nedozvedel, či to je v poriadku odhlasované alebo nie. Koľko vlastníkov z 18 bytov vo vchode musí súhlasiť aby to bolo odhlasované.
xtriadax
16.10.12,13:12
schôdza nebola tak ste to nemohli odhlasovať. Myslím že až po schôdzi keď ste nemohli hlasovať môžeš zbierať podpisy. A keď zbieraš podpisy musíš mať podpis od každého a tam napísané či súhlasí alebo nie. Ak nemáš tak to je neplatné
sito
16.10.12,13:20
Vchod je v dome, tak to musia všetci vlastníci v dome, rozhodnúť!

Čo ak v jednom vchode sa dohodnú na tom, že každý vlastník jeden týždeň za svoje.

V druhom, že si zaplatia upratovačku každý týždeň na drevo.

A v tretom, že zo spoločného FoaÚ?

Chcel by som bývať v tretom, ak ostatné dva nemajú námietky.

Teória je teória.

Čo je zákon?

A aké sú praktiky v domoch?