charles91
12.10.12,14:10
Dobrý deň,
prezrel som si všetke odkazy,pripady, a stranky na internete, ale odpoved som nenasiel.
Chcem sa spýtať ci mam nárok na socialne štipendium na VŠ, ked moji rodicia od septembra nepracujú, (otec prestal pracovať v marci, mama prestala pracovať 31.8 toho roku) avsak poberaju obaja starobný dochodok.

Starobný dochodok mama pobera cca druhý rok a otec tretí. Kedže im vysiel malý starobný dochodok, museli popri tomu pracovať. Okrem mna v spolocnej domacnosti je este brat (16. rokov, chodi na strednu školu). Ja som v 3 ročníku, na VŠ.

Na študijnom mi povedali, ze to by som musel dokladovať prijem aj za min. rok, co by som na stipendium mohol zabudnuť, pretoze rodicia este pracovali.

Na internete som nasiel ze ak rodicom priznaju dôchodok, a daju cestne prehlasenie ze 3 mesiace nemali iny prijem tak sa prijmy za min. rok neposudzuju. (avsak moji rodicia poberaju dochodok už dlhsie)

Rodicia, ktorý stratili prácu, davaju potvrdenie z uradu práce.

Chcem sa spýtať ci existuje aj pre mna taka možnosť, aby sa mi bral do uvahy aktualny stav, a nie príjem za min. rok.

Za akekolvek informácie dakujem.
Mila123
12.10.12,13:54
skús si niečo nájsť na http://studentskefinancie.sk/
charles91
12.10.12,14:35
Hladal som, ale situácia, ktorá by sedela na mna tam nie je. A poradna im nefunguje.
Mila123
12.10.12,14:40
čo ma napadlo.....ak by si si dal žiadosť v januári 2013, z kt. roku sa berie príjem? skús takto....
charles91
12.10.12,14:52
Rozmyslal som aj takto,berie sa príjem za rok 2012, avsak kedže otec prestal robiť v apríli, mama v septembri, + ich dochodky tak by mi stale štipendium nepriznali.

V každom pripade (ako som spominal, ak napr. rodicia by prepustili, alebo zacal by poberat dochodok toho roku, alebo dokonca by bol rodic 4 mesiace na PN ke, tak vždy sa berie aktualny stav), tak neviem preco sa moj aktuálny stav neda posudzovať :(
Mila123
12.10.12,15:58
charles91
13.10.12,07:14
Ďakujem, aj ked sa tam spomina ze ak ze
"v priebehu kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa posudzuje nárok na sociálne štipendium, alebo v priebehu kalendárneho roka, v ktorom sa posudzuje nárok na sociálne štipendium, začala poberať starobný dôchodok,"
čiže to moj pripad nie je, kedže moji rodicia poberali dôchodok skor. Moj prípad som tam nenasiel ani spomenutý, ani nikde kde by som sa mohol zaradiť.
paaataaa
13.10.12,17:24
Nerozhoduje to, ako dlho rodičia berú dôchodok, ale kedy naposledy aj pracovali, teda mali iný príjem okrem tohto dôchodku. Otec za posledné tri mesiace poberá len dôchodok a nepracuje, že? Tak u neho sa považuje za príjem len ten dôchodok. Mama robila do augusta, tak musíš počkať 3 mesiace a potom si daj žiadosť, ku ktorej doložíš aj čestné prehlásenie rodičov, že okrem dôchodku nemali za posledné 3 mesiace žiadne iné príjmy. V tomto prípade nebudú skúmať príjmy za minulý rok :) A ty ako študent, ak nemáš viac ako 25 rokov, môžeš mesačne zarobiť niečo málo vyše 200 eur. Tuším, že je to 1,2 násobok životného minima pre dospelého človeka :)
demeter
19.10.12,11:33
Chcem sa spýtať ak vysokoškolák poberá štipendium, a nedokončil by ročnik ,musi štipendium vrátiť.
Mila123
19.10.12,13:12
Chcem sa spýtať ak vysokoškolák poberá štipendium, a nedokončil by ročnik ,musi štipendium vrátiť.
podľa môjho názoru nemusíš vrátiť...ale ak by si napr. ročník opakoval, už nedostaneš žiadne štipendium.....
charles91
20.10.12,07:29
paaataaa dakujem za odpoved,

este mam jednu otázku, kedze moj otec je po mozgovej prihode, potrebuje opateru, tak mama si chce vybaviť na nho opatrovatelské.
Chcem sa spýtať ci sa to tiež zaratáva do prijmu.
paaataaa
23.10.12,06:42
(14) Ak spoločne posudzovanou osobou je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím,9b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-102#f6445378) od rozhodujúceho príjmu sa za každú takú osobu odpočíta jedna štvrtina sumy životného minima plnoletej fyzickej osoby.4) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-102#f6445371)(15) Ak spoločne posudzovanou osobou je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím9b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-102#f6445378) alebo osoba vykonávajúca celodenné, osobné a riadne opatrovanie ťažko zdravotne postihnutej osoby, do ich príjmu sa nezapočítavajú peňažné príspevky a peňažný príspevok za opatrovanie poskytované ako kompenzácia na prekonanie alebo zmiernenie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia podľa osobitného predpisu.9c) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-102#f6445379)

Toto je z vyhlášky o priznávaní soc.štipendií na VŠ
charles91
28.10.12,12:03
Ďakujem pekne, veľmi mi to pomohlo.
Ale predsa mam ešte jednu otázku.
Ak mama prestala pracovať v auguste (31.8) avšak v septembri mala posledu vyplatu (za august) + odchodne a preplatene dovolenky.
Teda september mam pocitať ako mesiac ktorý mala prijem, alebo nemam.
(v zakone je, že 3 mes. nesmie mať prijem)
Za odpoveď vopred ďakujem viem že by som to mal adresovať na študijne, ale tam je dosť velka neochota tak si to musim zistovať sam.
paaataaa
28.10.12,20:55
tak nie som si istá, ale ten príjem mala v septembri, takže potom od októbra treba rátať tie tri mesiace....
demeter
03.11.12,14:20
Chcem sa spýtať ako sa vypláca štipendium,či mesiac dozadu alebo mesiac dopredu.Ďakujem!!!
paaataaa
03.11.12,18:01
Chcem sa spýtať ako sa vypláca štipendium,či mesiac dozadu alebo mesiac dopredu.Ďakujem!!!

ani, ani....vždy sa vypláca v daný mesiac...teda napr. za december v decembri...ale zase platí to až od právoplatného rozhodnutia....málokto dostane štipko v speptembri alebo aj v októbri....trvá to, kým to tetušky na študijnom vybavia všetko :)
demeter
05.11.12,16:00
Chcem sa ešte spýtať,kedy ma študent nárok na plné štipendium,pri akom zárobku rodičov.
Mila123
05.11.12,16:02
Chcem sa ešte spýtať,kedy ma študent nárok na plné štipendium,pri akom zárobku rodičov.
záleží od viacerých faktorov.....
koľko je spoločne posudzovaných osôb......
či jeden , alebo obaja rodičia sú ešte stále v tom zamestnaní pri podaní žiadosti ako v minulom roku (z toho sa zvyčajne berie príjem)......atď......