berinko3
12.10.12,15:21
Dobrý den prajem... chcel by som sa spýtať ohľadom socialneho štipendia.... po novom sa sám posudzujem vtedy ak som mal zárobok v roku 2011 vyšší ako 12 násobok životného minima tj cca 2400€ .... ja som pred rokom bol na ťažkej 3 mesačnej brigade na dohodu na ktorej som zarobil cez 2400 eur.... na študijnom mi vraveli že to potrebujem dokladovať od zamestnavatela.... je na to nejake špecialne tlačivo pre zamestnavatela? alebo je to to ročné zúčtovanie preddavkov na dan z prímu fizickej osoby zo závislej činnosti za rok 2011? jja som danove priznanie nepodaval lebo som pracoval na dohodu.... Ci co si mam od zamestnavatela vypytať... ake potvrdenie?
Pomožte mi prosím Vás
Vopred Dakujem
S pozdravom
veronikasad
12.10.12,13:26
Začnem odpoveďou mimo témy - Tvoj príjem prekročil 1/2 nezd.časti základu dane. Ak si nepožiadal zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane, bol si povinný podať daňové priznanie. Za nepodanie DP v termíne do 31.3.2012 ti hrozí pokuta od správcu dane, ale na druhej strane dostaneš späť vrátenú daň (príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou).

K žiadosti o štipendium potom priložíš výpis z daňového priznania, ktorý ti vydá na tento účel (bez poplatkov) daňový úrad.
Mila123
12.10.12,13:44
doplním.....ak ti zamestnávateľ urobil RZD, ten ti zadarmo vydá RZD.......
berinko3
14.10.12,08:58
Pozdravujem....Moj príjem prekročil 1/2 nezd.časti základu dane... čo to znamena? .... že ked som tolko zarobil tak musim podať danove priznanie alebo čo? niesom živnostnik iba študent..... zamestnavateľ mi vyda RZD aj v prípade ked som bol u neho zamestnany na dohodu?
berinko3
14.10.12,08:59
Velmi pekne dakujem za rady.....
veronikasad
14.10.12,08:59
Pozdravujem....Moj príjem prekročil 1/2 nezd.časti základu dane... čo to znamena? .... že ked som tolko zarobil tak musim podať danove priznanie alebo čo? niesom živnostnik iba študent..... zamestnavateľ mi vyda RZD aj v prípade ked som bol u neho zamestnany na dohodu?
V prvom príspevku spomínaš Ročné zúčtovanie preddavkov. Požiadal si zamestnávatela o jeho vykonanie ?
berinko3
14.10.12,09:20
No ešte nie.... to Ročné zúčtovanie preddavkov... mi vystavi zamestnavatel aj ked som pracoval na dohodu?
veronikasad
14.10.12,09:36
No ešte nie.... to Ročné zúčtovanie preddavkov... mi vystavi zamestnavatel aj ked som pracoval na dohodu?
O ročné zúčtovanie dane si mal zamestnávatela požiadať do 15.2.2012 (aj keď si pracoval na dohodu). Ak si tak neurobil, ďalší postup máš v prísp. č. 2
berinko3
14.10.12,10:06
Cize keby som nezarobil 2400 eur ale sumu do 1773,5 moj príjem by prekročil 1/2 nezd.časti základu dane (3559,2 uer) a nemusel by som podavať danove priznanie?
Poradte prosim
veronikasad
14.10.12,10:18
Cize keby som nezarobil 2400 eur ale sumu do 1773,5 moj príjem by prekročil 1/2 nezd.časti základu dane (3559,2 uer) a nemusel by som podavať danove priznanie?
Poradte prosim
V čom chceš poradiť ? Žiadne spätné "keby" neexistuje ... Uveď skutočnú výšku príjmu za rok 2011. Dostal si od zamestnávatela Potvrdenie o zdanitelnej mzde. Máš na ňom aj výšku zrazenej preddavkovej dane (ak si nepodpísal u zamestnávatela Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov).
Helga12
21.11.12,07:33
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, ako je posudzovaný môj syn, keď má 26 rokov a stále študuje na VŠ formou denného štúdia. Dcéra si požiadala o sociálne štipendium na VŠ V Ružomberku a neviem, či sa môj syn započítava ako spoločne posudzovaná osoba, nakoľko v období prerušenia štúdia boj už evidovaný na ÚP ako nezamestnaný a už bol aj v trvalom pracovnom pomere niekoľko mesiacov. On si nemôže požiadať o štipendium, nakoľko už prekročil požadovanú dĺžku štúdia. Má teraz štatút študenta? Ďakujem za odpoveď.
katrinka_mt
21.11.12,09:08
Ja by som poprosila o radu.Vlani dcera aj syn poberali soc.stipendium/vysokoškolské obaja/.V aprili r.2012 syn vzdal školu a pri posudzovaní dcéry mi postúpili odvolanie na Ministerstvo školstva a za 6 týždňov žiadna odpoveď,tak neviem či sa oprávnene dožadujem.Rok 2012 posielam údaje za r.2011 plat rodičov nezmenený ako min.obdobie len oni syna posudzujú nie ako ,že bol celý r.2011 študent ale aktuálny stav,že je od 4/2012 je nezamestnaný.Vyjadrenie na odvolanie Vyhlaška MŠ SR č.102/2006 §3 písm.b) sa mi zdá divné.