pietro2009
12.10.12,18:23
Dobry den,

Mam taku otazku. Zakony chrania dieta tym ze urcuje rodicom vyzivovaciu povinnost dokial dieta studuje (v tomto pripade vo veku 20r). V pripade rozvodu tomu do ktoreho je zverena starostlivost a aj tomu co zije mimo. Otazka ale znie ze ako je chraneny rodic ? Co musi dieta dodrziavat ? Co ked "neposlucha" ? Od beznych domacich prac az po zobratie auta bez vedomia rodica alebo nepridenia vecer domov. Chapem ze je dospele ale ako moze byt chranane dieta a rodic nie ? Ved nikto nikomu zadarmo nic nedava ? Moze rodic vyhodit dieta z domu ? Nech sa teda stara samo o seba ked dokaze vsetky ostatne veci ako "kradez" zvladat samo ? Kto ochrani rodica ? Bude musiet rodic platit najomne takemuto nepodarenemu decku dospelemu ked este studuje ? Na koho sa obratit v pripade ze si jeho matka nevie sama rady ?

Vdaka za radu.
arizona
12.10.12,17:27
Deti su nasim zrkadlom. Ako sme si ich vychovali, tak nam to vracaju...

Na koho sa obratit? Ak ti dieta kradne z domu veci, mozes sa obratit na policiu.

Dieta studuje snad aj za tvoje peniaze, nie? Treba mu urcit tvrde pravidla a nastojit na ich dodrziavani.
Ak nic nepomoze,nik ta nemoze donutit,aby si dospelemu,nepodarenemu decku robila servis do smrti...Je dospely,mal by sa vediet postarat sam o seba. Ak bude chciet dalej studovat, moze od rodicov pozadovat vyzivne, na zbytok si moze zarobit
pietro2009
12.10.12,17:40
Pokusme sa vynechat moralizovanie... Ide mi o pravnu normu ktora chrani rodica. Tvrde pravidla a nastojenie nezaberaju kedze povinnosti ma zo zakona iba rodic a dieta nie. Zda sa mi nesporavodlive ked 20r dieta moze ignorovat vsetky pravidla ktore rodic pozaduje a napriek tomu moze ziadat a vysudit vyzivne aj ked je dospele. Je nieco co chrani mna pred jeho vydieranim ? A znovu opakujem. Idem mi o pravy nazor alebo radu na aku instituciu sa obratit. Co sa da v tomto smere robit.
danushka
12.10.12,17:47
Veľmi účinná je dočasná ignorácia potrieb dospelého ,,dieťaťa", prípadné vymknutie, prázdna chladnička, prázdna skriňa bez čistých a ožehlených vecí.
Na otázku čo máme jesť, odpoveď hrianky s cesnakom, čo máme piť - čistú vodičku.
Skús sa aj Ty vytratiť niekedy na víkend z domu a nenechaj doma okrem ovsených vločiek a fľaše džemíku nič, posledné čisté slipy/nohavičky vlož do skrinky natvrdo vyškrobené, nenechaj doma ani zubnú pastu, ani sprcháč a ani šampón.
Garantujem Ti, že dlho to nevydrží.
Zrátaj si koľko bežne míňaš peňazí na víkendovú stravu a tieto mrhni len na seba, určite máš niekoho, pri kom vieš stráviť víkend. A nezabudni vypnúť svoj mobil a odpojiť doma wifi. ;)
Ak chceš ísť do totálneho extrému, v stupačke odstav vodu s plynom a pred dverami bytu odstav elektrinu. Taký chaos bude mať mláďa z nefunkčnej domácnosti, až sa mu v hlave zatočí.
KEď toto prežije bez ujmy na psychickom zdraví, oznám mu, že nabudúce sa ani do bytu nedostane, lebo zámok bude vymenený.
Ak bude mudrovať o Tvojej povinnosti živiť ho/ju, odkáž ho/ju na slovenské súdy, nech si žiada výživné od oboch rodičov, ale že to trošku potrvá, že dovtedy sa nejako bude musieť zariadiť.
Xanti
12.10.12,17:50
Zákon o rodine http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/

§ 43

(2) Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. Ak dieťa žije v domácnosti s rodičmi, je povinné podieľať sa osobnou pomocou na spoločných potrebách rodiny a prispievať na úhradu potrieb rodiny podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
danushka
12.10.12,17:56
Pokusme sa vynechat moralizovanie... Ide mi o pravnu normu ktora chrani rodica. Tvrde pravidla a nastojenie nezaberaju kedze povinnosti ma zo zakona iba rodic a dieta nie. Zda sa mi nesporavodlive ked 20r dieta moze ignorovat vsetky pravidla ktore rodic pozaduje a napriek tomu moze ziadat a vysudit vyzivne aj ked je dospele. Je nieco co chrani mna pred jeho vydieranim ? A znovu opakujem. Idem mi o pravy nazor alebo radu na aku instituciu sa obratit. Co sa da v tomto smere robit.
Tak ak chceš literu zákona, tak si treba preštudovať
Zákon o rodine
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/

Možno potrebuješ počuť niečo takéto:
§ 43


(1) Maloleté dieťa, ktoré je schopné s ohľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť vyjadriť samostatne svoj názor, má právo vyjadrovať ho slobodne vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. V konaniach, v ktorých sa rozhoduje o veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, má maloleté dieťa právo byť vypočuté. Názoru maloletého dieťaťa musí byť venovaná náležitá pozornosť zodpovedajúca jeho veku a rozumovej vyspelosti.

(2) Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. Ak dieťa žije v domácnosti s rodičmi, je povinné podieľať sa osobnou pomocou na spoločných potrebách rodiny a prispievať na úhradu potrieb rodiny podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(3) Dieťa je ďalej povinné

a) spolupracovať so svojimi rodičmi v záujme starostlivosti o neho a jeho výchovu,
b) plniť si svoje vzdelávacie povinnosti primerane svojim schopnostiam a
c) vyvarovať sa spôsobu života, ktorý by mohol byť preň ohrozujúci, najmä užívania látok, ktoré poškodzujú jeho telesné a duševné zdravie.


Toto sa však týka maloletého dieťaťa, tak neviem, či Ti to akokoľvek pomôže. Zákon počíta pravdepodobne s tým, že dospelé dieťa je natoľko duševne a morálne vyvinuté, že sa naň nehľadí ako na maloleté.

Upravujem, Xanti správne upozornila v komentároch, že len odstavec 1 sa týka maloletého. Viac hláv, viac rozumu :).
Xanti
12.10.12,17:58
Dani, mám pocit že len ods. 1 sa týka maloletého dieťaťa, inde to spojenie už nie je. :D
Xanti
12.10.12,18:02
Hm... no ja som len zákon priložila nevypisovala som litánie :D
danushka
12.10.12,18:03
Gabika, ja som to tu rýchlo skopírovala, ale taká si rýchla, že až! :D
danushka
12.10.12,18:09
nevypisovala si litánie, ale j som to s pani prežívala chvíľku, bo doma mám jedného 20r mudrlanta, chvalabohu, už k čiastočnej stabilizácii došlo :D
Xanti
12.10.12,18:13
To je cítiť z tvojho príspevku :), že to prežívaš, teda niečo podobné ... a takým mudrlantom občas by nezaškodilo na riť načapať .. dospelý nedospelý xi
danushka
12.10.12,18:21
Gabika, doma máme ešte vyššiu moc a to je manžel ;)
pietro2009
12.10.12,18:31
Presne nieco take som hladal :) Vdaka....
danushka
12.10.12,18:35
Presne nieco take som hladal :) Vdaka....
A ja že máti si tu nevie rady dať...

No tak pošepnem ešte jednu radu, taká láskavá otcovská, čo tak dobre sadne...hmmmm, to Ti je zázrak :D
pietro2009
12.10.12,19:09
Bohuzial by som povedal ze to nezabera. Inac by tie mlatene tyrane deti boli hotovi anjelici....:)
Radu hlada naozaj mati... ja som len tlmocnik co vie prispievat na forum