AndyBrandy
13.10.12,18:00
Dobrý deň,
zaujímam sa štruktúru podnikov a vzťahmi medzi obchodnými subjektami. Môžte mi poradiť, resp. vyvrátiť nasledujúce tvrdenia? Tu je zatiaľ to, k čomu som dospel (+ na konci sú otázky do pléna):

Štruktúra firiem a podnikov:
----------------------------
Firma / podnik môže byť typu:
- Štátny
- Družstevný (min. 2 firmy alebo 5 občanov)
- Súkromný
---- Živnosť (Živnostenský register)
---- Obchodná spoločnosť (Obchodný register)
---- Verejná obchodná spoločnosť (V.O.S.)
---- Spoločnosť s ručením obmedzeným (S.R.O.)
---- Komanditná spoločnosť (K.S.)
---- Akciová spoločnosť (A.S.)
- Zmiešaný

Pobočka:
--------
Je to firemné pracovisko s rovnakým zameraním ako hlavná firma, akurát v inom mieste.

Holdingová (materská) spoločnosť:
---------------------------------
Obchodná spoločnosť, ktorá na základe vlastníctva ovláda inú - dcérsku spoločnosť.

Otázka 1: Môže mať pobočka ďalšie pobočky?
Otázka 2: Môže mať pobočka iné IČ ako hlavná firma?
Otázka 3: Je slovo "Pobočka" synonymum slova "Prevádzka", resp.: "Provozovna"?
Otázka 4: Môže vlastniť holdingová spoločnosť iné holdingové spoločnosti ako dcérske spoločnosti?
Otázka 5: Môžu mať Holdingová a Dcérska spoločnosť pobočky?
Otázka 6: Majú mať Holdingová a Dcérska spoločnosť iné IČ?
Otázka 7: Môžu ale i nemusia mať Holdingová a Dcérska spoločnosť iné obchodné zameranie?
Otázka 8: Môžu ale i nemusia mať Holdingová a Dcérska spoločnosť iné sídlo?

Ďakujem za Vaše názory a odpovede!
blavaciko
13.10.12,20:28
Otázka 1: Môže mať pobočka ďalšie pobočky? pobocka nie je samostatny subjekt, takze nie, je to len nieco ako "vysunute pracovisko"
Otázka 2: Môže mať pobočka iné IČ ako hlavná firma? nie, v tom pripade to nie je pobocka ale dcera
Otázka 3: Je slovo "Pobočka" synonymum slova "Prevádzka", resp.: "Provozovna"? ano
Otázka 4: Môže vlastniť holdingová spoločnosť iné holdingové spoločnosti ako dcérske spoločnosti? zakon nezakazuje
Otázka 5: Môžu mať Holdingová a Dcérska spoločnosť pobočky? ano
Otázka 6: Majú mať Holdingová a Dcérska spoločnosť iné IČ? musia, kedze su to dve samostatne spolocnosti
Otázka 7: Môžu ale i nemusia mať Holdingová a Dcérska spoločnosť iné obchodné zameranie? spravne
Otázka 8: Môžu ale i nemusia mať Holdingová a Dcérska spoločnosť iné sídlo? spravne

Ďakujem za Vaše názory a odpovede!

v texte
AndyBrandy
15.10.12,04:57
Super, dakujem za odpoved.
AndyBrandy
08.12.12,20:48
Ešte mám otázku: môže mať pobočka iný druh podnikania? Napríklad firma ktorá predáva nábytok v Bratislave a pod rovnakým IČ prevádzkuje predajňu a požičovňu náradia v Trenčíne. Je táto predajňa náradia pobočkou? Alebo je to dcérska firma alebo je to iný subjekt?

Ďakujem
blavaciko
08.12.12,21:31
Ešte mám otázku: môže mať pobočka iný druh podnikania? Napríklad firma ktorá predáva nábytok v Bratislave a pod rovnakým IČ prevádzkuje predajňu a požičovňu náradia v Trenčíne. Je táto predajňa náradia pobočkou? Alebo je to dcérska firma alebo je to iný subjekt?

Ďakujem

moze pod tym istym ico, len nahlasi na zivnostenskom urade ako dalsiu prevadzkaren
AndyBrandy
08.12.12,22:33
Dobre, takže ta prevádzka má vlastne všetky náležitosti samostatnej firmy (činnosť, sídlo...) ale v skutočnosti sa jedná len o pobočku prvej firmy (majú rovnaké IČ) i keď sú obe rôzneho charakteru, správne?
marjankaj
08.12.12,22:41
Dobre, takže ta prevádzka má vlastne všetky náležitosti samostatnej firmy (činnosť, sídlo...) ale v skutočnosti sa jedná len o pobočku prvej firmy (majú rovnaké IČ) i keď sú obe rôzneho charakteru, správne?
Ako je tá prevádzka zapísaná v obchodnom registri?
AndyBrandy
08.12.12,22:45
No a keď sa potom nad tým zamyslím, tak potom nemôže byť pravda to, že prevádzka a pobočka je to isté (synonymum), ako je uvedené v odpovedi na moju otázku číslo 3. Pretože prevádzka je v skutočnosti vysunuté pracovisko firmy na iné miesto, ako je sídlo firmy. A pobočka je vlastne firma s rovnakým IČ ako má pôvodná firma, ale sídlo pobočky je iné a tiež druh činnosti môže byť úplne odlišný, avšak u prevádzky musí byť rovnaký ako u hlavnej firmy. Chápem to správne?
AndyBrandy
08.12.12,22:47
Ako je tá prevádzka zapísaná v obchodnom registri?
No to je len vymyslený príklad, neviem ako sú zapísané v OR, ale určite sú také prípady i v reálnom živote. Ide mi len o tú teóriu a pochopenie systému.
marjankaj
08.12.12,22:50
No a keď sa potom nad tým zamyslím, tak potom nemôže byť pravda to, že prevádzka a pobočka je to isté (synonymum), ako je uvedené v odpovedi na moju otázku číslo 3. Pretože prevádzka je v skutočnosti vysunuté pracovisko firmy na iné miesto, ako je sídlo firmy. A pobočka je vlastne firma s rovnakým IČ ako má pôvodná firma, ale sídlo pobočky je iné a tiež druh činnosti môže byť úplne odlišný, avšak u prevádzky musí byť rovnaký ako u hlavnej firmy. Chápem to správne?
Veď si skús najprv niečo prečítať v obchodnom zákonníku. Možno sa ti rozsvieti.

http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html
AndyBrandy
08.12.12,23:02
Veď si skús najprv niečo prečítať v obchodnom zákonníku. Možno sa ti rozsvieti.

http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html

OR neobsahuje moc informácií, resp. nepozná pojem pobočka... Definuje sa tam iba prevádzkareň, ktorej význam je jasný. Alebo sa mýlim?
blavaciko
09.12.12,08:05
andy, nazvi si to kludne ako chces, pobocka, filialka, exponovane alebo detašované pracovisko.

Jedna firma (ICO) moze vykonavat viac druhov cinnosti a nie vsetky musi robit v tej istej prevadzkarni. Dolezite je, aby vsetky prevadzkarne (alebo ako vravis pobocky) boli nahlasene na zivnostenskom urade, hygiene a podobnych uradoch, ak je to potrebne z ich povahy.
AndyBrandy
09.12.12,08:35
andy, nazvi si to kludne ako chces, pobocka, filialka, exponovane alebo detašované pracovisko.

Jedna firma (ICO) moze vykonavat viac druhov cinnosti a nie vsetky musi robit v tej istej prevadzkarni. Dolezite je, aby vsetky prevadzkarne (alebo ako vravis pobocky) boli nahlasene na zivnostenskom urade, hygiene a podobnych uradoch, ak je to potrebne z ich povahy.

Ďakujem za odpoveď, takto som si to predstavoval, len som to potreboval potvrdiť :)
KEJKA
09.12.12,08:49
ešte doplním, že ak sa jedná o pobočku v inej krajine, tak má iné IČO, DIČ, lebo je regostrovaná v danej krajine, ale aj tak má postavenie pobočky, strediska v tom zmysle, že to nie je samostatný právny subjekt.
blavaciko
09.12.12,13:10
ešte doplním, že ak sa jedná o pobočku v inej krajine, tak má iné IČO, DIČ, lebo je regostrovaná v danej krajine, ale aj tak má postavenie pobočky, strediska v tom zmysle, že to nie je samostatný právny subjekt.

v pripade zahranicnej pobocky to dokonca moze byt dcerska spolocnost, alebo organizacna zlozka, či?
KEJKA
09.12.12,14:30
v pripade zahranicnej pobocky to dokonca moze byt dcerska spolocnost, alebo organizacna zlozka, či?
dcérska spoločnosť, pridružený podnik, podnik v skupine - to je jedno, závisí od miery účasti na ZI.
ja som mala na mysli org.zložku bez právnej subjektivity napriek pridelenému IČO.
blavaciko
09.12.12,20:11
dcérska spoločnosť, pridružený podnik, podnik v skupine - to je jedno, závisí od miery účasti na ZI.
ja som mala na mysli org.zložku bez právnej subjektivity napriek pridelenému IČO.
praveze v pripade ak je to dcerska spolocnost tak ma vlastnu pravnu subjektivitu, ak je len organizacna zlozka, v tom pripade nema
marjankaj
09.12.12,20:45
Obchodný zákonník
§ 7
Organizačná zložka podniku

(1) Organizačnou zložkou podniku sa rozumie odštepný závod alebo iný organizačný útvar podniku podľa tohto zákona alebo osobitného zákona. Odštepný závod je organizačná zložka podniku, ktorá je ako odštepný závod zapísaná v obchodnom registri. Pri prevádzkovaní odštepného závodu sa používa obchodné meno podnikateľa s dodatkom, že ide o odštepný závod.

(2) Obdobné postavenie ako odštepný závod má aj iná organizačná zložka, ak zákon ustanovuje, že sa zapisuje do obchodného registra.

(3) Prevádzkárňou sa rozumie priestor, v ktorom sa uskutočňuje určitá podnikateľská činnosť. Prevádzkáreň musí byť označená obchodným menom podnikateľa, ku ktorému sa môže pripojiť názov prevádzkárne alebo iné rozlišujúce označenie.