maaato
13.10.12,20:53
Zdravim,
mám otázku. Zamestanal som jedného človeka, ktorý má TPP a u mňa pracuje na dohodu. Dohoda bola že mu vyplatím po cca 3 mesiacoch určitú sumu peňazí, ale neviem kto má z toho odviesť daň. Mám to odviesť ja ako zamestnávateľ alebo to odvedie od v daňovom priznaní. Ďakujem za radu.
danushka
13.10.12,18:56
Ako zamestnávateľ mu zrazíš daň a poukážeš daňovému úradu. Eviduje Ťa DÚ ako zamestávateľa?
Dohodára si prihlásil v sociálnej poisťovni? Si ako zamestnávateľ evidovaný v tejto inštitúcii?

Pýtam sa preto, lebo keď nevieš čo s daňou, možno nevieš, že z dohody treba zaplatiť aj malinké odvody do SP...
maaato
14.10.12,07:40
Ako zamestnávateľ mu zrazíš daň a poukážeš daňovému úradu. Eviduje Ťa DÚ ako zamestávateľa?
Dohodára si prihlásil v sociálnej poisťovni? Si ako zamestnávateľ evidovaný v tejto inštitúcii?

Pýtam sa preto, lebo keď nevieš čo s daňou, možno nevieš, že z dohody treba zaplatiť aj malinké odvody do SP...

som evidovany v soc.poistovni a taktiez aj dohodar je tam zaregistrovany, odvadzam za neho UP a GP. A na aky ucet alebo aky VS mam uviest podla tychlo ich novych pravidiel?
Dakuujem
Melnick
14.10.12,07:45
Účet SP - nemenil sa
VS - pridelené ident.číslo sociálnou poisťovňou.
ŠS - mesiac, za ktorý platbu odvádzaš

Daň za neho odvádzaš na nové pridelené číslo účtu, ktoré si mal dostať poštou, za predpokladu, že dohodár nemá u Teba podpísané "Vyhlásenie ....", keďže ten Tvoj "dohodár" má TPP a "Vyhlásenie ... " určite podpísané u zamestnávateľa na TPP, Ty mu zrazíš 19% z celej odmeny, ktorú získal u Teba .
maaato
14.10.12,08:27
Účet SP - nemenil sa
VS - pridelené ident.číslo sociálnou poisťovňou.
ŠS - mesiac, za ktorý platbu odvádzaš

Daň za neho odvádzaš na nové pridelené číslo účtu, ktoré si mal dostať poštou, za predpokladu, že dohodár nemá u Teba podpísané "Vyhlásenie ....", keďže ten Tvoj "dohodár" má TPP a "Vyhlásenie ... " určite podpísané u zamestnávateľa na TPP, Ty mu zrazíš 19% z celej odmeny, ktorú získal u Teba .

Ake vyhlasenie by mal mat podpisane??
Melnick
14.10.12,08:38
Je to " Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo záv. činnosti ... " toto vyhlásenie daj podpísať všetkým, ktorí u Teba pracujú a je na nich čo si vo vyhlásení uplatnia.
Spravidla je to tak, že ak má niekto TPP aj dohodu, tak u zamestnávateľa na TPP si uplatní NČZD a u toho zamestnávateľa, kde pracuje na dohodu vyznačí, že si neuplatňuje nárok na NČZD(tam má potom zdanenú celú výšku odmeny 19%.).
Do tohoto vyhlásenia si potom vpisuješ rôzne zmeny, ak nastali a zapíšeš si tam aj to, aké potvrdenia si mu v jednotlivých rokoch vydal. On Ti to podpíše a Ty máš všetko v poriadku. Samozrejme okrem ďalších tisíc vecí spojených so zamestnávaním .:o
maaato
23.10.12,14:55
Dakujem..
Ale este otazka, dohodar s tpp je v evidencii u mna od 07/2012 a teraz v oktobri mu chcem vyplatit mzdu, dohodli sme sa stvrtrocne, a neviem kam a co vsetko mam za neho odviest? staci len urazove a garancne poistenie alebo len 1% so sumy do SP? A kolko mu mam dat, ked sme sa dohodli na 1000e stvrtrocne a mam z 1000e odvist dan a dat mu 1000e? alebo mu mam dat sumu po zdaneni 19%???