klondaik
14.10.12,12:03
Dobry den.
Chcel by som prebrat zabehnutu restauraciu od kamarata. Chce mi ju odstupit.
Potreboval by som poradit, ake papiere, dokumenty, podklady mam od neho vyzadovat, aby som vedel v akom stave sa nachadza kuchyna, spotrebice a dalsi inventar.
Ako odhadnut odstupnu cenu za zabehnutu restauraciu? Od coho sa to odvija? Mozem od neho pozadovat faktury za spotrebice a ostatny inventar, mozem od neho pozadovat dat si spravit znalecky alebo iny odhad na zostatkovu cenu hnutelnych veci?
Na co sa zamerat, na co si davat pozor?
Som zaciatocnik, preto kazda dobra rada, kazdy dobry typ pride vhod a pomoze.
Dakujem.
Sarlotka
14.10.12,12:50
akou formou budete podnikat , zivnost, sro...

pripadne idete odkupit obchodny podiel v sro, ktora prevadzkuje restauraciu? alebo restauraciu prevadzkoval ako zivnostnik?
klondaik
14.10.12,13:07
Rozmyslal som, ze by mi postacila zivnost, ale viac ludi mi hovorilo, ze je lepsie podnikat ako s.r.o.
Chcem odkupit restauraciu ako celok od zivnostnika.
Ice dive
14.10.12,13:59
no spravidla sa cena podniku určuje ako zisk firmy za určitý počet rokov a pod... určovať cenu hrncov/príborov prípadne drahšieho kuchynského vybavenia... znaleckým posudkom resp. dokladať faktúry je podľa mňa zvláštne nakoľko sa jedná o výrobné prostriedky, ktoré boli vložené do podnikania a odpísané už pri nákupe... tu by som postupoval tak, že by som sa dohodol na nejakej paušálnej cene za vybavenie a prípadne drahšie vybavenie, zaradené v obchodnom majetku odkúpil za zostatkovú cenu odpisu... napr. všetky riady, príbory hrnce.. 5000 €, dva roky používaný kávovar s obstarávacou hodnotou 3000 € a životnosťou 4 roky max... 1500 €

avšak podľa zadania otázky, asi s gastronómiou nemáš veľké skúsenosti, resp. si v reštaurácií asi ani nepracoval, tak by som sa do tohto biznisu na tvojom mieste veľmi nehrnul, lebo nielenže prídeš o kopec peňazí za kúpu reštaurácie, aj vlastný personál ťa môže začať okrádať keďže nepoznáš rôzne "finty" ako sa šetria zásoby a alkohol......

no a ešte niečo pri živnosti ručíš celým svojim majetkom, kdežto pri sro len do výšky vkladu... takže z pohľadu istoty neskončiť s prázdnymi rukami je sro lepšia, avšak čo sa založenia a rušenia týka ak by podnikanie nevyšlo tak živnosť je lepšia...
Sarlotka
14.10.12,14:02
na porade je tiez viacero tem, kde si mozete porovnat zivnost - szčo a sro.. napr tu

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-94.html
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-196116.html
http://www.porada.sk/t94-s-r-o-vs-zivnost.html

mna by urcite zaujimalo uctovnictvo danej restaurácie aj za viac rokov... ci uz z dovodu zisku z danej restauracie, ale aj z dovodu, aby ste si vedeli riadit svoj cash flow, teda napr niektore mesiace su mozno uspesnejsie, niektore menej (dovolenkove sezony, prazdniny, sviatky) a tym padom vedieť, ze kedy treba setrit odlozit financne prostriedky , akym sposobom riadit stav zasob a podobne... pripadne kedy je mozno potrebne vziat nejakych sezonnych birgadnikov na vypomoc, kolko je potrebnych kedy zamestnancov - aby sa "stihalo"...
samozrejme ze si mozete dat spravit aj znalecky posudok na ohodnotenie restauracie...existujú znalecke organizacie, ktore vyuzivaju na prepocet rozne veliciny a premenne...

no je len na vasom kamaratovi ci vam poskytne jednotlive úctovne dokumentacie...

nemozno zabudnut aj napr. na najomnu zmluvu na priestory restauracie a jej podmienky..

zverila by som cely postup a konzultovala s pravnikom urcite sa vam to oplati...aby zmluva splnala vsetky nalezitosti, sposob platby, rozpis celeho inventaru, ktory kupujete (zariadenie, pripadne zasoby na sklade) ...nikdy neviete komu mozete ako doverovat, aby raz niekto neprisiel a nezobral vam drahy kavovar za ktory zaplatite niekolko tisic eur, nakolko nanho nemate ziaden doklad ze je vas... investicia do dobreho pravnika sa urcite oplati...
lujza.j
14.10.12,14:05
no spravidla sa cena podniku určuje ako zisk firmy za určitý počet rokov a pod... určovať cenu hrncov/príborov prípadne drahšieho kuchynského vybavenia... znaleckým posudkom resp. dokladať faktúry je podľa mňa zvláštne nakoľko sa jedná o výrobné prostriedky, ktoré boli vložené do podnikania a odpísané už pri nákupe... tu by som postupoval tak, že by som sa dohodol na nejakej paušálnej cene za vybavenie a prípadne drahšie vybavenie, zaradené v obchodnom majetku odkúpil za zostatkovú cenu odpisu... napr. všetky riady, príbory hrnce.. 5000 €, dva roky používaný kávovar s obstarávacou hodnotou 3000 € a životnosťou 4 roky max... 1500 €

avšak podľa zadania otázky, asi s gastronómiou nemáš veľké skúsenosti, resp. si v reštaurácií asi ani nepracoval, tak by som sa do tohto biznisu na tvojom mieste veľmi nehrnul, lebo nielenže prídeš o kopec peňazí za kúpu reštaurácie, aj vlastný personál ťa môže začať okrádať keďže nepoznáš rôzne "finty" ako sa šetria zásoby a alkohol......

no a ešte niečo pri živnosti ručíš celým svojim majetkom, kdežto pri sro len do výšky vkladu... takže z pohľadu istoty neskončiť s prázdnymi rukami je sro lepšia, avšak čo sa založenia a rušenia týka ak by podnikanie nevyšlo tak živnosť je lepšia...
úplná pravda...

mňa vždy veľmi zaujíma prečo niekto odstupuje zabehnutú reštiku, že kde je pes zakopaný....plusová asi nebude....
uverovyanalytik
14.10.12,18:41
no spravidla sa cena podniku určuje ako zisk firmy za určitý počet rokov a pod...

No zrovna toto nie je dobra metoda pre ocenenie restauracie. Kedze v restauraciach sa vacsinou vo velkom danovo optimalizuje a tvori sa minimalny alebo ziadny zisk. Potom by sa restauracie odstupovali zadarmo.