Lubo99
22.02.06,17:37
Kúpili sme tovar v colnom sklade a tranzitným dokladom sme ho previezli na náš colný sklad. Firma nám vystavila faktúru s DPH, hoci tovar nebol prepustený do voľného obehu, s odvolaním sa na informáciu z Daňového riaditeľstva, ktorú im na ich vyžiadanie poslali. Z nej citujem :
Podľa ustanovenia § 85 ods. 15 zákona č.222/2004 Z.z, o DPH, ktorý je účinný od 1.5.2004, sa pri dovezonom tovare, ktorý bol do 30.4.2004 prepustený do colného režimu uskladňovania v colnom sklade a k 1.máju 2004 tento stav trval, použijú doterajšie predpisy. Z uvedeného vyplýva, že doterajšie predpisy sa vzťahujú na ukončenie colných režimov uskladňovania v colnom sklade. V zmysle uvedeného pri predaji tovaru v colnom sklade, ktroý bol prepustený do režimu uskldňovania v colnom sklade do 30.4.2004, nevzniká predávajúcemu daňová povinnosť.
Na predaj tovaru v colnom sklade, ktorý bol prepustený do režimu uskladňovania v colnom sklade po 30.4.2004 sa použijú ustanovenia zákona č.222/2004 Z.z, o DPH v znení zákona č.350/2004 Z.z,, v zmysle ktorého pri predaji tovaru v colnom sklade vzniká daňová povinnosť."
Ale podľa mňa táto informácia je podaná nezrozumiteľne a neviem či správne, pretože:
1. zdaniteľný obchod je podľa §12 Dovoz tovaru, nakoľko ešte nebol prepustený do voľného obehu
2. miestom zdaniteľného obchodu je podľa §18 Slovensko (náš sklad), pretože tovar je stále pod colným dohľadom
3. daňová povinnosť vzniká podľa §21ods1. a) až prepustením tovaru do voľného obehu, ktoré budeme navrhovať my.
Takže podľa mňa by nemalo k nejakému "samozdaneniu" dôjsť a faktúra by mala byť bez DPH.

Môže sa mi prosím k tomu niekto znalý veci vyjadriť?

Ospravedlňujem sa za dĺku príspevku, ale nechcel som, aby to bolo nejako vytrhnuté z kontextu.
KEJKA
22.02.06,18:22
daňová povinnosť vzniká vášmu dodávateľovi v zmysle citovaného zákona.
Vy si DPH môžete odpočítať, ak ste platiteľ DPH a máte doklad-faktúru.