mariab
14.10.12,16:40
Pekný podvečer,
vedenie účtovníctva pre pozemkové sp. som prevzala koncom septembra a pre krátkosť času do podávania dph, poprosím o pomoc. PS platiteľom dph od 1.9.2012. Má uzavreté zmluvy o prenájme lesných pozemkov s poľovným združením, poľnohosp. družstvom a iné. Teda s platiteľmi aj neplatiteľmi dph. Všetkým obchodným partnerom zaslali oznámenie, že sa stali platiteľmi dph a zároveň, že nájomné pre všetkých bude faktúrované s dph. Nájomné na tento rok majú od všetkých zaplatené v januári 2012. Môj názor je, že treba dodatkami u vštkých riešiť nájomné zmluvy a môj problém je v tom, že u neplatcov dph mám už len zo zaplatenej sumy vypočítať nájomné za obdobie 09 -12/2012 a z toho vypočítať dph? Preto kladiem otázku takto, lebo tam je veta, že nájomné je vrátane dph. Lenže PS v tom čase platiteľom dph nebolo. A u platiteľov dph neviem ako ďalej. U nich mám dofaktúrovať k tej alikvotnej časti nájmu dph? Teda nenašla som žiadne vystavené faktúry pre nich, len tie zmluvy.Prosím, poraďte mi. Vopred veľmi pekne ďakujem

Mária B.
a_je_to
09.12.12,12:04
Prečo nepíšeš do témy, ktorú si dávno založila ? http://www.porada.sk/t63496-p51-pozemkove-spolocenstva-urbare.html Už si mohla mať dávno odpoveď. Nájomné nehnuteľnosti je podľa § 38 ZoDPH prvotne oslobodené od DPH. Vaše zmluvy sú však štylizované tak, že pri registrácii pre DPH umožňujú aj konflikt výkladov, aj zmenu doterajšej ceny o 20 % u jednej zo strán. Pre prenajímateľa je nevýhodné dojednávať nájomné zmluvy na pozemky s DPH. Pretože na výstupe musí odviesť DPH a na vstupe nemá takmer žiadny odpočet. Lebo prenájom pozemkov má obvykle pridanú hodnotu blízku až rovnú 100%.
Pre zdaniteľné osoby /čo majú IČO a DIČ/ môže byť aj s DPH, ale nemusí. Ak sa PS stalo platieľom DPH 1.9.12, tak by som existujúce zmluvy zmenil aj spätne na oslobodené od DPH podľa § 38. Dodatkom k zmluve k 31.8.2012 prijatým na odstránenie nejasností a zachovaniu doterajších cenových relácií v zmluvách. To u vás, ako prenajímateľa nezníži výnos z nájomného o rozpočítanú DPH a u PZ, ako nájomcu nezvýši výdavok o DPH. Pre vás znamená aj jednu zvládnuteľnú nevýhodu – počítanie a uplatňovanie koeficientu u odpočtu DPH z výdavkov na správnu réžiu.