Bambi23
15.10.12,10:28
Firma, v ktorej máme podiel nám v rokoch 2010 a 2011 posielala na náš účet viackrát určité sumy ako finančné pôžičky, účtovali ste každý príjem na účet 471. Teraz nám doručili, neskoro, zápisnicu z valného zhromaždenia, kde náš konateľ nebol prítomný, že jedna z tých súm, ktoré nám poslali na účet v roku 2011 v sume cca 20.tis. Eur nebola pôžička, ale podiel na zisku.
Môžeme to opraviť v tomto roku a preučtovať to z účtu 471 na 665 ako nedaňový príjem, alebo musíme za rok 2011 urobiť nové daňové priznanie?
Môžeme to argumentovať tým, že náš konateľ nebol na zasadnutí VZ a teda sme nemali informáciu, že ide o podiel na zisku a preto sme to účtovali na účet pôžičky?

Ďakujem za info
KEJKA
15.10.12,18:35
je to významná suma, takže by som zvažovala prerobiť celú RUZ. Predpokladám však, že pôvpdná bola schválená, tadiaľ teda cesta nevedie.
Podiel na zisku je oslobodený, resp imo dane, takže daňová povinnosť za ten rok sa nemení, DPPO teda nie ste povinný podať. Kludne by som to zúčtovala v aktuálnom roku, ako významnú sumu na 428 Dal, aby som neovplyvnila účtovný HV bežného roka a celý prípad popísala v Poznámkach.
Na záver - odporúčam vážne sa zaoberať dôslednou inventarizáciou všetkých zostatkov a ich odsúhlasovaniu s protistranou.
Bambi23
23.10.12,06:43
ďakujem Kejka za radu ...