stano_b
15.10.12,11:52
Prosím o pomoc ohladom min. mzdy.
Mám zamest. odmeňovaného mesačnou mzdou, úvazok 8 hod, 5 dni.
Jeho mzda je okolo minimálnej.
Za posl. qvartál vyšiel priemer na dovolenku pod minimálnou mzdou.

Otázka:
Na akú hodnotu upraviť dovolenkový priemer ??

V október/2012 na: 327.20/184 = 1.7783 Euro/hod ???
alebo
V december/2012 na: 327.20/168 = 1.9476 Euro/hod ???

Alebo iba jednoducho na hodnotu 1.880 Euro/hod ???

Ďakujem za odpovede.
Mila123
15.10.12,10:29
ZP § 134 ods. 5
(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.
stano_b
15.10.12,11:52
Dakujem za rychli reakciu!
Ano ano, toto som cital :) ale rad by som vedel prakticky coto znamena ten podmienovaci sposob (citujem "na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok") v zneni zakona u mesacneho zamestnanca.
Ci teda sa vezme mes. min. mzda a podeli sa aktualntm fondom pr. casu teda: október/2012 na: 327.20/184 = 1.7783 Euro/hod a tu je problem, ze hodnota je MENEJ ako 1,88 a opticky to tak zle vyzera lebo dov. priemer je na vypl. listku :confused: a obavam sa, aby niekto nespekuloval nad touto hodnotou.