Tinaho
15.10.12,12:28
Poraďáci ahojte,

šéf mi položil otázku ohľadom povinnosti oznamovať PN a zneistela som:

Máme zamestnanca, ktorý neprišiel do práce a ani nezdvíhal telefón. Po troch dňoch doniesol potvrdenie od lekára, že je práceneschopný. To mám urobil už viackrát. Zamestnávateľ chce túto situáciu riešiť upozornením.

Prosím poraďte mi na aký paragraf sa odvolať v upozornení. Mohli by sme uvedené považovať aj za hrubé porušenie pracovnej disciplíny?

Ďakujem za rady.
Tweety
15.10.12,10:33
Poraďáci ahojte,

šéf mi položil otázku ohľadom povinnosti oznamovať PN a zneistela som:

Máme zamestnanca, ktorý neprišiel do práce a ani nezdvíhal telefón. Po troch dňoch doniesol potvrdenie od lekára, že je práceneschopný. To mám urobil už viackrát. Zamestnávateľ chce túto situáciu riešiť upozornením.

Prosím poraďte mi na aký paragraf sa odvolať v upozornení. Mohli by sme uvedené považovať aj za hrubé porušenie pracovnej disciplíny?

Ďakujem za rady.
§144 ZP
(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.
(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.

V IS si to môžete upresniť .
Mila123
15.10.12,10:36
len nezabudnúť, že lekár má zo zákona možnosť vypísať PN do 3 dní pri bežnom ochorení alebo úraze a do 7 dní pri psychiatrickom ochorení.....
Tinaho
15.10.12,10:47
Ďakujem za pomoc, ešte sa opýtam v akom zákone je uvedená lehota do kedy musí lekár vydať potvrdenie o PN, t.j. 3 dni, resp. 7 dní?
Tweety
15.10.12,10:48
len nezabudnúť, že lekár má zo zákona možnosť vypísať PN do 3 dní pri bežnom ochorení alebo úraze a do 7 dní pri psychiatrickom ochorení.....
Všakže si chcela napísať, že môže spätne vystaviť PN?
Mila123
15.10.12,10:54
Všakže si chcela napísať, že môže spätne vystaviť PN?
zo zákona áno, môže aj spätne vypísať ZC na PN......
Mila123
15.10.12,10:58
Ďakujem za pomoc, ešte sa opýtam v akom zákone je uvedená lehota do kedy musí lekár vydať potvrdenie o PN, t.j. 3 dni, resp. 7 dní?
pozri zákon č. 98/1995 o Liečebnom poriadku § 37, ods.1+3 v platnom znení.....
§ 37 ods. 3
(3) Dočasná pracovná neschopnosť sa začína dňom, keď ju lekár zistil. Ak má zamestnanec zmenu už odpracovanú, začína sa nasledujúcim pracovným dňom. Len vo výnimočných prípadoch, najmä ak poistenec nemohol prísť k lekárovi skôr, môže lekár uznať dočasnú pracovnú neschopnosť začínajúcu sa skorším dňom, najviac však tri dni späť; ak ide o psychiatrické ochorenie, najviac sedem dní späť. V prípade náhleho ochorenia alebo život ohrozujúceho stavu, ku ktorému došlo v cudzine, môže ošetrujúci lekár so súhlasom posudkového lekára uznať dočasnú pracovnú neschopnosť aj nad rámec týchto lehôt, najviac však 30 dní spätne.
Tinaho
15.10.12,11:00
ďakujem moc, lepšie sa mi argumentuje, keď mám oporu v konkrétnom zákone.