median
15.10.12,13:30
Dobrý den, máme taky zapeklitý problém.
Naša spoločnosť je sprostredkovateľ, ktorý ťahá informácie a fotky od spoločnosti A a sprostredkúva ich spoločnostiam B, no a teraz prišlo spoločnosti B dohoda o mimosúdne vyrovnanie, ze porušili autorske prava k fotke, ktorú mali na stránke a ktoru sme my stiahli od spoločnosti A a poskytli spoločnosti B. Cize spoločnost B je v tom nevinne a prakticky aj my, kedze my len tahame info od spoločnosti A. Medzitym však spoločnosť A tu fotku stiahla, čize nemame ako dokazat ze foto pochadza od spoločnosti A, čo by ste mi prosim Vas navrhovali, ako postupovat?
Ericsoft
15.10.12,11:46
Staihnuť čo najskôr fotku z B :D
Čo na to spoločnosť A?
median
15.10.12,11:52
Spoločnosť A sa zatiaľ nevyjadrila, kedze to riešime prave dnes, no a fotka z B je stiahnuta, naša firma ju stiahla zo systemu hned ako sme sa to dozvedeli, len firme B prišla vyzva na mimosudne vyrovnanie a je tam aj so creenovana stranke, kde je vidiet, ze ta foto tam je (iny dokaz neviem či maju, ale aby mohli s tym ist na sud tak by asi mali mať aj iny dokaz, lebo v photoshope sa da všetko upravit, čize screen podla mna nieje dobry dokaz), ale o to nejde, chcel som skor z pravneho hladiska ako by som sa im mal vyjadriť.
Dubak2000
15.10.12,11:54
tak tu je potrebna asi len dohoda. nie som odbornik a ani neviem co pozaduju ako mimosudne plnenie. Ale vseobecne pri rieseni autorskych problemov je to komplikovane pre toho kto prava ma, ze ma preukazat ze mu vznikla skoda a aka. takze pokial som pocul tak vecsinou sa majitel prav uspokoji s vysledkom, ze fotka je stiahnuta a nepouziva sa dalej. Lebo preukazat ze mu bola sposobena skoda je obvykle dost komplikovane a jej vycislenie este viac.
Ale mozno nejaky pravnik ma iny nazor.
median
15.10.12,12:01
Za mimosudne plnenie chcu 770 euro, za 1 foto a poslali to uz viac klientom. A ta osoba, čo to fotila to predala inkasnej spoločnosti a tá teda uz vymáha svoju "pohľadávaku" a nemyslim si ze sa uspokoja so stiahnutim.
Dubak2000
15.10.12,12:13
Zalezi asi na tom co je to za fotografiu. Ci je mozne preukazat skodu. Ak niekto necha na stiahnutie skladbu tak pri urceni skody vezmu cenu pesnicky * pocet stiahnut a maju nejaku skodu. Ak je to fotografia ktora sa predava obvykle za nejaku cenu tak sa to mozno da. Ak je to ale trebars fotka vyrobku tak tam asi tazko niekto preukaze ze ta fotografia by sa inak predala za stovky euro ak by ju oni nezverejnili... Nasiel som k tomu nejake veci....

Vlastníci práv alebo ich zástupcovia majú podľa autorského zákona právo na náhradu škody a na vydanie bezdôvodného obohatenia za nepovolené použitie diela. Výšku bezdôvodného obohatenia u toho, kto neoprávnene nakladal s dielom bez toho, aby na to získal licenciu, predstavuje odmena, ktorá by za získanie takejto licencie bola zvyčajná v čase neoprávneného nakladania s dielom (samotný autorský zákon nestanovuje výšku pokuty, v časti sankcie je iba odkazovacou právnou normou). Kolektívne organizácie majú vlastné sadzobníky sankcií. Obvyklá prax je sankcia vo výške dvojnásobku bežnej odmeny. Toto však platí v prípade, keď úhradu vymáha vlastník práv, teda autor alebo jeho zástupca, alebo ide o dielo s pevne stanovenou cenou za používanie. U výhradných licencií sa celková cena vypočítava na základe znaleckého posudku a v prípade zapojenia špecializovanej spoločnosti na vymáhanie môže byť celková suma mnohonásobne vyššia.
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/750/category/pravne-vztahy/article/autorske-prava-nie-su-zadarmo-ani-bez-byrokracie.xhtml
median
15.10.12,12:26
Dakujem velmi za radu a teraz by som mal ako postupovat? Napisat inkasnej spoločnosti ze moji klienti su v tom nevinne, nech si dožaduju svoju pohladavku od firmy, ktora to poskytla našej spoločnosti na zdielanie?
Dubak2000
15.10.12,12:34
nie som pravnik takze neviem, ale myslim ze to nepomoze. Pretoze by ste mali mat nejaku dohodu s firmou A ze to mozete pouzivat. takto je to len tvrdenie ze vam to dali a dovolili poskytovat dalej. Ako som pisal na zaciatku tu je potreba dohody. Ak vsetky firmy spolupracuju tak by sa mali vediet dohodnut. Ak firma A ma autorske prava a vy alebo firma B je ich zakaznik tak by nemali zalovat svojich klientov. Ak je majitelom prav niekto uplne iny tak by tiez firma A mala spolupracovat a svojim spolupracujucim firmam pomoct. Ak to nie je mozne tak zistit od pravnika ci ma inkasna spolocnost skutocne narok na platbu v pozadovanej vyske...