jana
22.09.04,08:38
Od 1. novembra si budú môcť živnostníci uplatniť výdavky na stravovanie,stravné + vreckové do zahraničia, cestovné náhrady.
Mňa by zaujímalo akou formou si budú môcť uplatniť výdavky na stravovanie
v tuzemsku. Tiež formou stravných lístkov napr.Vaša stravovacia...
alebo náhrady na stravne 80,- Sk? Aký máte názor na stravovanie. Ďakujem
Palino
22.09.04,07:05
Myslím si, že v novele nejde o stravovanie ako také, ale o náhrady pri pracovných cestách a v rámci nich o stravné. Takže v zmysle Zákona o cestovných náhradách.
ANNA
22.09.04,07:11
Tiež si myslím, že novela sa týka stravného podľa Zákona o cestovných náhradách. Nárok na stravné bude mať živnostník po preukázaní činnosti mimo sídla činnosti.
Prikladám článok:

Postavenie podnikateľov - živnostníkov, ktorí sú samozamestnávateľmi, by mala zlepšiť poslanecká novela zákona o dani z príjmov, ktorú včera poslanci schválili. Podľa návrhu Evy Černej a Jirka Malchárka z ANO si budú môcť uplatniť niektoré výdavky vynaložené na ich osobnú potrebu do daňových výdavkov. Ide o výdavky na stravovanie, ak vykonávajú činnosť mimo obvyklého miesta svojej činnosti. Ak vykonáva činnosť v zahraničí, do daňových výdavkov môže zahrnúť aj obdobné plnenie, ako je vreckové poskytované zamestnancom pri zahraničných pracovných cestách. Vreckové je možné zahrnúť do daňových výdavkov v sume najviac do výšky 40 % nároku na stravné podľa zákona o cestovných náhradách. Do daňových výdavkov si podľa návrhu môže zahrnúť aj preukázateľne vynaložené cestovné dopravnými prostriedkami. Zákon nadobúda účinnosť 1. novembra 2004.

Dôchodcovia si však aj naďalej nebudú môcť uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 19,2-násobku sumy životného minima, čo je v súčasnosti 80 832 Sk. Poslanci totiž včera neschválili poslaneckú novelu zákona o dani z príjmov, ktorá by im to umožnila. Za novelu hlasovalo len 67 zo 140 prítomných, proti bolo 46 poslancov, 26 sa zdržalo a jeden nehlasoval.

Novela mala zosúladiť podmienky zdaňovania tak dôchodcov, ako aj iných poberateľov príjmov, ktoré podliehajú zdaneniu. V novom zákone o dani z príjmov platnom od januára tohto roka sa dôchodcom a ostatným občanom, ktorí poberajú príjmy podobné starobnému dôchodku, neumožňuje uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 19,2-násobku sumy životného minima. Uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane si nemôže ani dôchodca - podnikateľ, samostatne zárobkovo činná osoba.

Dvojitý systém predaja tovarov v takzvaných duty-free obchodoch v tranzitných zónach letísk zavádza včera schválená novela zákona o spotrebnej dani z liehu.

Tento systém predaja umožní duty-free obchodom predávať tovar dvom kategóriám cestujúcich za odlišné ceny, ktoré by mal predajca spravidla na konkrétnom artikle uviesť. Cestujúci, ktorí cestujú do krajín EÚ, budú môcť na základe predloženia cestovného dokladu, nakupovať za cenu zahŕňajúcu spotrebnú daň. Cestujúci, ktorí majú namierené do krajín mimo EÚ, budú môcť nakupovať za cenu bez spotrebnej dane. Novela zároveň zjednodušuje oznamovacie povinnosti pre právnické a fyzické osoby, ktoré v rámci podnikania nakupujú spotrebiteľské balenie liehu a predávajú ho na konečnú spotrebu občanovi. Účelom tejto povinnosti je zabezpečiť sprehľadnenie materiálových tokov pri pohybe liehu od jeho výroby, dovozu a distribúcie až po jeho konečnú spotrebu. Zákon nadobúda účinnosť 1. novembra 2004.

Úrokové výnosy z hypotekárnych záložných listov (HZL) vydaných do 31. decembra 2003 budú oslobodené od dane z príjmov. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov z pera poslanca strany Smer Igora Šulaja, ktorú rovnako včera schválil parlament.

(TASR)
Palino
22.09.04,07:22
V národnej rade bol schválený text novely, ktorý uvádzam v prílohe.
Viera
22.09.04,07:58
Myslím si, že v novele nejde o stravovanie ako také, ale o náhrady pri pracovných cestách a v rámci nich o stravné. Takže v zmysle Zákona o cestovných náhradách.
Cestovné náhrady na pracovných cestách sú riešené v novele § 19 ods.2 písm. e.,
Ale nerozumiem novelizácii §19 ods. 2 písm.l týkajúce sa spotreby PHM.
Čo tým chceli povedať ? Čo sa vlastne zmenilo oproti pôvodnému zákonu ?
leonq
22.09.04,09:08
Rad by som sa opytal ako sa to dotkne napr. podnikatelov v doprave.
Napr. Podnikatel ma jedno nakladne auto a prevadzkuje dopravu. Moze si uplatnit naklady na stravne pre seba, ked v podstate je stale na cestach a musi sa stravovat "v aute" ?
Lenuška
24.09.04,11:10
znamená to aj napr. keď obchodný zástupca SZĆO má uzatvorenú zmluvu s firmou o obchodnom zastúpení, býva v Žiline, firma je v Žiline ale jeho region je B.Bystrica, Zvolen.. môže si účtovať stravné podĺa z. o cest.náhradách? Ďakujem
alica
24.09.04,12:09
nie, bohužiaľ sa to týka iba zahraničných pracovných ciest - je to v podstate návrat ku stavu, ktorý platil do 1. januára 2004
Viera
24.09.04,12:21
nie, bohužiaľ sa to týka iba zahraničných pracovných ciest - je to v podstate návrat ku stavu, ktorý platil do 1. januára 2004
V médiách to bolo prezentované, že sa to bude vzťahovať aj na tuzemské pracovné cesty. Naozaj sa to vzťahuje len na zahraničné pracovné cesty ?
alica
24.09.04,12:48
Milá Vierka, ospravedlňujem sa za unáhlenú reakciu, neprečítala som si pozorne schválenú novelu- naozaj sa to týka aj tuzemských pracovných ciest- je to dobrá správa. Prajem pekný víkend.
Lentilka
24.09.04,13:43
Prosím Vás, keď si chcem podľa uvedenej novely uplatniť výdavky pri zahraničnej pracovnej ceste,pri použití os.auta nezahrnutého do obchodného majetku, môžem tak urobiť len v prípade, že mám zaplatenú cestnú daň na Daňovom úrade? Alebo v tomto prípade cestná daň nemusí byť zaplatená?
alexxandra
26.09.04,12:23
Bez cestnej dane ani kilometer! :-) Osobne som telefonovala do Banskej Bystrice na danove riadistelstvo na tu linku,co tam maju, a bolo mi povedane,ze: Cestna dan v prvom rade,bez debaty. No a potom, ked je auto v majetku,tak odpisy a PHM a DPH v poriadku, a ked nieje v majetku,tak uz iba nahrada za PHM podla spotreby a dost. Ziadna DPH, nic. Ani zakladna nahrada za km,ako platilo minuly rok. Nic.Akurat ze ked je auto na druheho z manzelov,je to vporiadku,lebo maju /ak maju/ bezpodielove spoluvlastnictvo.
ekin
26.09.04,14:20
ak som dobre pochopila novelu, nahrada za 1 km (PHL+6,20Sk) patri, ak auto nie je zaradene do majetku podnikatela. Otazne ostava, co je miesto (ak vykonáva v inom mieste - nie MESTE), vtedy patri? Teda ak jazdi po meste, kde zije,byva,podnika - ma narok? Jazdi za klientom a vybavuje zalezitosti v suvislosti s prijmom!!! Alebo skutocne je to iba nahrada pri ceste mimo bydliska (podnikania)? A pouzivanie hromad.doprav.prostr. -cize cestovne MHD nemozno pouzit ak naklad? Vyskrtli to slovo, ale ked dochadza k zrovnopravneniu zamestnanca a podnikatela, tak zamestnanec narok ma aj na tieto cestov.nahrady (zeby podnikatel nie?).
Palino
27.09.04,05:40
Ja to čítam tak, že SZČO má tie isté nároky ako zamestnanec, veď tiež je tam odvolávka na zákon o cestovných náhradách. A iné miesto, ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, je predsa každá pracovná cesta aj v meste, keď ide z miesta svojho podnikania inam v tom istom meste. To isté sa týka podľa mňa aj MHD.
Pravda, myslím od 1.11.2004.
zeel
27.09.04,06:23
alexxandra tu sice pise, ze treba cestnu dan, ale z dalsieho vyplyva, ze to hovori o "sucasnom stave". Mna by vsak zaujimalo, co bude od 1.11.2004 - ak zacnem pouzivat sukromne auto na "sluzobne cesty" - musim mat zaplatenu aj cestnu dan ??? l
luka
30.09.04,05:15
zdravim diskutujucich, vysvetlite mi prosim jednu vec: ak som si chcel davat od 1.1.2004 do nakladov aspon PHM bez akejkolvek nahrady, tak som auto musel zaradit do majetku a zaplatit cestnu dan, teraz akoze od 1.11.2004 uz auto nemoze byt zaradene v majetku a len vtedy si mozem uplatnit pausalnu nahradu???d.
Lenuška
30.09.04,05:51
zdravim diskutujucich, vysvetlite mi prosim jednu vec: ak som si chcel davat od 1.1.2004 do nakladov aspon PHM bez akejkolvek nahrady, tak som auto musel zaradit do majetku a zaplatit cestnu dan, teraz akoze od 1.11.2004 uz auto nemoze byt zaradene v majetku a len vtedy si mozem uplatnit pausalnu nahradu???d.

Auto nemuselo byť zaradené v majetku - PHM si účtujem bez náhrad do 1.11.2004 . Ja som mala cestnú daň zaplatenú od 1.1.2004. Po 1.11. 2004
aj s náhradou.
Ak si od 1.1.2004 zaradil auto do majetku, tak už sa Ťa zmena zákona
netýka.
r.galovic
30.09.04,06:09
Zdravím Vás. Ja mám ten istý problém ako "luka". Od 1.1.2004 som zaradil auto do majetku aby som ešte aspoň čo-to zahrnul do nakladov (údržba, poistka, opravy ...) keď už nám zobrali tú základnú náhradu. A teraz ma teda pekne naštvali, keď sa k tomu vrátili. Čo mám teda robiť? Dá sa teraz vlastne auto vyradiť alebo musím počkať kým ho doodpisujem a potom ho vyradiť? Ináč, pekne ma nachytali tí parchanti! (pardón za výraz)
andrej
30.09.04,06:25
ja mám podobný problém. Začal som podnikať od 1.4.2004. Robím na živnosť, ale v podstate robím to čo som robil ako zamestnanec. Sídlo podnikania mám doma, ale dochádzam každý deň asi 30 km do práce. Ešte som auto nevložil do podnikania. Teraz neviem čo je lepšie, či vložiť a odpisovať, alebo používať ako súkromné a uplatniť si náhradu za opotrebenie. Ak auto nevložím do podnikania, musím zaplatiť cestnú daň? a môžem si vlastne písať cesťák?
PS: aká je vlastne náhrada za opotrebenie auta (nejaká linka).
Lenuška
30.09.04,06:48
no tak Vám poviem, že už to spravili zdá sa mi v roku 2000. Auto sme vtedy zaradili v 2000 do firmy v septembri. KeĎ som sa dozvedela o tom,že pre
rok 2001 si môžem účtovať náhrady, v roku 2000 od septembra som si neuplatňovala daňové výdavky. Stále sa mi to oplatilo.
Tento rok som trpezlivo čakala na zmenu zákona a som rada, že som sa dočkala. Ale kolegovia veru autá v januári pozaraďovali do firmy a čo teraz?
Uplatniť do výdavkov len PHM do 1.11.04 , od 1.11.04 aj náhradu. Auto - stornovať zaradenie a všetky výdavky s tým spojené....opravy....atď.
Ale pozor, lebo pri zaraĎovaní sa mi zdá, že nahlasovali IČO na dopravný inšpektorát. Takže znova odhlásiť?
millo
02.10.04,07:21
Prosim o zosumarizovanie, kedže je tu viac nazorov:ako SZCO od 1.11 2004 pri pouzivani vlastneho vozidla 1. ZAPLATIM cestnu dan aby som mohol odpisat bezin + naklady na prevadzku? alebo NEzaplatim cestnu dan a odpišem bezin + naklady na prevadzku??

Vdaka :confused:
VieraM
02.10.04,21:00
Pokial používate vozidlo na podnikateľské účely, zaplatíte cestnú daň, rozdiel je len v tom že ak nemáte vozidlo zaradené do majetku firmy, doteraz ste si mohli uplatniť do výdavkov len náhradu PHM. Od 1.11. už okrem PHM si môžete uplatniť do výdavkov resp. nákladov aj náklady na prevádzku vozidla, podľa zákona o cestovných náhradách /doteraz to bolo možné len pre zamestnancov./
jess
03.10.04,06:06
Ja len podotýkam, že pokiaľ auto nie je zaradené v majetku firmy a je ešte lízované podnikateľom /teda podnikateľ platí leasing na auto nezaradené do majetku firmy/ do skončenia leasingu je jeho majiteľom leasingová spoločnosť a teda náhrada sa nesmie uplatniť.
valeriam
03.10.04,19:27
Viete, nie som si celkom istá- "...výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou na INOM MIESTE AKO JE MIESTO v ktorom činnosť vykonáva..." to je myslené tak, ako si to vysvetľuje PALINO, že aj keď pôjdem niečo vybavovať do mesta, alebo trebárs vedľa do budovy, že si môžem uplatniť náhradu stravného??? To je celé akési čudné, takže keď makám celý deň v kanclíku, nemám nárok byť hladná, ale v susednom meste už môžem?
Julča
04.10.04,10:06
Pokial používate vozidlo na podnikateľské účely, zaplatíte cestnú daň, rozdiel je len v tom že ak nemáte vozidlo zaradené do majetku firmy, doteraz ste si mohli uplatniť do výdavkov len náhradu PHM. Od 1.11. už okrem PHM si môžete uplatniť do výdavkov resp. nákladov aj náklady na prevádzku vozidla, podľa zákona o cestovných náhradách /doteraz to bolo možné len pre zamestnancov./
Podľa mňa si od 1.11.2004 ak nebolo zaradené auto do podnikania a sme SZČO dať PHM /tie sme si mohli dať aj doteraz/ a náhrady za opotrebenie auta na km. Nemôžeme si dať do výdavkov opravy auta, alebo nákup oleja a pod.
Má niekto iný názor?
slniecko
08.10.04,09:01
chcela by som sa spýtať jednu vec. Ak mám v živnostenskom liste sídlo na východnom
Slovensku a pracujem v Bratislave, môžem to brať ako "mimo sídla firmy"? môžem si odpočítať aj električenku, čiže cestovné?
luka
13.10.04,11:40
Ako to tu citam, tak to chapem asi takto. Od 1.1.2004 si akoze nezaradim auto do majetku a uplatnujem si len PHM a nic okrem toho(opravy, zak a havar. poistku). A od 1.11.2004 si uz uplatnujem aj nahradu (6,20/km)+skutocne prejazdene PHM a zase ani opravy a poistky. Cize, co sa oplati viac: zaradit auto do majetku(jedna sa len o vytvorenie jedneho interneho dokladu a jeho uctovanie) alebo naklady "nadbiehavat" cez cestovne nahrady? - mam zaplatenu cestnu dan od 1.1.2004.
ekin
14.10.04,04:58
často sa tu spomínajú náklady súvisiace s prevádzkou vozidlo - tie sú zahrnuté v tých 6,20 Sk/km, čiže žiadne iné náklady nie je možné uplatniť!!
Ak to zhrniem: vozidlo nezaradené do podnikania (súkromné), od 1.11. po zaplatení cestnej dani je nárok na náhradu vo výške PHM+6,20 Sk/km.
Vozidlo zaradené (hoci len v roku 2004) - iba PHM a skutočné výdavky na vozidlo (opravy, údržba, poistenie)
Tí, čo auto zaradili v roku 2004, najskôr v roku 2005 by som vyradila, pretoze by mohli byť problémy s dan.úradom - skutočne by sa to posudzovalo ako neoprávnený náklad - zaradit auto, vyuzit čo sa dá a potom vyradit.
ekin
14.10.04,05:00
SLNIECKO:
určite áno, ale treba vyhotoviť cestovný príkaz, kde bude jasné, že pracuješ (ako podnikateľ) v Blave a kam tam chodievaš - samozrejme, ak máš náklady na ubytovanie, aj na tie je nárok.
Lenuška
14.10.04,06:51
často sa tu spomínajú náklady súvisiace s prevádzkou vozidlo - tie sú zahrnuté v tých 6,20 Sk/km, čiže žiadne iné náklady nie je možné uplatniť!!
Ak to zhrniem: vozidlo nezaradené do podnikania (súkromné), od 1.11. po zaplatení cestnej dani je nárok na náhradu vo výške PHM+6,20 Sk/km.
Vozidlo zaradené (hoci len v roku 2004) - iba PHM a skutočné výdavky na vozidlo (opravy, údržba, poistenie)
Tí, čo auto zaradili v roku 2004, najskôr v roku 2005 by som vyradila, pretoze by mohli byť problémy s dan.úradom - skutočne by sa to posudzovalo ako neoprávnený náklad - zaradit auto, vyuzit čo sa dá a potom vyradit.

Ak ale vyradia auto v roku 2005, nemôžu si aj tak uplatňovať náhradu
naň keby ho používali ako nezaradené/súkromné/, pretože už raz bolo zaradené v majetku. Týkalo by sa to len nového auta uplatnenie náhrady.
Paula
18.10.04,14:39
Poradíte mi poradcovia? Živnostník zaplatil účastnícky poplatok za základné školenie pre reprezentantov firmy "XY", pre ktorú bude pracovať na zmluvnom základe. Na faktúre za školenie (celková suma fa 5000,-) je dole veta: Náklady na stravu tvoria čiastku v sume 1.245,30 Sk. Akú sumu môžem dať do výdavkov?
Andrej Ahoy
04.11.04,10:35
hm, a ako zaradim auto do majetku firmy - som zivnostnik a nezamestnavam nikoho...? cestnu dan som zaplatil. Co dalej?
Dakujem
Darin
02.12.04,11:21
Ja len podotýkam, že pokiaľ auto nie je zaradené v majetku firmy a je ešte lízované podnikateľom /teda podnikateľ platí leasing na auto nezaradené do majetku firmy/ do skončenia leasingu je jeho majiteľom leasingová spoločnosť a teda náhrada sa nesmie uplatniť.
Toto platí, keď splátky leasingu platí SZČO cez živnosť, keď si splátky platí ako fyzická osoba môže si uplatniť základnú náhradu za km 6,20 ?
jess
02.12.04,11:33
Ja si platím leasing auta ako FO. Nedávam si to do nákladov živnosti. V technickom preukaze je zapísaná ako majiteľ auta leasing.spoločnost a nie ty. Ty si majiteľom až po splatení leasingu, preto pokiaľ ešte platíš leasing, tak si 6,20 uplatniť nemôžeš!
Darin
02.12.04,11:45
Ja si platím leasing auta ako FO. Nedávam si to do nákladov živnosti. V technickom preukaze je zapísaná ako majiteľ auta leasing.spoločnost a nie ty. Ty si majiteľom až po splatení leasingu, preto pokiaľ ešte platíš leasing, tak si 6,20 uplatniť nemôžeš!
V technickom preukaze je moje meno napriek tomu, že ešte nemám splatný leasing a auto nieje moje. Čo v takom prípade ?
Paula
02.12.04,12:14
Vie mi niekto poradiť s otázkou, ktorú som zadala v tejto téme 18.10.04?
Nike
02.12.04,12:15
Pauli tú stravu by som odpočítala keď už tam je vyčíslená. Toť môj názor.
jess
02.12.04,13:01
Darin, tam si zapísaná ako držiteľ auta, nie majiteľ. Vieš čo, nemám presne pri sebe papiere, ale je to tak. Mňa takto zrušila daňováčka. Tiež som si myslela, že je to to isté ale je to v zákone vymedzené , majiteľ a držiteľ vozidla je rozdiel.


V technickom preukaze je moje meno napriek tomu, že ešte nemám splatný leasing a auto nieje moje. Čo v takom prípade ?
Darin
02.12.04,13:09
Darin, tam si zapísaná ako držiteľ auta, nie majiteľ. Vieš čo, nemám presne pri sebe papiere, ale je to tak. Mňa takto zrušila daňováčka. Tiež som si myslela, že je to to isté ale je to v zákone vymedzené , majiteľ a držiteľ vozidla je rozdiel.
Prosím ťa a keď som zamestnaná vo firme s.r.o. a používam svoje auto vo firme na služobné účely firmy a auto mám na leasing môže mi firma preplatiť aj základnú náhradu na k, 6,20 ?
Monika1
02.12.04,13:16
Podľa môjho názoru si môže podľa spomínanej novely zákona uplatňovať stravné SZČO aj v tuzemsku ale len vtedy, ak splní podmienku, že bude vykonávať svoju činnosť v inom mieste, ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva. Napr.: v meste A v SR na hlavnej ulici prvádzkujem obchod s drogistickým tovarom. Miesto výkonu mojej činnosti je spomínaná predajňa drog. tovaru. Vyberiem sa na nákup tovaru alebo na obchodné jednanie do mesta B v SR. V tomto prípade ide o iné miesto ako miesto, kde vykonávam svoju činnosť a preto mám nárok na stravné v zmysle zákona č. 119/1992 Zb. o cestovných náhradách. V prípade autodopravcov by som stravné v tuzemsku neuplatňovala, pretože nie je možné presne určiť miesto výkonu jeho práce. Miesto výkonu jeho práce je totiž všade tam, kde prepravuje predmety a väčšinou to nie je to isté miesto.
Monika1
02.12.04,13:21
Áno, podľa mňa môžeš uplatňovať ako zamestnanec náhradu vo výške 6,2, za Km.
V zákone sa nehovorí, že ty musíš byť majiteľom vozidla. Stačí, ak ti zamestnávateľ podpíše cesťák pred cestou a ty v tom cesťáku uvedieš akým mot. voz. ideš na sl. cestu. K vyúčtovaniu cestovného však musíš priložiť fotokópiu technického preukazu.
Darin
02.12.04,13:46
Prosím Vás je to správny názor, že žena ,ktorá je zamestnaná vo firme svojho muža , ktorý podnika na základe živnosti čiže FO a používa na služobné účely auto, ktoré je ešte v lesingu a splátky platí manžel súkromne nie cez firmu môže si u zamestnávateľa Fo čiže u manžela uplatniť náhradu za PH a aj základnú náhradu za km 6,20.
JanaO
08.09.05,06:03
Dobrý deň všetkým, vedel by mi niekto poradiť? Manžel je živnostík a prišla mu výzva zo živnostenského úradu aby doniesol na kontrolu FA za rok 2005 a potvrdenia o zaplatení povinných odvodov. Nieje mi celkom jasné čo konkrétne kontrolujú na dokladoch, ktoré si vyžiadali. Ďakujem!!!
KEJKA
09.09.05,11:49
môže ísť o 2 rozdielne veci, ktoré navzájom nesúvisia. Môže si zavolať a povedia mu.
Alebo nech sa nechá prekvapiť. Ak je to zo ŽÚ, môže ísť o nejaké miestne zisťovanie pre 3,stranu a jeho sa to ani netýka.