Timicekg
16.10.12,08:18
Dobrý deň prosím Vás o informáciu, v novom roku, t.j. 2013 by som chcela zamestnať dvoch dohodárov, nie sú mi však celkom jasné odvody po novom. Dohodár bude pracovať len pár hodín mesačne...cca 10 hodín, dohodnutá odmena je 2 € za hodinu, čo znamená, že za mesiac zarobí 20 €, z týchto 20 € mám za neho platiť odvody?

Ďakujem
drobeceva
16.10.12,06:26
Dobrý deň prosím Vás o informáciu, v novom roku, t.j. 2013 by som chcela zamestnať dvoch dohodárov, nie sú mi však celkom jasné odvody po novom. Dohodár bude pracovať len pár hodín mesačne...cca 10 hodín, dohodnutá odmena je 2 € za hodinu, čo znamená, že za mesiac zarobí 20 €, z týchto 20 € mám za neho platiť odvody?

Ďakujem

presne tak...len ešte rozlišuješ, o akého dohodára ide - či je študent, dôchodca, dohodár na prav.príjem, nepravidel.príjem
Xanti
16.10.12,06:34
No v podstate dohodárovi stiahneš z jeho odmeny odvody - podľa typu dohody a človeka to môže byť 4%, 7%, 11% alebo 13.4% a daň 19% ak nebude mať u teba podpísané vyhlásenie.
A ty za neho zaplatíš ešte odvody podľa typu dohody a človeka vo výškach 19,8% , 22,8%, 32,8% alebo 35,2%.
robin1
16.10.12,06:57
... a nezabudnúť po ukončení PP vyhotoviť ELDP... taká drobnosť
Mária Mojžišová
16.10.12,07:43
ELDP prosím o celý názov. Ďakujem..
drobeceva
16.10.12,08:05
Mária M.- toto si chcela? - ELDP - evidenčný list dôchodkového poistenia
H.B.
16.10.12,08:34
A čo je potrebné pri dohode, ktorú mám na dobu neurčitú a pokračuje aj budúci rok. Je to dohoda o pracovnej činnosti a bude to nepravidelný príjem (dohoda bude len v mesiaci 02,05,08,11/2013 - čiže predpokladám, že to je nepravidelný príjem, keď vyplácať budeme len 4 krát do roka) Takúto dohodu musím znovu prihlásiť ako nepravidelný príjem?..alebo čo mám urobiť v takomto prípade?
drobeceva
16.10.12,08:38
u existujúcich dohôd bude potrebné k 1.1.2013 dooznamovať o akých dohodárov ide...budú nové RLFO. Od 1.1. treba poprihlasovať aj na ZP. V prípade, že je dohoda popri riadnej PZ, vtedy sa na ZP už nehlási.
Xanti
16.10.12,08:45
mimotemy len tak na okraj, som sa včera kdesi dočítala, že od apríla 2013 zrušia pre nezamestnaných možnosť privyrobiť si akúkoľvek sumu na dohodu.

Takže od apríla 2013 sa nám zrejme trochu zníži nezamestnanosť, ak pár zamestnávateľov si ponechá niektorých z armády 70000 dohodárov.
drobeceva
16.10.12,08:46
aj ja som to čítala, umelo sa nezamestnanosť zníží :(
Xanti
16.10.12,08:54
Veru, aj tak sa zlepšujú čísla ... :(
Aljok
16.10.12,10:05
mimotemy len tak na okraj, som sa včera kdesi dočítala, že od apríla 2013 zrušia pre nezamestnaných možnosť privyrobiť si akúkoľvek sumu na dohodu.

Tu je Návrh zákona , ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti :

https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDetails.aspx?instEID=191&matEID=5566&docEID=274347&docFormEID=-1&docTypeEID=1&langEID=1


Citujem :


§ 6



Uchádzač o zamestnanie


(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie pracovnej činnosti zamestnancom, ktorú vykonáva pre zamestnávateľa a za ktorú mu je poskytovaná mzda.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať, hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý

a) nie je zamestnanec,
b) nevykonáva zárobkovú činnosť na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru13) alebo na základe iného právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13a) ak tento zákon neustanovuje inak,
c) neprevádzkuje alebo nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
d) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine.
gottwdag
16.10.12,13:44
Čo bude musieť platiť dohodár od 1.1.2013,
ak je zamestatnný ale pre inú firmu občas vykonáva preškoľovanie zamestnancov,alebo inú prednáškovú činnosť. Prípadne ako inak by sa ho dalo vyplatiť ?
veronikasad
16.10.12,13:50
mimotemy len tak na okraj, som sa včera kdesi dočítala, že od apríla 2013 zrušia pre nezamestnaných možnosť privyrobiť si akúkoľvek sumu na dohodu.

Takže od apríla 2013 sa nám zrejme trochu zníži nezamestnanosť, ak pár zamestnávateľov si ponechá niektorých z armády 70000 dohodárov.
Už som o tom písala v inej téme. Ak sa bude platiť z dohôd zdr.poistenie, uchádzači o zamestnanie, ktorí nepoberajú dávku v nezamestnanosti, nebudú mať dôvod byť evidovaní na UP
Mária Mojžišová
16.10.12,15:11
Ďakujem som začiatočník ..
martin33AA
16.10.12,15:14
Záleží na charaktere tvojej prevádzky - živnosti, stavebníci a iní ak búdu chcieť nezamestnaých využit uzavrú s nimi "zmluvy o dielo" resp. nejaké iné. a je vybavené žiadne odvody a dane. Pre časníkov a predavačov neostáva nič iné ako "dohody" - je to klasická závislá činnosť. A podľa charakteru osoby - či je študent do 18, študent do 26, dôchodca, predčasný dôchodca a neiem aký podľa toho stŕhaš odvody zo základu - čo je v tvojom prípade 20,- €. len je otázka či 2 ečka nie je málo, vieš ? Malo by to byť min. ako min. hodinovú mzda a ta bude asik 2,10
Aljok
16.10.12,15:24
Malo by to byť min. ako min. hodinovú mzda a ta bude asik 2,10

Neviem odkiaľ čerpáš svoje odborné informácie, ale minimálna hodinová mzda od 1.1.2013 bude 1,941 €.
martin33AA
16.10.12,15:52
ok no - ano
drobeceva
16.10.12,16:48
drobeceva
17.10.12,04:31
Čo bude musieť platiť dohodár od 1.1.2013,
ak je zamestatnný ale pre inú firmu občas vykonáva preškoľovanie zamestnancov,alebo inú prednáškovú činnosť. Prípadne ako inak by sa ho dalo vyplatiť ?


ak nespadá ani do jednej z týchto skupín /že je to dohodár, ktorému bol priznaný SD, poberateľ ID, výsluhového-tak mala by to byť dohoda s nepravidelným príjmom, kde z-c platí odvody vo výške 11 % a z-ľ 32.80. %
mirkoooo
30.11.12,11:55
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť ohľadne súbehu poberania dávky v nezamestnanosti a súčasne práca na dohodu?

Ak človek bude v januári - marci poberať dávku v nezam. a bude evidovaný na UP, môže pracovať na dohodu do sumy cca 140 eur? Nepríde o dávku? Má na to vplyv to či to bude dohoda s prav.príjmom (kde sa platia aj poistné v nezam.) alebo neprav. príjmom (kde sa poistné v nezam. neplatí)? Ale od apríla už nebude môct pracovať na dohodu pri poberaní dávky, lebo ho vyradia?

Alebo je to nejako inak?

ďakujem
veronikasad
30.11.12,12:07
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť ohľadne súbehu poberania dávky v nezamestnanosti a súčasne práca na dohodu?

Ak človek bude v januári - marci poberať dávku v nezam. a bude evidovaný na UP, môže pracovať na dohodu do sumy cca 140 eur? Nepríde o dávku? Má na to vplyv to či to bude dohoda s prav.príjmom (kde sa platia aj poistné v nezam.) alebo neprav. príjmom (kde sa poistné v nezam. neplatí)? Ale od apríla už nebude môct pracovať na dohodu pri poberaní dávky, lebo ho vyradia?

Alebo je to nejako inak?

ďakujem
Do 31.3.2013 môže byť súbeh práce na dohodu a evidencie na UP.
Novela zákona o službách zamestnanosti ešte nie je schválená, akú konečnú podobu bude mať zákon od 1.4.2013 nie je známe. V návrhu zákona nie je možný súbeh práce na dohodu a evidencia uchádzača o zamestnanie na UP.
mirkoooo
30.11.12,14:28
Ďakujem, ale môže byť aj súbeh evidencie, poberania dávky a robenie na dohodu? (viem, že do 31.12.2012 môže)
Či tým, že človek, ktorý bude od 1.1.2013 robiť na dohodu (od nového roka sa považuje za zamestnanca) a či taký človek môže poberať dávku, keď je "zamestnancom na dohodu" a platí sa za neho poistenie v nezamestnanosti.
Či sa proste nevylučuje práca na dohodu (pri ktorej sa platí poistenie v nezamest.) s poberaním dávky v nezamestnanosti?
Ak by nemohol aj poberať dávku aj v tom období platiť poistenie v nezamest., tak či by riešením bola dohoda s nepravid. príjmom, pri ktorej sa to poistenie v nezam. neplatí.
Ďakujem
mirkoooo
03.12.12,10:48
Ďakujem, ale môže byť aj súbeh evidencie, poberania dávky a robenie na dohodu? (viem, že do 31.12.2012 môže)
Či tým, že človek, ktorý bude od 1.1.2013 robiť na dohodu (od nového roka sa považuje za zamestnanca) a či taký človek môže poberať dávku, keď je "zamestnancom na dohodu" a platí sa za neho poistenie v nezamestnanosti.
Či sa proste nevylučuje práca na dohodu (pri ktorej sa platí poistenie v nezamest.) s poberaním dávky v nezamestnanosti?
Ak by nemohol aj poberať dávku aj v tom období platiť poistenie v nezamest., tak či by riešením bola dohoda s nepravid. príjmom, pri ktorej sa to poistenie v nezam. neplatí.
Ďakujem

???
Mila123
03.12.12,10:57
pýtala som sa dr.J. Motyčkovej, že je možné aby nezamestnaný poberal dávku vo forme PvN a pracuje na základe DoPČ, či DoVP......áno, je to možné, v tomto ohľade nebola žiadna zmena.....inak sa chystá k 01 04 2013
demeter
27.12.12,11:27
Chcem sa spýtať ,môže vysokoškolák mať viac brigád v roku 2013 na dohodu,ako to bude z odvodmi.Ďakujem.
kezeso
27.12.12,12:38
Ja mám presne ten istý prípad. Myslím, že je možné pracovať aj 10 hodín, len odvody budú vyššie po novom...

Ostatní dohodári s nepravidelným príjmom:





Zamestnanec
Zamestnávateľ
Max. VZ


Nemocenské poistenie
neplatí
neplatí



Starobné poistenie
4%
14% (10% + 4%)
3930 eur


Invalidné poistenie
3%
3%
3930 eur


Poistenie v nezamestnanosti
neplatí
neplatí



Garančné poistenie
-
0,25%
3930 eur


Úrazové poistenie
-
0,8%
neohraničený


Rezervný fond
-
4,75%
3930 eur


Zdravotné poistenie
4%
10%
3930 eur


Spolu
11%
32,80%
kezeso
27.12.12,12:51
Chcem sa ešte spýtať: Ak doteraz dohodár si platil minimálne zdravotné poistenie tak ako SZČO, tak bude musieť platiť ešte zdravotné poistenie - odvody zo mzdy???
dovoľujem si Vás osloviť s otázkou.
Som SZČO, zamestnávam dohodára na 10 hodín mesačne na dohodu o
pracovnej činnosti, Je to moja manželka, ktorá ma zastupuje v čase
mojej neprítomnosti. Doposiaľ si platila plné zdravotné poistenie
ako ja. Chcem sa spýtať ako ju mám prihlásiť v roku 2013 na
zdravotné poistenie? Mala by platiť odvody ešte naviac z pracovného
pomeru, alebo postačuje platiť zdravotné poistenie ako doteraz?
Mila123
27.12.12,12:56
Chcem sa spýtať ,môže vysokoškolák mať viac brigád v roku 2013 na dohodu,ako to bude z odvodmi.Ďakujem.
ak je denným študentom a má do 26. rokov veku, využije možnosť, že mesačne môže mať dohodu o brig. práci študentov sumu 155 €, táto suma je "oslobodená" od poistného .....
ak ich bude mať postupne i u viacerých zamestnávateľov môže mať aj viac brigád, resp. DoBPŠ....
Mila123
27.12.12,13:12
Nie je študent, je staršia.
ak nie je študent, alebo je starší, nie je nárok na oslobodenie......
kezeso
27.12.12,13:20
Prosím odpoveď na príspevok č.23
Xanti
27.12.12,13:28
Chcem sa ešte spýtať: Ak doteraz dohodár si platil minimálne zdravotné poistenie tak ako SZČO, tak bude musieť platiť ešte zdravotné poistenie - odvody zo mzdy???
dovoľujem si Vás osloviť s otázkou.
Som SZČO, zamestnávam dohodára na 10 hodín mesačne na dohodu o
pracovnej činnosti, Je to moja manželka, ktorá ma zastupuje v čase
mojej neprítomnosti. Doposiaľ si platila plné zdravotné poistenie
ako ja. Chcem sa spýtať ako ju mám prihlásiť v roku 2013 na
zdravotné poistenie? Mala by platiť odvody ešte naviac z pracovného
pomeru, alebo postačuje platiť zdravotné poistenie ako doteraz?
Sprav manželke pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas. Odvody zo zmluvy a z DoPČ budú od januára rovnaké. Ak bude mať PZ tak nemusí platiť do ZP ako samoplatca odvody vo výške 55,02 eura mesačne od januára.
Ak bude mať DoPČ tak ju budeš prihlasovať a odhlasovať v tie dni kedy robí v ZP, kedy nebude robiť bude si sama platiť odvody do ZP v pomernej časti zo sumy 55,02 eur/ mesiac.
kezeso
27.12.12,13:37
Sprav manželke pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas. Odvody zo zmluvy a z DoPČ budú od januára rovnaké. Ak bude mať PZ tak nemusí platiť do ZP ako samoplatca odvody vo výške 55,02 eura mesačne od januára.
Ak bude mať DoPČ tak ju budeš prihlasovať a odhlasovať v tie dni kedy robí v ZP, kedy nebude robiť bude si sama platiť odvody do ZP v pomernej časti zo sumy 55,02 eur/ mesiac.

A je možné urobiť s ňou zmluvu aj na tých 10 - 20 hodín?
mzdarka renca
27.12.12,13:39
Chcem sa spýtať ,môže vysokoškolák mať viac brigád v roku 2013 na dohodu,ako to bude z odvodmi.Ďakujem.
samozrejme, že môže.
ak je študentom denného štúdia tak si môže uplatňovať výnimku s platenia poistného a to len u jedného zamestnávateľa. Je potrebné napísať a podpísať čestné vyhlásenie.

Ja som si také spravila a verím, že pomôže, tak ho prikladám
Xanti
27.12.12,13:40
A je možné urobiť s ňou zmluvu aj na tých 10 - 20 hodín?
Samozrejme, že áno. Je to čiastočný úväzok.
KatarinaNR
27.12.12,13:55
dievčence, ešte by som sa opýtala, to odhlasovanie a prihlasovanie na dni kedy dohodári robia, bude za mesiac jedenkrát späťne na konci mesiaca a bude sa robiť elektronicky na "nejakom" novom tlačive SP?
ďakujem
Mila123
27.12.12,13:57
dievčence, ešte by som sa opýtala, to odhlasovanie a prihlasovanie na dni kedy dohodári robia, bude za mesiac jedenkrát späťne na konci mesiaca a bude sa robiť elektronicky na "nejakom" novom tlačive SP?
ďakujem
KAtarína do SP sa hlásia dohodári jeden deň pred vznikom dohody a odhlasujú sa pri ukončení dohody.....SP nezaujíma odpracovaná doba......
Xanti
27.12.12,13:57
dievčence, ešte by som sa opýtala, to odhlasovanie a prihlasovanie na dni kedy dohodári robia, bude za mesiac jedenkrát späťne na konci mesiaca a bude sa robiť elektronicky na "nejakom" novom tlačive SP?
ďakujem
To odhlasovanie a nahlasovanie sa netýka SP ... do SP prihlásiš raz pri vzniku dohody a odhlásiš po ukončení dohody.
To odhlasovanie a prihlasovanie sa týka ZP, prihlásiš za dni kedy pracoval .
KatarinaNR
27.12.12,14:00
aha jasné, ZP, čiže v mesačnom výkaze v ZP sa "nejako" odfajktnú dni kedy pracoval?
Mila123
27.12.12,14:06
aha jasné, ZP, čiže v mesačnom výkaze v ZP sa "nejako" odfajktnú dni kedy pracoval?
ale kde v mesačnom výkaze......

http://www.vszp.sk/files/tlaciva/zamestnavatel/tpoznamenie_zamestnavatela_o_poistnecoch_vyplnitel ne_2.pdf
KatarinaNR
27.12.12,14:09
čiže ešte ani nie je kde?! tlačivá do ZP som ešte nerobila, preto sa pýtam
mzdarka renca
27.12.12,14:10
Mila123
27.12.12,14:12
tu, v kolonke počet dní

http://www.vszp.sk/files/tlaciva/Vykaz_preddavkov_na_poistne-jun-2011_vyplnitelne2.pdf
áno, ale iba poslať do ZP vyplnený MV a počet odprac. dní predsa nestačí.......
mzdarka renca
27.12.12,14:13
čiže ešte ani nie je kde?! tlačivá do ZP som ešte nerobila, preto sa pýtam
v ZP budú mať predsa prihlášky a odhlášky, t.z., že budú presne vedieť, koľko dní a v ktoré dni má dohodár odpracované. Ale nevylučujem, že vyrobia pre nás prekvapenie v podobe nových Mesačných výkazov.
KatarinaNR
27.12.12,14:17
a teda to bude v praxi vyzerať asi tak, že sa prihlási napr. od 2.1. a v mesačnom výkaze sa uvedie počet dní, ktoré odrobil a keď bude robiť každý druhý deň, tak ho na každý druhý deň spätne prihlásim a odhlásim??
Mila123
27.12.12,14:18
áno
mzdarka renca
27.12.12,14:20
áno, ale iba poslať do ZP vyplnený MV a počet odprac. dní predsa nestačí.......
ak mám byť úprimná, neviem si predstaviť, že v prílohe by boli kolónky na konkrétne dátumy, aj keď ani to nevylučujem.

mimotemy asi začnem chovať ovce, lebo čo z dohôd dokázali vyrobiť za problémy naši zákonodarcovia, tak to hraničí s idiotizmom a už ma fakt nebavia.;)
kezeso
27.12.12,14:23
ale kde v mesačnom výkaze......

http://www.vszp.sk/files/tlaciva/zamestnavatel/tpoznamenie_zamestnavatela_o_poistnecoch_vyplnitel ne_2.pdf

Vyplýva z toho, že poistné je možné uhrádzať iba z bankového účtu? Ja účet nemám. Svoje odvody platím osobne v pokladni poisťovne.
KatarinaNR
27.12.12,14:23
dievčence ešte sa radšej raz opýtam, čiže stačí odhlásiť a prihlásiť spätne? raz do mesiace aj keď pracoval cca 15dní v mesiaci, každý druhý deň, tak???
KatarinaNR
27.12.12,14:25
čiže 15 prihlášok a 15 odhlášok bude mať jeden dohodár v daný mesiac???? čistá katastrofa, som zvedavá, či sa z toho pracovníci v ZP vysomária
Mila123
27.12.12,14:28
áno, už sme to tu riešili.....
Mila123
27.12.12,14:29
Vyplýva z toho, že poistné je možné uhrádzať iba z bankového účtu? Ja účet nemám. Svoje odvody platím osobne v pokladni poisťovne.

to netuším či musia byť iba platené z b.ú., popr. pošt. poukážkou......
KatarinaNR
27.12.12,14:31
ja viem Mili, len som bola chvíľu mimo, aj som bola chorá, aj sviatky a pre istotu som si to chcela ešte raz ozrejmiť, aby som neurobila chybu. Toto je inak úplne na hlavu. Ale keď sa to bude dať urobiť resp. to bude stačiť 1x do mesiaca spätne aj za 15 odpracovnaných dní (v každý druhý deň) aspoň nejaká mini úľava, lebo keby sa to malo robiť napr. ráno pri nástupe dohodára alebo v deň vopred.................... :-(
inges
27.12.12,15:40
Tak mňa mesačné výkazy na ZP ani nenapadli. Do programu nahodím počet hodín a na mesačnom výkaze mi asi automaticky vykáže počet kalendárnych dní ako pri normálnom zamestnancovi a tipujem, že oni si na základe prihlášok a odhlášok tie dni načítajú. Inak si to neviem vysvetliť.
demeter
27.12.12,19:56
Dcéra ma 2 brigády ,je vysokoškoláčka suma mesačne jej nepresahuje spolu 155 EUR.Čestné vyhlásenie ma dať si len na jednu brigádu,treba tam niečo ešte doložiť.Ďakujem.
Mila123
27.12.12,20:00
Dcéra ma 2 brigády ,je vysokoškoláčka suma mesačne jej nepresahuje spolu 155 EUR.Čestné vyhlásenie ma dať si len na jednu brigádu,treba tam niečo ešte doložiť.Ďakujem.
iba na jednu brigádu.......a potvrdenie o návšteve školy.....
veronikasad
27.12.12,20:02
Dcéra ma 2 brigády ,je vysokoškoláčka suma mesačne jej nepresahuje spolu 155 EUR.Čestné vyhlásenie ma dať si len na jednu brigádu,treba tam niečo ešte doložiť.Ďakujem.
Musí predložiť potvrdenie o návšteve školy a čestné prehlásenie sa vzťahuje len na jednu Dohodu o BPŠ. Predpokladám, že podmienku veku splňa a je študentkou denného štúdia.
demeter
27.12.12,20:08
Ďakujem,má 23 rokov.
SamuelSK
27.12.12,20:49
luciadr
31.12.12,10:17
Ahojte Pohodaci,
ako tak citam dookola vsetko okolo tych dohod,zacinam mat v tom miesung. Neviem si rady: SZCO zamestnava dohodara od 7/2012, ktory je evidovany sucasne na UP. Ano,viem,ze do 31.1.2013 mam upresnit na prihlaske do SP, o aky typ dohody ide a ci ma pravid.alebo nepravid. prijem. A tu je ten problem. Kedze pracuje pre SZCO,ktory ma Realitnu kancelariu, odmenu dostane az po uskutocneni nejakeho obchodu. A to moze a nemusi dostat aj za cely rok...takze ako vlastne uviest jeho na dohodou po novom??? A co to zdravotne poistenie??? Prosim poradte
kezeso
02.01.13,13:55
Mám ten istý problém, poraďte, prosím...
Mária Mojžišová
03.01.13,07:35
Ahojte poraďáci.
Aj ja mám už z toho všetkého galimatiáš. Na portáli soc.poisťovne je informácia, že zamestnávateľ je povinný odhlásiť zo SP dohodára, ktorý je poistencom štátu. Týka sa to aj starobného dôchodcu pracujúceho od 1.1.2013 na dohodu? Ten je predsa tiež poistencom štátu. Ide o dôchodcu s pravidelným príjmom odmena brutto 155 Eur mesačne. Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
03.01.13,07:38
Ahojte poraďáci.
Aj ja mám už z toho všetkého galimatiáš. Na portáli soc.poisťovne je informácia, že zamestnávateľ je povinný odhlásiť zo SP dohodára, ktorý je poistencom štátu. Týka sa to aj starobného dôchodcu pracujúceho od 1.1.2013 na dohodu? Ten je predsa tiež poistencom štátu. Ide o dôchodcu s pravidelným príjmom odmena brutto 155 Eur mesačne. Ďakujem za odpoveď.
Ak píšeš o tejto informácii

http://www.socpoist.sk/aktuality-matky---dohodarky-sa-musia-odhlasit-z-dochodkoveho-poistenia/48411s54656c

je to povinnosťou poistenca, nie zamestnávatela.
Mila123
03.01.13,07:40
Ahojte poraďáci.
Aj ja mám už z toho všetkého galimatiáš. Na portáli soc.poisťovne je informácia, že zamestnávateľ je povinný odhlásiť zo SP dohodára, ktorý je poistencom štátu. Týka sa to aj starobného dôchodcu pracujúceho od 1.1.2013 na dohodu? Ten je predsa tiež poistencom štátu. Ide o dôchodcu s pravidelným príjmom odmena brutto 155 Eur mesačne. Ďakujem za odpoveď.
od kedy platí SP dôchodcom do starobného, resp. dôchodkového poistenia?
to sa týka iba takých, kt. platí štát do dôchodk. poistenia (matky na RP, opatrovatelia a pod.)
štát platí príspevok na zdravotné poistenie dôchodcom i poberateľom RP a pod., kt. sa vybavuje cez príslušnú ZP.....

to odhlásenie je aktuálne v prípade, že napr. matka na RP má od 01 01 2013 dohodu, ale vybavuje si tú odhlášku sama......nie cez zamestnávateľa....
Mária Mojžišová
03.01.13,07:42
Ďakujem Veronika a ešte by som chcela vedieť ten poistenec dôchodca pracujúci na dohodu sa musí odhlásiť zo SP od 1.1.2013 a prihlásiť do ZP?
Mária Mojžišová
03.01.13,07:45
Ďakujem za odpoveď.
Mária Mojžišová
03.01.13,07:46
Takže myslím si že sa tá odhláška dôchodcov dohodárov netýka. Ešte raz vďaka.
veronikasad
03.01.13,07:51
Ďakujem Veronika a ešte by som chcela vedieť ten poistenec dôchodca pracujúci na dohodu sa musí odhlásiť zo SP od 1.1.2013 a prihlásiť do ZP?
Pýtaš sa na povinnosti zamestnávatela v súvislosti s registráciou dohodárov od 1.1.2013 ? O aký typ dohody ide ? Trvá z roku 2012, alebo skončila 31.12.2012.
Mária Mojžišová
03.01.13,07:57
Pýtaš sa na povinnosti zamestnávatela v súvislosti s registráciou dohodárov od 1.1.2013 ? O aký typ dohody ide ? Trvá z roku 2012, alebo skončila 31.12.2012.
Áno. Dohoda o pracovnej činnosti pravidelný príjem ide o dôchodcu na dôchodku. Skončila 31.12.2012.
veronikasad
03.01.13,08:01
Áno. Dohoda o pracovnej činnosti pravidelný príjem ide o dôchodcu na dôchodku. Skončila 31.12.2012.
Ak si ako účtovníčka neabsolovala žiadne školenie, ani nemáš zaplatený prístup do Draka, tu je voľnoprístupná téma o dohodároch

http://www.porada.sk/t204951-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a.html
Mária Mojžišová
03.01.13,08:08
Ak si ako účtovníčka neabsolovala žiadne školenie, ani nemáš zaplatený prístup do Draka, tu je voľnoprístupná téma o dohodároch

http://www.porada.sk/t204951-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a.html
Ďakujem pochopila som. Viem, že som to už tu niekde čítala. Vrelá vďaka Vám skúseným poraďákom .
cami
03.01.13,09:10
Otázka:
- Dohodár, starobný dôchodca, má nepravidelný príjem (je platený štvrťročne, dohoda na rok). Do ZP sa neprihlasuje, prihlásim ho do SP dohodár - nepravidelný príjem. Je po celý čas prihlásený v SP ako doteraz?, iba RLFO je odlišný?

- Dohoda na jeden deň (starobný dôchodca) , je to nepravidelný príjem. Prihlasujem ho do SP na daný deň, keď prácu vykoná alebo posledný deň v mesiaci? Do ZP neprihlasujem.

Prosím poraďte. Ďakujem.
Mária Mojžišová
03.01.13,10:26
od kedy platí SP dôchodcom do starobného, resp. dôchodkového poistenia?
to sa týka iba takých, kt. platí štát do dôchodk. poistenia (matky na RP, opatrovatelia a pod.)
štát platí príspevok na zdravotné poistenie dôchodcom i poberateľom RP a pod., kt. sa vybavuje cez príslušnú ZP.....

to odhlásenie je aktuálne v prípade, že napr. matka na RP má od 01 01 2013 dohodu, ale vybavuje si tú odhlášku sama......nie cez zamestnávateľa....
Prilepujem odpoveď aj zo SP.

Vážená pani Mojžišová.

Starobný dôchodca, ktorý má uzatvorenú so zamestnávateľom dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti bude platiť poistné len na starobné poistenie. Zamestnávateľ za takéhoto dohodára bude platiť poistné na starobné poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie (za predpokladu, že zamestnávateľ je povinne garančne poistený). Z uvedeného vyplýva, že ak budete mať uzatvorenú akúkoľvek dohodu zo zákona ste povinná byť evidovaná v Sociálnej poisťovni.

S pozdravom







Zuzana Sárkányová







Informačno-poradenské centrum







Odborný poradca
















Sociálna poisťovňa - ústredie


Tel: http://www.porada.sk/chrome-extension://lifbcibllhkdhoafpjfnlhfpfgnpldfl/numbers_button_skype_logo.png0906 171 989 (tel:0906%20171%20989)







Ul. 29. augusta 8-10


Mail:







813 63 Bratislava


www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk/)
cami
08.01.13,06:35
Pekný deň,
starobný dôchodca môže mať u jedného zamestnávateľa 2 x DoPČ? ak áno, do SP prihlasujem raz alebo na obe dohody zvlášť?
Ďakujem.

(Otázka:
- Dohodár, starobný dôchodca, má nepravidelný príjem (je platený štvrťročne, dohoda na rok). Do ZP sa neprihlasuje, prihlásim ho do SP dohodár - nepravidelný príjem. Je po celý čas prihlásený v SP ako doteraz?, iba RLFO je odlišný?

- Dohoda na jeden deň (starobný dôchodca) , je to nepravidelný príjem. Prihlasujem ho do SP na daný deň, keď prácu vykoná alebo posledný deň v mesiaci? Do ZP neprihlasujem.

Prosím poraďte. Ďakujem.)
jankasm
08.01.13,11:36
samozrejme, že môže.
ak je študentom denného štúdia tak si môže uplatňovať výnimku s platenia poistného a to len u jedného zamestnávateľa. Je potrebné napísať a podpísať čestné vyhlásenie.

Ja som si také spravila a verím, že pomôže, tak ho prikladám

Ak má u jedného zamestnávateľa 2x DoBPŠ, podpísané vyhlásenie sa uplatňuje potom na celý príjem alebo len na príjem z jednej dohody?
Tweety
08.01.13,11:40
Ak má u jedného zamestnávateľa 2x DoBPŠ, podpísané vyhlásenie sa uplatňuje potom na celý príjem alebo len na príjem z jednej dohody?
Áno, zdaňuje sa mu príjem spolu, teda z príjmu z PP aj z dohôd. Podpisuje len jedno vyhlásenie k zdaneniu príjmom zo ZČ.
jankasm
09.01.13,08:58
Áno, zdaňuje sa mu príjem spolu, teda z príjmu z PP aj z dohôd. Podpisuje len jedno vyhlásenie k zdaneniu príjmom zo ZČ.

Myslela som vyhlásenie k výnimke platenia poistného, asi som sa nevyjadrila celkom presne :cool:.
Tam je to rovnako?
luckaaal
16.01.13,06:55
Dobry den,
chcem sa len spytat. Ak mame dohodara a je poberatelom starobneho dochodku plati sa poistne zam-nec starobne poistenie 4%, zam-tel: starobne poistenie,garancne,urazove, rezervny fond = 19,8%. Je to tak?
Dakujem
katka 23
16.01.13,07:32
maad
22.01.13,14:54
Potrebovala by som poradiť lebo nemám v tom celkom jasno. Starobný dôchodca má dohodu o vykonaní práce od septembra 2012. Dohoda sa mu nemenila a stále trvá. Potrebovala by som poradiť čo mám všetko teraz urobiť?? Len nanovo prihlásiť do SP, či je potrebné i odhlásiť?? A v registr. liste mám označiť že je to dohodár s pravidel. príjmom(má pravidel. príjem, pýtam sa len aby som správne odklikla do RLFO). A zdravotné poistenie mu odpadá???ďakujem
Mila123
22.01.13,15:03
Potrebovala by som poradiť lebo nemám v tom celkom jasno. Starobný dôchodca má dohodu o vykonaní práce od septembra 2012. Dohoda sa mu nemenila a stále trvá. Potrebovala by som poradiť čo mám všetko teraz urobiť?? Len nanovo prihlásiť do SP, či je potrebné i odhlásiť?? A v registr. liste mám označiť že je to dohodár s pravidel. príjmom(má pravidel. príjem, pýtam sa len aby som správne odklikla do RLFO). A zdravotné poistenie mu odpadá???ďakujem
zdravotné neprihlasuješ pre SD
a do SP do konca jan. 2013 zaregistruješ (doregistruješ RLFO) vyznačíš príjem pravidelný, typ 3 , a nezabudni v RLFO uviesť od kedy trvá dohoda........
maad
22.01.13,15:13
zdravotné neprihlasuješ pre SD
a do SP do konca jan. 2013 zaregistruješ (doregistruješ RLFO) vyznačíš príjem pravidelný, typ 3 , a nezabudni v RLFO uviesť od kedy trvá dohoda........

Treba dať nový reg. list alebo elektornicky stačí len opraviť ten pôvodný a v ňom len označím typ dohodára?? Lebo v tom starom je uvedené: dátum vzniku poistenia 01.09.2012. Teraz nie je potrebné uviesť dátum vzniku??? Prepáčte že sa pýtam ale vôbec mi to nie je jasné pretože doteraz som to nerobila.Som v tomto nováčik.
Mila123
22.01.13,15:19
Treba dať nový reg. list alebo elektornicky stačí len opraviť ten pôvodný a v ňom len označím typ dohodára?? Lebo v tom starom je uvedené: dátum vzniku poistenia 01.09.2012. Teraz nie je potrebné uviesť dátum vzniku??? Prepáčte že sa pýtam ale vôbec mi to nie je jasné pretože doteraz som to nerobila.Som v tomto nováčik.
ani ja osobne som ešte neopravovala dohodárov v SP........

v pôvodných RL chýba prihlásenie napr. na star. poistenie, na PvN, či NP, tieto poistenia sú potrebné dohlásiť......či opraviť......
maad
22.01.13,15:37
V pôvodnom starom RLFO sa nedá odkliknúť možnosť o akého dohodára sa jedná. Tak asi treba vypísať nový RLFO len mi nie je jasné teraz aký mám dať dátum vzniku poistenia keď vlastne poistenie trvá od 1.9.2012 či treba vypísať dátum vzniku poistenia 1.9.2012 alebo 1.1.2013???? Alebo ešte ma napadlo či to nemám uviesť dátum vzniku poistenia 1.9.2012 A dátum vzniku zmeny dať 1.1.2013?????
Mila123
22.01.13,15:46
V pôvodnom starom RLFO sa nedá odkliknúť možnosť o akého dohodára sa jedná. Tak asi treba vypísať nový RLFO len mi nie je jasné teraz aký mám dať dátum vzniku poistenia keď vlastne poistenie trvá od 1.9.2012 či treba vypísať dátum vzniku poistenia 1.9.2012 alebo 1.1.2013???? Alebo ešte ma napadlo či to nemám uviesť dátum vzniku poistenia 1.9.2012 A dátum vzniku zmeny dať 1.1.2013?????
áno, dátum zmeny k 01 01 2013 a dátum vzniku bude 01 09 2012 ....
maad
22.01.13,16:00
A ešte jedna otázočka do dátumu vzniku právneho vzťahu sa udáva dátum odkedy trvá dohoda čiže 1.9.2012, alebo sa tam uvedie dátum 1.1. 2013??
Miichaela
22.01.13,16:07
Dobrý deň,
máme dohodára, ktorý je zároveň poberateľom sociálnej dávky (dávka v hmotnej n.). Za neho je platiteľom ZP štát. Ak ho prihlásim do ZP, bude pracovať len niekoľko dní v mesiaci - za tieto dni odvediem ZP odvod a zvyšné dni za neho platí štát ? Alebo sa stane samoplatiteľom. Pani na ZP mi to nevedela povedať. Potrebujeme ho len občas na upratovacie práce vo firme a niekedy je to aj len 1 hod. denne - ak by pracoval každý deň 1 hod. nemusím odlasovať a prihlasovať do a z ZP ? A čo víkend ? V sobou a nedeľu sa u nás nepracuje - vtedy odhlasovať zo ZP ?
Centrum
22.01.13,16:10
Dátum vzniku poistenia od 1.1.2013 ( zákonné zmeny pre dohody ) a dátum vzniku právneho vzťahu-dohodár o 1.9.2012 ( pôvodný nástup ).
Heleč
22.01.13,16:11
ano dátum prv. vzťahu je dátum začiatku dohody. 1.1.2013 sa píše do vzniku - hneď prvé políčko
Mila123
22.01.13,16:21
Dobrý deň,
máme dohodára, ktorý je zároveň poberateľom sociálnej dávky (dávka v hmotnej n.). Za neho je platiteľom ZP štát. Ak ho prihlásim do ZP, bude pracovať len niekoľko dní v mesiaci - za tieto dni odvediem ZP odvod a zvyšné dni za neho platí štát ? Alebo sa stane samoplatiteľom. Pani na ZP mi to nevedela povedať. Potrebujeme ho len občas na upratovacie práce vo firme a niekedy je to aj len 1 hod. denne - ak by pracoval každý deň 1 hod. nemusím odlasovať a prihlasovať do a z ZP ? A čo víkend ? V sobou a nedeľu sa u nás nepracuje - vtedy odhlasovať zo ZP ?
aj keď platí za neho štát ZP i Vaša spoločnosť musí platiť ZP.....
prihlásiš ho do 8. dní od začiatku výkonu práce do ZP a potom nahlasuješ zmeny, resp. odpracované dni a termín je do posledného dňa nasledujúceho mesiaca......
do SP sa prihlasuje najneskôr pred začiatkom výkonu práce.....ako pri PPV......
Miichaela
23.01.13,08:51
My budeme platiť ZP len za dni, ktoré u nás odpracuje. Ostatné dni ostáva v jeho prípade platiteľom štát. Ďakujem.
m.asistentka
23.01.13,10:35
Mala by som prosbu.Pracujem v chránenej dielni na dohodu ako pracovná asistentka a zároveň som na predlženej rodičovskej dovolenke bez nároku na príspevok.Pracujem 5 hodín denne.Mám povinnosť odvádzať do zdravotnej a sociálnej poisťovne?
demeter
02.02.13,21:53
Chcem sa spýtať,dcéra je denná vysokoškolská študentka,pracovala na dohodu o brig.práci študentov a bola tam oslobodená od poistného,končí tam.Chcem sa spýtať,ak si nájde novú brigádu môže si tam uplatniť nárok na oslobodenie od poistného.Ďakujem!!!
Melnick
02.02.13,22:51
Samozrejme, ak skončila u jedného zamestnávateľa a dohodu o BPŠ bude vykonávať u iného, za predpokladu, že podpíše vyhlásenie a splní ostatné podmienky, ( výšku príjmu 155,00 eur ) má nárok na odvodové zvýhodnenie .:)
luckaaal
04.02.13,05:56
Dobry den mam dve otazky
1) Dohodar - poberatel starobneho dochodku - nastup 01.03.2010 treba ho do socialnej poistovne prihlasit znova? Popripade doregistrovat? Ktory typ RL pouzit?
2) Dohodar - nepravidelny prijem - nastup 01.08.2009 otazka taka ako u 1 a este ako casto ho prihlasovat do ZP? Musi sa vzdy prihlasit a potom zasa odhlasit?
Dakujem pekne za pomoc
mirkoooo
04.02.13,09:18
Dobrý deň,
neviem, či správne zaradím otázku, ale potrebovala by som poradiť:
- ak niekto zarába na dohodu 140 eur mesačne, napr. január, február, marec (140x3) a je na úrade práce, odvody sa mu sťahujú normálne aj sociálne aj zdravotné zamestnávateľom.
Následne od apríla sa zamestná a robí až do konca roka 2013. Existuje možnosť, že v RZ ZP za rok 2013 mu výjde nedoplatok?
Nepresiahne sumu VZ 2800/12mesiacov *3mesiace (či koľko to je), aby za neho štát prestal platiť zdravotné odvody a musel by si ako samoplatiteľ doplácať dni, kedy nebol zamestnávateľom prihlásený v zdravotnej poisťovni.
Ale má nejaký vplyv čiastka 140 eur či mu ju vo výplatnej páske rozložíme na celý mesiac (napr.1hodina práce denne) alebo zapíšeme, že robil iba 2 dni a zarobil 140?

Či mu napíšeme:
a) 140 eur za 2.1.-3.1. (a len tieto dva dni bude v zdrav.poisťovni) alebo
b) 140 eur - od 1.1.-31.1. (a celý mesiac bude v zdrav.poisť.)
Hlavne pri tom druhom spôsobe - do zdravotnej poisť.sa neuvádza, že on odpracoval napr. iba 22 dní x 2 hodiny denne = 44 hodín a za to dostal 140 eur. Oni len uvidia, že robil 22 dní a či potom mu nebudú chcieť vyrubiť nejaký nedoplatok za to, že za 22 dní x 8 hod. mal odviesť viac odvody ako len z 140 eur.

Ak mi poradíte, budem veľmi rada, len neviem, či z môjho vysvetlenia je zrejmé o čo mi ide.

Ďakujem
mirkoooo
05.02.13,05:49
Dohody od januára 2013
Dobrý deň,
neviem, či správne zaradím otázku, ale potrebovala by som poradiť:
- ak niekto zarába na dohodu 140 eur mesačne, napr. január, február, marec (140x3) a je na úrade práce, odvody sa mu sťahujú normálne aj sociálne aj zdravotné zamestnávateľom.
Následne od apríla sa zamestná a robí až do konca roka 2013. Existuje možnosť, že v RZ ZP za rok 2013 mu výjde nedoplatok?
Nepresiahne sumu VZ 2800/12mesiacov *3mesiace (či koľko to je), aby za neho štát prestal platiť zdravotné odvody a musel by si ako samoplatiteľ doplácať dni, kedy nebol zamestnávateľom prihlásený v zdravotnej poisťovni.
Ale má nejaký vplyv čiastka 140 eur či mu ju vo výplatnej páske rozložíme na celý mesiac (napr.1hodina práce denne) alebo zapíšeme, že robil iba 2 dni a zarobil 140?

Či mu napíšeme:
a) 140 eur za 2.1.-3.1. (a len tieto dva dni bude v zdrav.poisťovni) alebo
b) 140 eur - od 1.1.-31.1. (a celý mesiac bude v zdrav.poisť.)
Hlavne pri tom druhom spôsobe - do zdravotnej poisť.sa neuvádza, že on odpracoval napr. iba 22 dní x 2 hodiny denne = 44 hodín a za to dostal 140 eur. Oni len uvidia, že robil 22 dní a či potom mu nebudú chcieť vyrubiť nejaký nedoplatok za to, že za 22 dní x 8 hod. mal odviesť viac odvody ako len z 140 eur.

Ak mi poradíte, budem veľmi rada, len neviem, či z môjho vysvetlenia je zrejmé o čo mi ide.

Ďakujem
mi75
20.03.13,20:06
Dobrý den. Oplatí sa mi pri príjme cca 400eur/mes.obnovit zivnost(pozastavenu 1.2.2013) a platit zakladné odvody,ci sa zamestnat na dohodu?(okrem toho som zamestnanec na plny uvazok.Dakujem