Júlia85
16.10.12,09:42
Dobrý deň, chcem sa poradiť, predávam tovar do ČR, mám to zákazníkovi fakturovať automaticky bez DPH aj keď to nie je firma, a tým pádom musím podať súhrnný výkaz? Alebo môžem normálne faktúrovať tovar s DPH a nepodávať súhrnný výkaz? Nemáme to bežne, že tovar predávame do zahraničia, tak preto sa pýtam. Ďakujem za každú odpoveď.
tictac7
16.10.12,07:59
pokiaľ nemáš od zákazníka číslo CZ, že je platcom DPH, ktoré si si povinná aj v deň vysravenia faktúry overiť na internete, musíš fakturovať s DPH.
Júlia85
16.10.12,08:21
Ďakujem veľmi pekne za radu. Zákazník je súkromná osoba, teda nie je platcom DPH. Pomohli ste mi, pekný deň.
Júlia85
14.01.13,13:00
Chcem sa ešte spýtať ohľadom súhrnného výkazu....budeme mať vývoz tovaru do Rakúska pre jednu firmu v mesiaci marec. Teraz mi idú uhradiť zálohovú faktúru, keď prídu peniaze na účet, okamžite vystavujem faktúru o prijatej platbe. Takže túto faktúru vystavím bez dph a súhrnný výkaz podám až v mesiaci marec???
KEJKA
14.01.13,13:32
dodanie bude oslobodené, z tejto platby nebudeš mať DPH na výstupe, tak faktúru k prijatej platbe robiť nemusíš.
SV až v marci - po dodaní tovaru.
greenie
15.01.13,08:26
Zdravím, chcela by som si overiť či s.r.o. - neplatca dph pri vývoze tovaru do EÚ je povinný sa registrovať k dph?
Júlia85
15.01.13,09:41
dodanie bude oslobodené, z tejto platby nebudeš mať DPH na výstupe, tak faktúru k prijatej platbe robiť nemusíš.
SV až v marci - po dodaní tovaru.

A ked tu platbu budem evidovat na bankovom vypise, tak to potom tym padom ako zauctujem, ked nebudem mat vystavenu fa o prijatej platbe? Lebo my to robime v internom systeme a to takym stylom, ze vystavim zalohovu fa, ked peniaze dorazia na ucet tak fa o prijatej platbe a ked uz ide tovar zakaznikovi tak ostru fakturu. Tak neviem ako mam postupovat v tomto pripade. Ci mam vystavit tu fa o prijatej platbe bez dph taktiez, alebo to rovno spravit na ostru fakturu ked mu pojde tovar. Len majitelia sa chcu poistit a zobrat aj zalohu, lebo je to vyssia ciastka za tovar. Dakujem.
KEJKA
15.01.13,10:05
učtovať musíš už podľa systému - ako dovolí. Ja som len písala, že nemáš povinnosť vystaviť faktúru k prijatej platbe, ale ak sa inak nedá, tak ju urob. Ale bez DPH.
Ja účtujem prijaté platby vopred na 324-ku.
Júlia85
15.01.13,10:12
učtovať musíš už podľa systému - ako dovolí. Ja som len písala, že nemáš povinnosť vystaviť faktúru k prijatej platbe, ale ak sa inak nedá, tak ju urob. Ale bez DPH.
Ja účtujem prijaté platby vopred na 324-ku.

Ďakujem krasne za pomoc. Aj ja ich uctujem na 324 - ke. Takze urobim fa o PP bez dph a bude.
Júlia85
22.01.13,09:19
Este otazocka, dnes som vystavila fakturu o prijatej platbe, takze automaticky sa z ostrej fa odpisalo 1000e. Ako to bude potom pri suhrnnom vykaze, ked je tam ta cena znizena o 1000e? Tovar dodame zakaznikovi az v marci, takze SV budem podavat az v aprili. Dakujem.
KEJKA
22.01.13,09:28
nerozumiem, o akej ostrej faktúre píšeš, ked ju ideš vystaviť až v marci po dodaní tovaru.
v SV uvedieš všetky dodávky do EU podľa ičDPH a kodu - tovar, sliužba-
Júlia85
22.01.13,09:32
nerozumiem, o akej ostrej faktúre píšeš, ked ju ideš vystaviť až v marci po dodaní tovaru.
v SV uvedieš všetky dodávky do EU podľa ičDPH a kodu - tovar, sliužba-

No ja si uz viem pozriet nahlad ostrej fa, tak som si ho kukla a tam mam uz odpocitanych 1000e. Takze ja ked budem podavat SV v aprili, ja tam zaratam aj tychto 1000e????
Uz som z toho mimo :)
KEJKA
22.01.13,09:43
ved uvidíš. Podľa mňa ti do SV natiahne brutto sumu plnenia z ostrej faktúry. ten odpočet zálohy je kvôli zníženiu doplatku.
To si však budeš vedieť skontrolovať.
Júlia85
22.01.13,10:08
ved uvidíš. Podľa mňa ti do SV natiahne brutto sumu plnenia z ostrej faktúry. ten odpočet zálohy je kvôli zníženiu doplatku.
To si však budeš vedieť skontrolovať.
dakujem krasne za kazdu odpoved, vazim si to :)
EPk
05.02.13,12:31
Robili sme opravu na suciastke pre CZ zakaznika platitela DPH(poslal nam to postou a my sme mu to opravene vratili). Je to sluzba, ktora do DP DPH nepatri ale do SV ju uvediem?
EPk
06.02.13,11:49
Nasla som odpoved v zakone
Platiteľ dane z pridanej hodnoty podáva súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, ak
a) dodal tovar oslobodený od dane (§ 43 ods. 1 zákona o DPH (http://www.danovecentrum.sk/main/goto.ashx?t=4&p=4567476#4567476)) z tuzemska do iného štátu osobe identifikovanej pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar vo svojom vlastníctve oslobodený od dane (§ 43 ods. 4 zákona o DPH (http://www.danovecentrum.sk/main/goto.ashx?t=4&p=4567479#4567479)) do iného členského štátu na účely svojho podnikania,
c) sa ako prvý odberateľ zúčastnil na trojstrannom obchode (§ 45 zákona o DPH (http://www.danovecentrum.sk/main/goto.ashx?t=4&p=4567495#4567509)) ,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte (§ 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.danovecentrum.sk/main/goto.ashx?t=4&p=4567253#4567253)) osobe, ktorá je povinná platiť daň.
Ivenka
29.04.13,10:52
Ahojte..ešte som nikdy nepodávala SV tak Vás poprosím o radu.
Slov.platietľ DPH prenajím a osobný aut. platiteľovi DPH v ČR za 20 000 Eur/mesiac, teda mám povinnosť podať SV. Ide mi ale o to za ktoré obdobie mám alebo som mala podať SV ak:
1. Prijatá platba bola v 3/13 ale Zmluva o prenájme je od 1.4.2013 čiže budem učtovať iba o preddavku a SV podám až po skončení II.kvartála ?
2. Prijatá platba bola v 3/13 ale Zmluva o prenájme je od 15.3.2013 - čiže mala som podať SV už do 20.4.2013 ?
Ďakujem vopred za pomoc.
KEJKA
29.04.13,16:10
neodvádza sa náhodou DPH v SR, kedže ide o nájom OA?
Ahojte..ešte som nikdy nepodávala SV tak Vás poprosím o radu.
Slov.platietľ DPH prenajím a osobný aut. platiteľovi DPH v ČR za 20 000 Eur/mesiac, teda mám povinnosť podať SV. Ide mi ale o to za ktoré obdobie mám alebo som mala podať SV ak:
1. Prijatá platba bola v 3/13 ale Zmluva o prenájme je od 1.4.2013 čiže budem učtovať iba o preddavku a SV podám až po skončení II.kvartála ?
2. Prijatá platba bola v 3/13 ale Zmluva o prenájme je od 15.3.2013 - čiže mala som podať SV už do 20.4.2013 ?
Ďakujem vopred za pomoc.
Ivenka
29.04.13,16:38
Kejka je to dlhodobý prenájom viac ako 30 dní.....takže ide o prenos daňovej povinnosti..len údajne boli teraz prijaté nejaké smernice...v rámci EU čo sa týka presne prenosu daňovej povinnosti a v tom som sa stratila.....
Ivenka
07.05.13,10:43
Mám otázku, ak by išlo o krátkodobý prenájom OA do ČR, potom vystavím FA so slovenskou DPH a ide mi potom aj tak táto služba do SV ?
Ďakujem