valicka
16.10.12,11:00
Dobrý deň, vie mi niekto povedať, aké právomoci má domový dôverník??
Napríklad konkrétne- umývanie podláh v spoločných priestoroch-koho je to povinnosťou? Nájomníkov, resp. vlastníkov bytov na striedačku podľa rozpisu, alebo je to pre nájomníkov a vlastníkov bytov dobrovoľné a nepovinné- a teda domovník nemá právo toto nariaďovať, tým skôr azda kontrolovať a hodnotiť "kvalitu" umytia?!?
A okrem toho- má právo stanovovať nájomníkovi( vlastníkovi bytu) kedy a koľko smie svietiť v spoločných priestoroch? Lebo naša novozvolená toto robí- číha pod schodmi a najnovšie ma upozornila, že je ráno o 7.15 predsa vidno, tak načo svietim vo vchode. Minule na schôdzi sa vyhrážala, že ak uvidí bicykle stáť len voľne vo vchode, vypustí pneumatiky, aby "sa už naučili"- skrátka si myslím, že prekračuje svoje právomoci a miestami to začína hraničiť so šikanou, správa sa, akoby jej dom patril a my sme "jej" nájomníci.Pritom ja si myslím, že je to naopak "služba" pre nás a my ju aj zato platíme.(Nikde som nenašla niečo ako práva, resp. právomoci domového dôverníka- a zrejme o niečom takom nemá potuchy ani ona)Čo s tým????
GabiZ
16.10.12,09:20
Komunikáciu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zástupca vlastníkov informuje o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi ich požiadavky v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Laicky býva označovaný ako dôverník, predseda samosprávy či domovník. Náplň práce mu môže podľa potrieb domu schváliť schôdza vlastníkov. Toto rozhodnutie je potrebné aj z hľadiska kontroly zástupcu, ale aj preto, aby od neho nežiadali služby, ktoré nemá v náplni práce, a stanovili aj odmenu z fondu opráv a údržby.
Preto sa spýtam. Ak ste si zvolili domového dôverníka, aké právomoci ste mu dali? Máte to niekde podchytené aj písomne? Tak... kontrolovať využívanie spoločných priestorov, prípadne zaobchádzanie so zariadeniami domu a energiami môže, ale určite nie zase takým spôsobom, ako opisujete v prípade bicyklov. Preto by bolo vhodné tieto veci si upresniť na najbližšej schôdzi. Čo sa týka umývania schodov, to si tiež určujú vlastníci bytov, či si za túto službu priplatia a niekoho upratovaním poveria, alebo si stanovia harmonogram kto a kedy uprace, je to zase len na rozhodnutí vlastníkov. Ak máte určené a dohodli ste sa že budete upratovať podľa rozpisu, mali by ste to dodržiavať a v tomto prípade má dôverník právo vás na to upozorniť. Povinnosti domového dôverníka nie sú zákonom stanovené, určujú si ich vlastníci bytov a aj volia. Niekde dôverníci, domovníci a inak označovaní zástupcovia vlastníkov sú, niekde nie. Zväčša sa využívajú pri správe domu, kedy nie je založené spoločenstvo, ale spravuje dom správca (bytové družstvo a pod.)
Ferdosondo
16.10.12,09:36
Valicka, tak vy máte Nídšnajderku?
xtriadax
16.10.12,09:48
mimotemy takú by sme potrebovali u nás. Bicykle rozhádzané od parkoviska až po výťah. Nepomohlo ani vypustenie pneumatík rozčúleným susedom keď mu zavadzali. A k upratovaniu sa nebudem radšej vyjadrovať
Halli
16.10.12,10:28
Dobrý deň, vie mi niekto povedať, aké právomoci má domový dôverník??
Napríklad konkrétne- umývanie podláh v spoločných priestoroch-koho je to povinnosťou? Nájomníkov, resp. vlastníkov bytov na striedačku podľa rozpisu, alebo je to pre nájomníkov a vlastníkov bytov dobrovoľné a nepovinné- a teda domovník nemá právo toto nariaďovať, tým skôr azda kontrolovať a hodnotiť "kvalitu" umytia?!?
A okrem toho- má právo stanovovať nájomníkovi( vlastníkovi bytu) kedy a koľko smie svietiť v spoločných priestoroch? Lebo naša novozvolená toto robí- číha pod schodmi a najnovšie ma upozornila, že je ráno o 7.15 predsa vidno, tak načo svietim vo vchode. Minule na schôdzi sa vyhrážala, že ak uvidí bicykle stáť len voľne vo vchode, vypustí pneumatiky, aby "sa už naučili"- skrátka si myslím, že prekračuje svoje právomoci a miestami to začína hraničiť so šikanou, správa sa, akoby jej dom patril a my sme "jej" nájomníci.Pritom ja si myslím, že je to naopak "služba" pre nás a my ju aj zato platíme.(Nikde som nenašla niečo ako práva, resp. právomoci domového dôverníka- a zrejme o niečom takom nemá potuchy ani ona)Čo s tým????

Kto chce v dome poriadok je triedny nepriateľ. Valička , čo máš za problém? Nechceš upratať? zaplať si niekoho kto to urobí za teba. Bicykle vo vchode?? Tam nie je kočikareň ani bicykláreň, platíš si za prenájom toho priestoru? Skôr než začneš utočiť na človeka čo má takých ako ty na starosť xxxx tak sa zamysli nad sebou. Vlastníci v dome sú z roka na rok horší a arogantnejší /česť výnimkám/ a prvé čo ich napadne...že tá dôverníčka to má zaplatené!!! A vieš koľko? iste to nestojí ani za reč. Priprav ju o ten "flek" možno jej to len padne vhod....:rolleyes:
valicka
16.10.12,10:30
tak žiaden extrém nie je dobrý
valicka
16.10.12,10:31
asi sa teraz hlúpno opýtam- ktože je to "Nídšnajderka"??
Halli
16.10.12,10:37
extremy robia mnohí vlastníci, čo nemajú ani chochmes urobiť to čo rozum káže...
valicka
16.10.12,10:39
Pochybujem, že niečo také ako právomoci, resp. kompetencie sme stanovovali-a žeby to niekde bolo uvedené písomne. Je to taká "funkcia", ktorá sa "dedí" vo vchode, ale viacmenej to nikto veľmi robiť nechcel, tak sa toho chytila a zjavne to berie preveľmi vážne, a v kombinácii s jej jednoduchším intelektom( nič v zlom) a konfliktnou povahou je to problém. Navyše je nezamestnaná pokiaľ viem, tak sa týmto "baví"...:-(Volilo s atak, že sa chodilo po bytoch a zbierali sa súhlasné podpisy, že to teda vezme ona. Nebola som proti, ale toto som nepredpokladala.Ako vravím, o nejakých nami stanovených právomociach neviem. Aj tak ale ďakujem za odpoveď:-)
Halli
16.10.12,10:46
To ma pobavilo, že "dedí" ...no chúďa to dostala teda dedičstvo. Odbremente ju preboha od toho daru. Nechce to nik robiť, nemusí, nikoho nedonútite...a budete mať kľuď v baráku ...a preveliký bordel. Ale všetci zalezú za svoje dvere a nič iné ich nebude trápiť...Jáááj aká krásna téma.
Nitschneiderová -...... Božidara sa tomu musí dobre smiať, čo z nej urobili:)
valicka
16.10.12,10:48
Kto útočí, je zmienená domovníčka. JA sa začínam obávať, kam až mieni zájsť. O peniaze mi vôbec nejde, nech má, veď ako som povedala, je to služba. Ale- a práve preto- nie je ani majiteľom domu, ani šéfom nájomníkov a nájomníci nie sú malé deti, aby jednala tak,ako jedná. Často ide len o formu- a dotyčná je typ, ktorý je konfliktný, panovačný a myslím, že aj dosť zakomplexovaný. Takýto človek by nemal byť poverený ničím verejným, lebo to osobnostne nevie zvládnuť a po krátkom čase sa nevie zmestiť do kože. A že ja nechcem túto "službu" robiť, neznamená, že musím trpieť potichu jej buzeráciu- to s tým svetlom buzerácia jednoznačne je.
GabiZ
16.10.12,10:49
Tak ako som písala predtým je to v podstate o tom, aby bola zabezpečená komunikácia so správcom v prvom rade a zabezpečená kontrola dodržiavania poriadku v dome v druhom rade (aj som si myslela, že písomne to nemáte určené, je to tak asi všade). Súhlasím s vyjadreniami, že v bytových domoch si ľudia dovoľujú také veci, že sa rozum zastavuje a ak by nebol niekto, kto to bude koordinovať (ak to môžem takto nazvať), tak by ste sa sťažovali jeden na druhého, hľadali vinníka prečo je taká vysoká faktúra za energie, prečo je pokazené to, alebo tamto, prečo jeden si upratuje a druhý nie. Takže táto "funkcia" nie je nič príjemné ani závidieniahodná, je dobré ak niekto robí dozor a poriadok nad ostatnými. Na druhej strane však poznám aj prípady, kedy si dôverník voči druhým vlastníkom bytov dovolil až príliš, hraničilo to skutočne až s narušovaním súkromia až k priestupkom. Preto je nutné na schôdzi určiť jasné pravidlá! Čo áno, čo nie. Vlastníci volia, vlastníci rozhodujú, vlastníci si určujú pravidlá a tak ako by ich mali dodržiavať zvolené "orgány", tak aj oni sami.
xtriadax
16.10.12,10:51
To ma pobavilo, že "dedí" ...no chúďa to dostala teda dedičstvo. Odbremente ju preboha od toho daru. Nechce to nik robiť, nemusí, nikoho nedonútite...a budete mať kľuď v baráku ...a preveliký bordel. Ale všetci zalezú za svoje dvere a nič iné ich nebude trápiť...Jáááj aká krásna téma.
Nitschneiderová -...... Božidara sa tomu musí dobre smiať, čo z nej urobili:)

tak tak vďačná téma. Vedel by som písať o našom ako stále útočil na predchádzajúcu domovníčku že ako nás okráda. Teraz nič nerobí a ešte aj FO dokázal dať na nulu :D. Preto by si mala byť rada že má chuť s tým robiť a udržať Vám tam poriadok.
GabiZ
16.10.12,10:58
...musela som dať ujovi googlovi, tiež som nevedela, kto to je a Panelák nepozerám!!!
valicka
16.10.12,11:03
veď práve- napr. vypustenie pneumatík priestupok určite je...fakt s abojím, kam až zájde- a to je domovníčkou len krátko...
valicka
16.10.12,11:06
Takže ak napr. o mesiac vymyslí pravidlo, že sa budeme vyzúvať už pri vchode do bytovky a "umývať sa bude denne"- tak mám " byť rada že má chuť s tým robiť a udržať Vám tam poriadok." TO AKO VÁŽNE sa len mne zdá jej správania nevhodné????
Halli
16.10.12,11:06
ja občas pozerám, stojí to za to, pobaví ma to aká je to dôverníčka a berie za to viac ako ktorýkoľvek správca ...:)
valicka
16.10.12,11:08
ááá, atk už viem-tiež Panelák nepozerám- ale z tohto kontextu už mám predstavu, koho to tá Božidara hrá:-)
Halli
16.10.12,11:13
Kto útočí, je zmienená domovníčka. JA sa začínam obávať, kam až mieni zájsť. O peniaze mi vôbec nejde, nech má, veď ako som povedala, je to služba. Ale- a práve preto- nie je ani majiteľom domu, ani šéfom nájomníkov a nájomníci nie sú malé deti, aby jednala tak,ako jedná. Často ide len o formu- a dotyčná je typ, ktorý je konfliktný, panovačný a myslím, že aj dosť zakomplexovaný. Takýto človek by nemal byť poverený ničím verejným, lebo to osobnostne nevie zvládnuť a po krátkom čase sa nevie zmestiť do kože. A že ja nechcem túto "službu" robiť, neznamená, že musím trpieť potichu jej buzeráciu- to s tým svetlom buzerácia jednoznačne je.

Obyčajne títo ľudia trpia predstavou, že dokážu dať veľa vecí na poriadok a kopí sa v nich všetko to zlé čo dostávajú za to naspäť od ľudí. Potom ľahko vzkypia a dokážu byť konfliktní.
Nikto si neuvedomuje ako táto práca vyčerpáva a odobérá energiu. Ak je toho však veľa treba hľadať inú osobu. Občasné vzkypenie sa dá prekonať rozhovorom so správnymi ľudmi..Takými ako si napríklad ty. Vidím, že si inteligentná, vieš veci pomenovať správne a možno by stačilo sa s ňou raz posadiť na lavičku a vypočuť jej utrápenú dušičku...Možno by si jej naliala optimizmus a energiu, alebo jej napovedz, že to nie je pre ňu a nech to vzdá.

..a možno by bola šťastná, keby si našla riešenie ako upratovať a ako mať pekné , čisté chodby v paneláku, bez bicyklov a iných vecí čo tam nepatria.
GabiZ
16.10.12,11:21
Takže ak napr. o mesiac vymyslí pravidlo, že sa budeme vyzúvať už pri vchode do bytovky a "umývať sa bude denne"- tak mám " byť rada že má chuť s tým robiť a udržať Vám tam poriadok." TO AKO VÁŽNE sa len mne zdá jej správania nevhodné????

Nechoďme do extrémov. Ste dospelí svojprávni ľudia a samozrejme si nemusíte nechať "skákať na hlavu" a nechať sa obmedzovať až takto. Odtiaľ potiaľ. Preto hovorím, že všetko si musíte stanoviť sami na schôdzi a podľa toho sa musí držať aj dôverník (stačí to dať do zápisnice). U nás napríklad to upratovanie funguje tak, že každé poschodie má svoj vlastný harmonogram (na poschodí sú 3 byty) a každý byt chodbu a schody až po nižšie poschodie umyje na striedačku. Jeden týždeň jeden, druhý týždeň druhý, tretí týždeň tretí atď. Spoločné priestory ako sú vstupné dvere, pivnice a spoločný priestor máme na nástenke harmonogram a dátum (zvyčajne sa upratuje 1x za mesiac), kde je uvedené meno vlastníka bytu a dátum, kedy má spoločný priestor upratať. Potom už dôverník nemôže nútiť mimo harmonogramu nikoho, aby umýval denno-denne. Na druhej strane však ak ten, čo mal "službu" toto nesplní, môže ho na to upozorniť. Ale zase by mal dodržať trošku kódex správania (nie ako u nás sa stalo, že prišiel konkrétny deň, mamička mala doma choré dieťa, čakala na manžela, aby mohla schody umyť, ale dovtedy jej domovníčka vyzváňala každú hodinu, že ešte neumyla......bola uzemnená, viac si už nedovolila takto zasahovať do súkromia). Preto hovorím, že treba si jasne na schôdzi určiť pravidlá. Povedzme si však na rovinu. Koľko z vlastníkov bytov však dodržiava poriadok? Ako hospodári so spoločným? Každý sa ozve až potom, ak musí zaplatiť za opravu, alebo vyššie náklady na energie! Nehovorím, že trpieť všetko, ale rozobrať to na schôdzi. Nikto to nechcel robiť, ona sa snaží, možno to až príliš prežíva, preto ju treba usmerniť a to môžete len vy ostatní. ALE a to zdôrazňujem, žiadať od nej niečo také len vtedy, ak aj vy budete dodržiavať pravidlá.
valicka
16.10.12,11:34
o nijaké "iné veci" nešlo- len o bicykle, 1-2, na 2-3 hod. pod schodami, kde nikomu nestáli v ceste, inak si ich dávame do "bicykliarne", ale tak či onak- povedať, že už bude vypúšťať kolesá, to fakt nič neospravedlňuje, ale škoda už o tom
valicka
16.10.12,11:44
a my sme bezproblémový vchod chvalabohu, nikto u nás nerobí bordel a pod. , nemá ona dôvod takto vyskakovať- proste mne to pripadá, ako problém skôr v nej samej, ako to pomenovala moja známa-" je to taký malý, zlý človek", čo potrebuje zadrapovať a tým si dodávať dôležitosť a sebavedomie. Túto "funkciu" vidí ako príležitosť sa v tomto realizovať.Vidím to tak, že TAM je gro problému. Ale to už je zas o inom a čo horšie, asi to nevyriešim. Snáď len jej podľa situácie dať jasne najavo, že si po hlave nedám skákať. Lebo napr. na 95kg a 2m vysokých sebaistých chlapov a ich manželky z horných poschodí si toto určite nedovolí- napr.to s tým svetlom(veď ja by som sa hanbila takéto niečo z úst vypustiť...)ale na mňa ako osamelú ženu s dieťaťom má asi takýto "malý zlý človiečik" odvahy viac:-(Neviem...Aj tak ďakujem za rady
GabiZ
16.10.12,12:03
...neznížiť sa na úroveň protivníka a ak presahuje normy svojho správania, jasne jej to dať najavo. Ostatné riešiť na schôdzi.
xtriadax
16.10.12,12:10
u nás to začalo jedeno decko takto na hodinku dve odkladať za výťah. Potom rodičia prišli na to že to nikomu nevadí a teraz ich tam je hodených asi desť
xtriadax
16.10.12,12:19
treba dať najavo aj to že ty máš nejaké práva a svietiť si môžeš kedy chceš. Keď sa jej nepáčí ako domovníčka mohla dávno navrhnúť urobiť senzory, nejaký časovač a bude sa viac šetriť :D
valicka
16.10.12,12:27
tak ako som už povedala- to je už samozrejme extrém- a nijaký nie je dobrý
sito
16.10.12,12:41
Dobrý deň, vie mi niekto povedať, aké právomoci má domový dôverník??
Napríklad konkrétne- umývanie podláh v spoločných priestoroch-koho je to povinnosťou? Nájomníkov, resp. vlastníkov bytov na striedačku podľa rozpisu, alebo je to pre nájomníkov a vlastníkov bytov dobrovoľné a nepovinné- a teda domovník nemá právo toto nariaďovať, tým skôr azda kontrolovať a hodnotiť "kvalitu" umytia?!?
A okrem toho- má právo stanovovať nájomníkovi( vlastníkovi bytu) kedy a koľko smie svietiť v spoločných priestoroch? Lebo naša novozvolená toto robí- číha pod schodmi a najnovšie ma upozornila, že je ráno o 7.15 predsa vidno, tak načo svietim vo vchode. Minule na schôdzi sa vyhrážala, že ak uvidí bicykle stáť len voľne vo vchode, vypustí pneumatiky, aby "sa už naučili"- skrátka si myslím, že prekračuje svoje právomoci a miestami to začína hraničiť so šikanou, správa sa, akoby jej dom patril a my sme "jej" nájomníci.Pritom ja si myslím, že je to naopak "služba" pre nás a my ju aj zato platíme.(Nikde som nenašla niečo ako práva, resp. právomoci domového dôverníka- a zrejme o niečom takom nemá potuchy ani ona)Čo s tým????

A čo tak sa zamyslieť nad významom slova dôverník? Ak ju nemá, treba ho nakopať a zakopať.
xtriadax
16.10.12,12:45
bohužiaľ u nás to nie je extrém ale skutočnosť. Najviac ma vie rozčúliť keď to chceš vyhodiť a niekto ti povie to je moje nechaj to tam. Pritom nefunkčný bicykel a je ich tam viac.Domovník sa pozerá že čo on s tým.
Halli
16.10.12,13:41
domovníčka, ani dôverníčka nemá čo navrhovať...navrhujte vy VLASTNICI !
xtriadax
16.10.12,14:29
jej sa nepáči že svieti tak by ona namiesto prikazovania že svieti mala niečo urobiť. Nemyslíš?
nika.sum
16.10.12,16:08
Ja som jeden z troch zastupcov vlastnikov (niekedy mam pocit, ze jediny) a ked ma do toho prehovorili, nevedela som o co ide. Zial u nas nikoho nenapadlo, ze by zastupca mal mat za svoju "funkciu" zaplatene. Takze som ten hlupy extremista, co to robim zadarmo. Pretoze som si byt kupila za nemale peniaze, tak mi zalezi aby moj majetok bol zhodnoteny. Toto leto sme zateplili, stravila som okolo toho mnoho hodin, za ktore mi nik neplati (a stale este prace okolo rekontrukcie trvaju a tym aj moj cas venovany domu) a nasli sa aj taki ktori sa este na mne vyvrsovali. Kedze sme neboli spokojní s upratovanim a ja mam zivnost, zobrala som si upratovanie v nasom byt.dome. A mozem povedat, ze niekedy mam pocit, ze som z inej planety. Konkretne v nasom vchode sustavne znackuju psi, nachadzam spacky v brane. Mne osobne prekaza, ze niektorí susedia fajcia priamo na chodbe, dokonca vo vytahu, ze mam na parapete okien a hlavne balkona popol po cigaretach, ze su povypluvane zuvacky po chodbach a vytahoch, oplute vytahy a asi je divne ale neviem pochopit preco musi sused pocas slnecneho dna rozvietit svetlo na schodisku niekolkokrat denne. Niekedy si naozaj pripadam ako Nitschneiderka (z Panelaku). Ale myslim, ze by som len bola rada keby sa vsetci dokazali spravat slusne a brat ohlad aj na ostatnych, nechovat sa ako prasa v ludskej kozi (aj ked neviem ci je to spravne prirovnanie, prasiatka su vraj cistotne).
nika.sum
16.10.12,16:34
jo jo

Ja asik budem musieť zvolať 1 vchod (z troch). lebo sa tam 23 bytov NEVIE dohodnúť o upratovaní spoločných priestorov

(netuším síce, čo ma je ako správcu do toho, ale zvolááááááám )

no u nas sme tri vchody ( kazdy po 16 bytov), ja upratujem v dvoch, kde to chceli jednohlasne vsetci. Stredny vchod ma so vsetkym problem si schvalil niekoho ineho. Niekedy sa upratovalo konkretne v mojom vchode na striedacku kazdy tyzden jedna rodina, ale to nefungovalo. Upratovalo len niekolko rodin a tak to aj vyzeralo. Tak sme si povedali dost...Ja mam aspon dva vchody po "kontrolou" a trosku pohybu mi nezaskodi, mam to na ozivenie svojej praci pri pocitaci :-)