anita999
16.10.12,13:53
Dobrý deň všetkým,

prosím Vás neviete niekto či je v darovacej zmluve počet obdarovaných limitovaný? Môžeme byť obdarovaní na jednej zmluve aj dvaja?

Ďakujem
Anita
svojar
16.10.12,13:34
A čo sa ide darovať?
sito
16.10.12,13:50
Keď chcem niekoho obdarovať, tak jedného. Keď chcem niekoho obdarovaním rozoštvať, tak tu istú vec darujem obidvom, prípadne viacerým. A bude mela! Či nie? Aj bez Mela. Je na Slovensku!
Mária27
16.10.12,14:07
Ak daruješ jednu vec viacerým osobám, daruješ im to do podielového spoluvlastníctva (to sa týka aj manželov). V zmluve zároveň určíš, aká bude výška podielu každého spoluvlastníka - inak by boli ich podiely rovnaké. Nehnuteľnosť by však mala mať určenú výšku podielov, lebo je to v katastrálnom zákone (katastre prerušujú konanie).
Mária27
16.10.12,14:08
Ty vieš pobaviť!
svojar
17.10.12,05:09
Ale máš pravdu
svojar
17.10.12,05:12
Ja som sa len pýtal preto, že keď nejde o nehnuteľnosť a vec /veci/ je /sú/ fyzicky odovzdaná /é/ nemusí byť darovacia zmluva v písomnej forme.
anita999
18.10.12,08:13
Je to prepis bytu, a babka to daruje na dcéru a vnučku.
Kvaka
18.10.12,08:19
Je to prepis bytu, a babka to daruje na dcéru a vnučku.Tak v tomto prípade je to tak, ako píše Mária27, v zmluve musia byť určené podiely, ak im to chce darovať nejakým dielom, tak to tak musí byť v zmluve aj uvedené, je tam na to priestor.
anita999
19.10.12,07:01
Super diki Vám :)
Uľa
25.10.12,05:58
Prosím vás - Darovacia zmluva - poskytnutie peňažného daru (obe strany sú platiteľmi DPH) - ja ako obdarovaný musím odviesť DPH - myslím, že nie, ale radšej sa spýtam skúsenejších. Ďakujem
Mila123
25.10.12,05:59
Prosím vás - Darovacia zmluva - poskytnutie peňažného daru (obe strany sú platiteľmi DPH) - ja ako obdarovaný musím odviesť DPH - myslím, že nie, ale radšej sa spýtam skúsenejších. Ďakujem
zabudla si napísať finančnú hodnotu daru.......
Uľa
25.10.12,07:24
zabudla si napísať finančnú hodnotu daru.......
Ide o 1000 €
Mária27
25.10.12,10:36
Teraz som v pomykove, či správne chápem DPH. Z čoho ju chceš odvádzať?

(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
b) poskytnutie služby (ďalej len "dodanie služby") za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskej únie (ďalej len "členský štát"),
d) dovoz tovaru do tuzemska.
Lussy.R.
22.11.12,19:29
Dobrý deň prajem. Moji rodičia postavili dom pred 30 rokmi. Pred 7 rokmi mi umrel otec. Vlastníkmi domu boli obaja pol na pol. Sme tri sestry a zanechal nám každej rovnaký podiel z jeho polky domu.Na základe darovacej zmluvy, sme mamke darovali všetky tri sestry naše podiely po otcovi. Chcem sa spýtať, či sa dá napadnúť darovacia zmluva, keďže jedna sestra sa chce domáhať daru, aj keď sa hrubo spáva k matke a ku svojim deťom, či má na to právo, alebo na to nemá nárok, nakoľko od doby darovovania uplynulo 5 rokov. Čítala som, že premlčacia doba sú tri roky. Mamka by chcela prepísať výlučne dom na mňa. V liste vlastníctva figurujú obaja naši rodičia. Ďakujem Vám veľmi pekne za rady.